Kupno domu w czasie wojny pozostaje marzeniem wielu Ukraińców.< /strong
Pomimo wojny na pełną skalę, pytanie kupno i sprzedaż mieszkań na Ukrainie nie traci na znaczeniu. Ale cena tego wydania jest po prostu kosmiczna! W niektórych miejscach, aby kupić własne mieszkanie, Ukraińcy muszą oszczędzać całą pensję przez 10 lat!
Dlatego Ukraińcy coraz częściej kupują nieruchomości w krajach europejskich. Mówią, że w niektórych łatwiej będzie kupić dom niż na Ukrainie. Wszystkie szczegóły – zobacz ekskluzywną stronę TSN.ua.
Kupno mieszkań na Ukrainie – gdzie jest najdrożej
Kupno domu na Ukrainie w czasie działań wojennych nadal jest marzeniem wielu obywateli tego kraju. Aby kupić mieszkanie jednopokojowe, trzeba odkładać całą pensję średnio na 2 do 10 lat, w zależności od miasta, w którym szukamy mieszkania. Na podstawie ich obliczeń doszli do takich wniosków eksperci z LUN i Work.ua.
Najdroższe mieszkania na Ukrainie znajdują się obecnie we Lwowie, Kijowie i Użgorodzie. Jest 1 mkw. m na rynku wtórnym kosztuje odpowiednio 1500, 1470 i 1270 dolarów.
W pierwszej piątce miast z najdroższymi nieruchomościami znajdują się także Winnica i Łuck. Koszt „kwadratu” mieszkania wynosi tam odpowiednio 1110 i 1040 dolarów.
A więc żeby kupić mieszkanie, trzeba będzie odłożyć całą pensję:
- Lwów – na 10 lat za mieszkanie jednopokojowe (cena 65 tys. dolarów), 13,7 lat za mieszkanie dwupokojowe (89 tys. dolarów), 17,2 lat za mieszkanie trzypokojowe (112 tys. tysięcy dolarów);
- Kijów– na 8,3 roku w przypadku mieszkania jednopokojowego (60 tys. dolarów), dwupokojowego – 13 lat (94 tys. dolarów), trzypokojowego – 18,7 lat (135 tys. dolarów);
- Użgorod– na 8,9 lat za mieszkanie jednopokojowe (55 tys. dolarów), za mieszkanie dwupokojowe – 13,4 lat (83 tys. dolarów), za mieszkanie trzypokojowe – 16,4 lat (102 tys. dolarów);
- Łuck – na 8,6 lat za mieszkanie jednopokojowe (46 tys. dolarów), za mieszkanie dwupokojowe – 10,7 lat ( 57 tys. dolarów), trzypokojowy – 12,2 lat (65 tys. dolarów);
- Winnica– na 8,2 lat za mieszkanie jednopokojowe (45 tys. dolarów), za mieszkanie dwupokojowe – 11,8 lat (65 tys. dolarów), za mieszkanie trzypokojowe – 13 lat (72 tys. dolarów).
Nawiasem mówiąc, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy we Lwowie koszt nieruchomości na rynku wtórnym wzrósł o 5%, w Użgorodzie – o 3%. W Kijowie ceny nieruchomości niespodziewanie spadły o 3%, w Winnicy – o 2%. W Łucku cena w tym okresie się nie zmieniła.
Gdzie są najtańsze nieruchomości na Ukrainie
Najniższe ceny nieruchomości są obecnie w Chersoniu, Zaporożu i Charkowie, co wynika z bliskości linii frontu i częstotliwości rosyjskich ataków. Na liście miast z najtańszymi nieruchomościami znajdują się także Sumy i Nikołajew. Należy pamiętać, że w analizie nie uwzględniono terytoriów czasowo okupowanych.
Koszt 1 mkw. m na rynku wtórnym w Chersoniu, Zaporożu i Charkowie kosztuje średnio odpowiednio 450, 500 i 590 dolarów. Ceny w Charkowie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spadły o 13%, w Zaporożu – o 15%, w Chersoniu pozostały niezmienione.
Metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej w Sumach i Nikołajewie kosztuje 600 dolarów, podczas gdy w Sumach w ciągu ostatnich sześciu miesięcy cena spadła o 8%, a w Mikołajowie wzrosła o 2%.
Kupno mieszkania , będziesz musiał oszczędzać całą pensję:
- Cherson – przez 2,8 roku na jednopokojowe mieszkanie (15 tys. dolarów), nie ma danych o dwóch -apartamenty pokojowe, mieszkanie trzypokojowe – 5,2 roku (28 tys. dolarów);
- Zaporoże – na 3,3 roku mieszkanie jednopokojowe (17 tys. dolarów), mieszkanie dwupokojowe – 4,6 roku ( 24 tys. dolarów), trzypokojowy – 6,7 roku (35 tys. dolarów);
- Charków – na 3,6 roku na mieszkanie jednopokojowe (20 tys. dolarów), dwupokojowe – 6 lat (33 tys. dolarów), trzypokojowe – 7,7 lat (42 tys. dolarów);
- Sumy– na 4,6 roku w przypadku mieszkania jednopokojowego (20 tys. dolarów), mieszkania dwupokojowego – 7,2 roku (32 tys. dolarów), mieszkania trzypokojowego – 7,9 lat (35 tys. dolarów). p>W innych miastach Ukrainy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy ceny nieruchomości na rynku wtórnym spadły o 4-6%, tylko w Równem wzrosły o 14%. Tak więc, aby kupić mieszkanie w Równem, będziesz musiał oszczędzać całą pensję przez 8 lat. A to dotyczy mieszkania jednopokojowego. W Czerniowcach sytuacja jest podobna.
Aby kupić mieszkanie w Żytomierzu, Czerkasach czy Połtawie, trzeba zachować pensję przez około 7 lat. W Odessie, Tarnopolu, Iwano-Frankowsku, Czernihowie i Chmielnickim całą pensję trzeba oszczędzać przez co najmniej 6 lat. Należy pamiętać, że dane są obliczane na podstawie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i poziomu wynagrodzeń.
Nieruchomości w Hiszpanii
Biorąc pod uwagę wszystkie te liczby, w ostatnich latach Ukraińcy zwiększyć aktywność w zakupie nieruchomości mieszkalnych za granicą. Szczególnie w Hiszpanii. Jest tego kilka powodów.
Po pierwsze, jest to wojna przeciwko Ukrainie. Od początku inwazji kraj opuściło kilka milionów ludzi, z czego około 300 tysięcy osiedliło się w Hiszpanii. Jeśli na początku wielu wynajmowało mieszkania, stopniowo ludzie zaczęli kupować własne nieruchomości. Niektórzy wrócili na Ukrainę, ale zapewnili sobie „lotnisko zapasowe”.
Innym powodem jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy na amortyzacji. Ceny nieruchomości w Hiszpanii rosną z roku na rok i oczekuje się, że tendencja ta utrzyma się w najbliższej przyszłości. Posiadanie własnego domu w Hiszpanii nadal przez wielu jest postrzegane jako nieosiągalny luksus, choć tak naprawdę dzisiaj można kupić mieszkanie kilometr od Morza Balearskiego taniej niż we Lwowie. Opowiadał o tym TSN.ua założyciel zagranicznej agencji nieruchomości, Jurij Gruszetski.
„Aby kupić nieruchomość w Hiszpanii, nie jest potrzebne obywatelstwo ani zezwolenie na pobyt. Potrzebujesz zagranicznego paszportu i NIE (numer identyfikacyjny cudzoziemca), który zwykle wydawany jest w wydziale imigracyjnym policji. Można go również wydać w urzędzie ds. Konsulat Hiszpanii na Ukrainie (w Kijowie) Jednakże w przypadku Ukraińców, którzy w związku z wojną złożyli wniosek o ochronę tymczasową w Hiszpanii, ten krok można uznać za automatycznie zakończony w ramach ochrony tymczasowej, Ukraińcy już otrzymują NIE” – wyjaśnił . Gruszeckiego.
