Site icon GEO Polityka

Rynek kryptowalut rośnie bez trendu: co dzieje się z eterem i bitcoinem

Opinia Rozwój Bitcoina nagle okazał się nietrwały i zgodnie z oczekiwaniami ustąpił miejsca korekta. Jednak eter w dalszym ciągu aktualizuje swoje wielomiesięczne maksima w kontekście rekordowo otwartego zainteresowania.

Bitcoin

< p>

Krótko po tym, jak Bitcoin zaktualizował swój rekord wszechczasów (99 800 dolarów) 22 listopada, rozpoczęła się korekta. Według wyników siedmiu dni, koszt największej kryptowaluty spadł o nieco niecałe 3%. Nie udało się jeszcze przekroczyć upragnionej kwoty 100 000 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Oprócz oczywistej chęci części inwestorów do zablokowania części zysku, na spadek ceny Bitcoina mogły mieć również inne czynniki. 

Przykładowo w środę 27 listopada opublikowano statystyki dotyczące wydatków konsumenckich w USA. Okazało się nieco gorzej od oczekiwań – wskaźnik wzrósł o 0,4% wobec przewidywanych 0,3%. Ponadto inflacja w Ameryce nieznacznie wzrosła. Jeśli we wrześniu było to 2,1%, to teraz wzrosło do 2,3%. W każdym razie oba wskaźniki, choć nieistotnie, są powyżej celu o 2 %. 

Takie wieści, a także chęć nowo wybranego prezydenta USA Donalda Trumpa do wprowadzenia szeregu nowych ceł na importowane towary, zmniejszają chęć amerykańskiej Rezerwy Federalnej do obniżania stóp procentowych. A jeśli tak, to apetyt na ryzyko inwestycyjne, jakie z pewnością reprezentują inwestycje w kryptowaluty, może się zmniejszyć. Znalazło to odzwierciedlenie w dynamice BTC w zeszłym tygodniu.

Spotowe ETF-y Bitcoin również nie przyniosły żadnych pozytywów. Dynamika dla nich okazała się mieszana. Dni wpływów i wypływów środków zastępowały się nawzajem. Jednocześnie zmniejszyła się objętość wstrzyknięć. Jeśli 21 listopada napływ środków wyniósł 1 miliard dolarów, to w zeszłym tygodniu żaden z dni nie był w stanie osiągnąć nawet 500 milionów dolarów w handlu 28 listopada nie odbywały się w związku ze świętem – Świętem Dziękczynienia.

Źródło: sosovalue. com

Pomimo pewnego spowolnienia na BTC do końca listopada, eksperci platformy analitycznej CryptoQuant  Jesteśmy przekonani, że zwyżkowy wzrost jeszcze się nie skończył. Mają na to kilka argumentów:

  • Po pierwsze, nowi inwestorzy posiadają obecnie jedynie nieco ponad 50% całkowitych inwestycji w kryptowaluty. Podczas poprzednich cykli byków w latach 2017 i 2021 wskaźnik ten wynosił odpowiednio 90% i 80%. Taki stan rzeczy tłumaczy się małą aktywnością inwestorów detalicznych. Od października zmniejszyli swoje oszczędności o 41 000 BTC, natomiast duży kapitał powiększył swoje aktywa o 130 000 BTC. CryptoQuant zauważa, że ​​poprzednie cykle byków zakończyły się agresywnymi zakupami inwestorów detalicznych, co nie ma miejsca teraz.
  • Po drugie, wskaźnik cyklu rynkowego CryptoQuant Bitcoin Bull-Bear znajduje się na zwyżkowym poziomie od początku listopada i nie jest wcale przegrzany.
  • Po trzecie, indeks zysków i strat, będący wynikiem takich wskaźników jak MVRV, nie osiągnął strefy wykupienia.
  • Z punktu widzenia analizy technicznej Bitcoin nadal znajduje się w trendzie wzrostowym. Cena nadal znajduje się znacznie powyżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczona na niebiesko). Jednak siła trendu nieco osłabła. Potwierdza to spadek wskaźnika ADX do 48,07 z 54,31 w dniu 24 listopada. Aktualne poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 90 742 $ i 99 800 $.

    Źródło: tradingview. com

    Indeks strachu i chciwości  spadł o 16 punktów w porównaniu z zeszłym tygodniem. Obecna wartość wynosi 78. Wskazuje to na dominację skrajnej chciwości w nastrojach inwestorów kryptowalut.

    Ethereum

    Ethereum wykazało od 22 do 29 listopada najlepszą dynamikę w porównaniu z Bitcoinem. Wzrost wyniósł ponad 7,5%. Po przekroczeniu 3 600 dolarów 27 listopada, ETH osiągnął najwyższy poziom od 20 czerwca. Co ciekawe, chociaż cena Etheru wzrosła, tydzień upłynął pod znakiem dużej liczby negatywnych sesji handlowych. 

    Źródło: tradingview. com

    Wzrost ETH zbiegł się w czasie z liczbą otwartych instrumentów pochodnych, która osiągnęła najwyższy poziom w historii. Obecna wartość przekracza 24 miliardy dolarów. Sam wzrost wskaźnika nie wskazuje na trend wzrostowy (właściwie nie wskazuje na trend niedźwiedzi), ale wskazuje na wzrost zainteresowania inwestycjami w drugą kryptowalutę.

