Podwyżka podatków na Ukrainie została już nazwana historyczną. Dotknie to zarówno obywateli, jak i przedsiębiorców.
Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał ustawę o rekordowej podwyżce podatków. Zatem Ukraińcy nie będą już musieli płacić 1,5%, ale 5% podatku wojskowego. Biznes będzie również sporo kosztować.
Jednak takie zmiany nie dotkną wszystkich. Kiedy innowacje zadziałają, za co i ile zapłaci każdy Ukrainiec i firma, przeczytaj na wyłączność TSN.ua.
Ustawa o podwyższeniu podatków
28 listopada prezydent Ukrainy Władimir Zełenski podpisał ustawę o podwyżkach podatków. Na Ukrainie wejdą w życie nowe zmiany w przepisach podatkowych, sugerujące podwyższenie podatków dla osób fizycznych i przedsiębiorców. W szczególności wzrośnie podwyżka podatków wojskowych z półtora do pięciu procent.
Ustawa o historycznej podwyżce podatków miała wejść w życie dzisiaj, 29 listopada. Tekst ustawy opublikowano nawet w internetowej wersji parlamentarnego dziennika „Głos Ukrainy”. Następnie dokument został jednak usunięty. Później Daniło Getmantsev, przewodniczący Komisji Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej, ogłosił, że ustawa wejdzie w życie 1 grudnia.
Główne zmiany:
- Stawka podatku wojskowego wzrośnie z 1,5 do 5% dla wszystkich dochodów obywateli. Decyzja ta wpisuje się w wysiłki rządu mające na celu finansowanie wydatków na obronność.
- Stawka podatku dochodowego dla banków wzrasta do 50% w 2024 r.
- Dla przedsiębiorców indywidualnych (przedsiębiorców indywidualnych) w ramach uproszczonej System podatkowy wprowadza podatek wojskowy w wysokości 1% dochodu dla pojedynczych podatników z grupy III.
- Dla grup I, II i IV przedsiębiorców indywidualnych podatek wojskowy wyniesie 10% płacy minimalnej.
Wcześniej prezenterka TSN Tyżden Alla Mazur wyjaśniła również, co zmieni się w wypłacie wynagrodzeń podatki po wejściu w życie ustawy.
Jednak na Ukrainie jest pewna liczba obywateli zwolniona z płacenia podatków wojskowych. W szczególności w lipcu 2022 r. Prezydent Władimir Zełenski podpisał ustawę, zgodnie z którą zwolnienie z tej opłaty przysługuje personelowi wojskowemu, a mianowicie:
- Siły Zbrojne Ukrainy;
- Narodowe Straż;< /li>
- Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Wszystkie pozostałe kategorie obywateli nie będą zwolnione z płacenia podatków wojskowych.
Co poprzedziło podwyżkę podatków
Przypomnijmy, że na początku października Rada Najwyższa przyjęła uchwałę projekt ustawy w całości o podwyżce podatków, który już został nazwany historycznym.
Rozpatrywanie projektu ustawy w drugim czytaniu rozpoczęło się 9 października w praktycznie pustej sali – było tam około trzydziestu posłów. Kiedy projekt był rozpatrywany, w loży rządowej nie było nikogo.
Do projektu ustawy zgłoszono ponad 1300 poprawek. Większość z nich nie została wzięta pod uwagę. A już 10 października posłowie ludowi głosowali za projektem ustawy w drugim czytaniu. Decyzję poparło 247 parlamentarzystów – powiedział Jarosław Żeleznyak, zastępca ludowy frakcji Gołos, wiceprzewodniczący Komisji ds. Polityki Podatkowej Rady Najwyższej.
Według niego podniesienie podatku wojskowego z 1,5% do 5% uderzy w Ukraińców dość boleśnie. Zastępca ludowy zauważył to po głosowaniu nad dokumentem w Radzie w pierwszym czytaniu. Następnie wybór społeczeństwa był bardzo oburzony faktem, że płacenie podatków jest możliwe „z mocą wsteczną”.
A po głosowaniu nad projektem ustawy o podwyżce podatków w drugim czytaniu 10 października Żeleznyak zauważył, że w rzeczywistości opodatkowanie z mocą wsteczną dochodu nie przypadłoby większości płatników.
