Aktywa kryptograficzne znajdują się w pierwszej piątce najpopularniejszych pozycji inwestycyjnych wśród przedsiębiorców. Co czwarty przedsiębiorca inwestował w ten sektor w 2024 r., jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez organizację CEO Club Ukraine, podaje Incrypted.
► Przeczytaj Ministerstwo Gospodarki Strona finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
W badaniu wzięło udział ponad 100 właścicieli firm o rocznym obrocie na poziomie 10 mln dolarów i więcej oraz dyrektorów generalnych firm o obrotach na poziomie 50 mln dolarów i więcej. Zapytano ich, w jakie aktywa zainwestowali w 2024 roku i planują to zrobić w ciągu najbliższych sześciu miesięcy .
Jak wynika z poniższego diagramu, na pierwszym miejscu znajdują się startupy i obiecujące projekty. Na tę pozycję zdecydowało się 37% respondentów.
W pierwszej piątce znajdują się także akcje i obligacje spółek zagranicznych (34%), nieruchomości na Ukrainie (30%), udziały w innych spółkach (28%) i aktywa kryptograficzne (25%).
Autorzy badania zauważyli, że wśród respondentów występowała dość duża skłonność do podejmowania ryzyka. W szczególności nieruchomości zajmują trzecie miejsce pod względem popularności, pomimo zagrożenia ostrzałem.
Jednocześnie tylko około jedna trzecia respondentów inwestuje na Ukrainie mniej niż 10% swojego portfela. Tylko tutaj inwestuje kolejne 31%, co zdaniem autorów badania świadczy o dużym zaufaniu liderów biznesu w potencjał ożywienia gospodarczego kraju.
Porównując dane dotyczące inwestycji respondentów w 2024 r. i ich planów na najbliższe sześć miesięcy, możemy zauważyć:
- popularność kryptowalut spadła o 6%; startupy – o 2%; nieruchomości na Ukrainie – o 8%; udziałów w spółkach – o 3%.
Wszystkie te sektory są sektorami wysokiego ryzyka. Jednocześnie nieznacznemu zmniejszeniu wielkości inwestycji w tym czy innym segmencie może towarzyszyć wzrost wolumenów – podkreślają autorzy.
Jeśli chodzi o wielkość inwestycji, większość respondentów (67%) przeznacza na te cele od 100 000 do 500 000 dolarów.
Według poziomu zainteresowania, respondenci chcą dowiedzieć się więcej przede wszystkim o tradycyjnych sektorach – giełdach, startupach i nieruchomości za granicą. Kryptoaktywa w tym rankingu zajmują trzecią od końca pozycję, wyprzedzając jedynie metale szlachetne i tzw. papiery wartościowe zagrożone.
Wybierz opłacalne stawki i niezawodne usługi wymiany kryptowalut z „Ministerstwo Finansów”
- Kryptowaluta