    Źródło: szkiełko monety. com

    25 listopada programiści Ethereum ogłosili rozpoczęcie Attackathonu, wydarzenia, podczas którego uczestnicy szukają luk w kodzie sieci kryptowalut. Attackathon ma charakter konkursowy: uczestnicy będą wyszukiwać błędy według wcześniej ustalonych instrukcji. Wydarzenie potrwa do 20 stycznia 2025 roku. Pula nagród wynosi 1,5 miliona dolarów. Fundusz Attackathon jest wspierany przez Immunefi, firmę zajmującą się bezpieczeństwem Web3.

    Cóż, nie można nie zauważyć pozytywnej dynamiki spotowych ETF-ów dla eteru. W przeciwieństwie do funduszy notowanych na giełdzie Bitcoin, przez cały tydzień napływały środki. Co prawda ich łączna kwota okazała się dość skromna w porównaniu do spotowych ETF-ów na Bitcoin – nieco ponad 224 miliony dolarów

    Źródło: sosovalue.com

    Z punktu widzenia analizy technicznej Ethereum znajduje się na terytorium byków. Fakt ten potwierdza cena przekraczająca 50-dniową średnią kroczącą oraz wskaźnik RSI powyżej 50. Poziom oporu to maksimum z poprzedniego tygodnia – 3688 $, poziom wsparcia – 3447,6 $.

    Źródło: tradingview. com

    Lawina

    Cena kryptowaluty Avalanche pozostała praktycznie niezmieniona od 22 do 29 listopada. 25 stycznia osiągnięto poziom 47,8 dolara. Ostatni raz tak drogo Avalanche było 10 kwietnia 2024 r. Innymi słowy, kryptowaluta zaktualizowała w tym tygodniu swoje siedmiomiesięczne maksimum.

    Źródło: tradingview. com

    Główną wiadomością, która wstrząsnęła społecznością Avalanche, było udostępnienie aktualizacji Avalanche9000 w sieci testowej w poniedziałek, 25 listopada. Zawiera np. propozycję ACP-77, która przyczyni się do większej mobilności walidatorów. A ACP-125 obniży prowizje za sieć bazową o 96 %. 

    Dodatkowo wraz z uruchomieniem aktualizacji w sieci testowej został uruchomiony program grantowy Retro9000. W wyniku jego wdrożenia twórcy rozwiązań dla blockchainów pierwszego poziomu otrzymają 40 mln dolarów, z czego 2 mln dolarów przeznaczone zostanie na polecenia. Osobno warto zwrócić uwagę na redukcję kosztów wdrożenia sieci pierwszego poziomu o 99,9% po wdrożeniu Avalanche9000.

    Nawiasem mówiąc, programiści Avalanche są w idealnym porządku. W listopadzie kryptowaluta znalazła się w pierwszej dwudziestce pod względem aktywności, która jest obliczana na podstawie działań na Githubie. Wynik Avalanche wyniósł 262,77, czyli dość daleko od lidera, Internet Computer (ICP) z wynikiem 808,4. Jeśli mówimy o wynikach za ostatni tydzień, to są one jeszcze lepsze. Bazując na wynikach z siedmiu dni, Avalanche plasuje się na jedenastym miejscu pod względem aktywności deweloperskiej.

    Źródło: cryptometheus. com

    Na tle takich sukcesów kryptowaluta wykazała wzrost szeregu innych wskaźników. Otwarte pozycje utrzymywały się na poziomie powyżej 500 mln dolarów przez kilka dni w tygodniu. Nie zaobserwowano tego od marca 2024 r. Wzrost wskaźnika wyraźnie wskazuje na wzrost zainteresowania Avalanche ze strony inwestorów.

    Źródło: szkiełko monety. com

    A liczba transakcji w sieciach pierwszego poziomu Avalanche stale rośnie. Trend rozpoczął się 14 września, kiedy ostatni raz liczba ta wynosiła mniej niż 1 milion, w listopadzie liczba ta nie spadła poniżej 2 milionów, a od 18 listopada nie było dnia poniżej 3 milionów p>

    Źródło: subnets.avax.network

    Według analizy technicznej Avalanche wygląda całkiem obiecująco. Od początku listopada wartość kryptowaluty wzrosła ponad dwukrotnie. Na ten moment wszystko przemawia za kontynuacją zwyżkowego trendu. 22 listopada na wykresie utworzył się silny sygnał – złoty krzyżyk, przecięcie szybkiej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko) z wolną 200-dniową średnią kroczącą (zaznaczoną na pomarańczowo) od dołu do góry. To mocny sygnał do zakupów. Najbliższe poziomy wsparcia i oporu to odpowiednio 37,72 USD i 47,8 USD.

    Źródło: tradingview. com

    Podsumowanie

    Kryptowaluty wykazały wielokierunkowe ruchy w ostatnim tygodniu listopada. Bitcoin cofnął się nieco od swoich maksymalnych wartości, Ethereum wręcz przeciwnie, znacznie wzrósł i np. Avalanche wykazało dynamikę bliską zera.

    Ten materiał i informacje w nim zawarte nie jest to rekomendacja indywidualna ani żadna inna rekomendacja inwestycyjna. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami portali analitycznych i ekspertów.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version