Następnie kupujący musi otworzyć konto w hiszpańskim banku i przelać na niego środki na zakup. Jest to konieczne w przypadku zakupu nieruchomości wtórnej – zgodnie z ustaloną procedurą płatność następuje poprzez przekazanie czeku sprzedającemu. Ale nowe budynki można kupić, płacąc deweloperowi w dowolnym banku na świecie. Najważniejsze, że jest to wpłata od osoby, która podpisała umowę z deweloperem.
„Warto zaznaczyć, że hiszpańskie prawo wymaga dowodu pochodzenia kapitału. FATF (Financial Action Task Force) dba o to, aby środki zainwestowane przez cudzoziemców w hiszpańskie nieruchomości zostały pozyskane legalnie. W praktyce oznacza to, że kupujący musi przedstawić dokumenty potwierdzające źródło Twoich środków Może to być na przykład umowa kupna-sprzedaży nieruchomości na Ukrainie lub zeznanie podatkowe za ostatni rok lub dwa lata z dochodami odpowiadającymi kosztowi zakupionej nieruchomości. oświadczenie przedsiębiorców indywidualnych” – dodał właściciel agencji nieruchomości.
Istnieje możliwość importu gotówki przez odprawę celną z późniejszym zgłoszeniem po stronie hiszpańskiej. Dodatkowo możliwe jest przesyłanie pieniędzy z rachunków bankowych w UE, Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i innych krajach, które przeszły monitoring finansowy. Jeżeli jednak pieniądze będą pochodzić z krajów o mniej rygorystycznej kontroli finansowej, jak np. Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Turcja, hiszpańskie banki będą wymagały dodatkowej dokumentacji potwierdzającej pochodzenie kapitału. Jeśli zapłacisz bezpośrednio na konto dewelopera, najprawdopodobniej nie będzie żadnych pytań w banku dewelopera. Ale lepiej zachować ostrożność.
Ile kosztują mieszkania w Hiszpanii
W Hiszpanii mieszkalnictwo ma swoją specyfikę planowania. Zwykle jest to duży salon połączony z kuchnią i dwiema małymi sypialniami. Hiszpanie większość czasu spędzają na tarasach, czasem większych niż ich sypialnie. Mówimy o mieszkaniach o powierzchni 70-80 m². Koszt nieruchomości w Hiszpanii zależy od kilku kluczowych czynników: regionu, odległości od morza, wielkości nieruchomości oraz tego, czy jest to nowy budynek, czy dom wtórny. Barcelona to jedno z najdroższych miast w kraju, w którym trudno znaleźć mieszkanie poniżej 300 tys. euro. Wynika to z dużego popytu turystycznego i ograniczonej podaży. A najtańsze nieruchomości znajdują się na południu Hiszpanii, w szczególności w Comunidad Valencia.
„Jeśli w samej Walencji mieszkania na rynku wtórnym kosztują od 200 000 euro, to w prowincji Alicante w miastach takich jak Torrevieja, Benidorm i samo miasto Alicante ceny mieszkań są niższe. Średnio koszt mieszkań w nowym budownictwie waha się od 170 000 do 250 000 euro w zależności od miasta i bliskości morza. Nowe mieszkania są wynajmowane z gotowym remontem, łącznie z umeblowaną kuchnią i łazienkę, a także parking i komórkę lokatorską” – powiedział Grushetsky.
Mieszkanie drugorzędne w małych miasteczkach na wybrzeżu mogą kosztować od 60 000 euro, chociaż są to głównie mieszkania wymagające remontu i zlokalizowane w niewiarygodnych obszarach. Dobre mieszkania na rynku wtórnym w formacie „wprowadź się i zamieszkaj” kosztują od 90 do 120 tysięcy euro. Należy jednak pamiętać, że te mieszkania znajdują się w domach, które mają 30-40 lat, są po remoncie sprzed 20 lat i takim samym umeblowaniu.
▶ Na kanale TSN YouTube można obejrzeć film pod tym linkiem: Ile lat trzeba pracować, żeby kupić mieszkanie w Kijowie, Lwowie, Charkowie: nazwijmy ceny
< li>Nikołajew – na 4 lata na mieszkanie jednopokojowe (21 tys. dolarów), dwupokojowe – 5,7 lat (30 tys. dolarów), trzypokojowe – 7,7 lat (41 tys. dolarów);