Z kolei po podpisaniu dokumentu przez prezydenta szef komisji podatkowej Rady Najwyższej Daniil Getmantsev oświadczył, że podatek wojskowy według nowej stawki powinien zostać wstrzymany tylko przez 2 dni listopada. Jeśli chodzi o przedsiębiorców indywidualnych, parlamentarzyści wprowadzili odpowiednią nowelizację, zgodnie z którą obowiązki zapłaty podatku według nowych stawek będą obowiązywać ich od 1 stycznia 2025 roku. Ale tylko pod warunkiem, że przyszłotygodniowa nowelizacja uzyska poparcie Rady Najwyższej.
Oczekuje się, że podwyżka podatków przyniesie około 8 miliardów hrywien w 2024 r. i 141 miliardów hrywien w 2025 r.
Reforma emerytalna < /h2>
Niedawno Minister Polityki Społecznej Oksana Zholnovich ogłosiła reformę emerytalną, która powinna zostać przyjęta przez Radę Najwyższą. Rozpoczęcie reformy emerytalnej mogłoby nastąpić już w 2025 r.
Tak stanowi projekt ustawy „O budżecie państwa Ukrainy na rok 2025”, który rząd sfinalizował i skierował do drugiego czytania w parlamencie . Paragraf 31 tej ustawy nakazuje Gabinetowi Ministrów Ukrainy „wdrożenie środków mających na celu wprowadzenie reformy emerytalnej od 1 lipca 2025 r.”
Rząd i parlament od dawna mówią o konieczności wprowadzenia kapitałowego systemu emerytalnego, obok funkcjonującego na Ukrainie solidarnego systemu emerytalnego. W szczególności proponuje się, aby część jednorazowej składki na ubezpieczenie społeczne (USC), którą płacą pracodawcy (22% wynagrodzenia), kierowana była na konto oszczędnościowe pracownika. I uzupełnij to konto dobrowolnymi wpłatami i składkami od państwa. Istnieją jednak inne możliwości.
Akumulacyjny system emerytalny
W Radzie Najwyższej w kwietniu 2023 r. duża grupa posłów zarejestrowała projekt ustawy nr 9212 „O kapitałowych funduszach emerytalnych”. Jednak rok później, w kwietniu 2024 r., nie uzyskał wystarczającej liczby głosów w parlamencie i został zwrócony do rewizji.
W związku z tym, jeśli projekt ustawy zostanie sfinalizowany i ponownie przedstawiony parlamentowi, zostanie znacząco się zmienił. Jak wynika z wydania zamieszczonego na stronie internetowej Rady Najwyższej, pracodawców zachęca się do przelewania na konta oszczędnościowe części jednolitych funduszy ubezpieczeń społecznych pracowników, którzy nie ukończyli 55. roku życia, w następującej proporcji:
- w pierwszym roku – 1% (przy 22% ERU);
- w 2. roku – 1,5%;
- w 3. roku – 2%.
Pieniądze te stają się własnością osoby, w imieniu której otwarte jest konto oszczędnościowe , a spadkobiercy będą mogli je otrzymać w przypadku przedwczesnej śmierci danej osoby. Zakłada się, że konta oszczędnościowe „na zasadzie parytetu” będą przez pierwsze trzy lata także uzupełniane przez państwo – do 3% przeciętnego wynagrodzenia.
Projekt ustawy przewiduje także, że w pierwszym roku istnienia takiego systemu państwo wyda na ten cel około 31 miliardów hrywien. Pracownik będzie mógł także samodzielnie wpłacać dodatkowe pieniądze na konta oszczędnościowe, dzięki czemu jego przyszła emerytura będzie wyższa. Środki zgromadzone na rachunkach planują inwestować tak, aby rosły, blokując stopę inflacji.
Nowy projekt Ministerstwa Polityki Społecznej
Ponadto Ministerstwo Spraw Społecznych Polityka opracowała własny projekt ustawy, którego rząd nie przedłożył jeszcze parlamentowi. Zgodnie z nim planowane jest wprowadzenie systemu kapitałowego od 1 stycznia 2026 roku.
Projekt ustawy przewiduje inne kwoty i źródła wpłat na konta oszczędnościowe pracowników:
- w pierwszym roku – 1% z jednolitego podatku socjalnego i 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych (podatek dochodowy od osób fizycznych) ;
- w 2. roku – 2% dla jednolitego podatku socjalnego i 2% dla podatku dochodowego od osób fizycznych;
- w 3. roku i później – po 3% z jednolitego podatku socjalnego i 3% za Podatek dochodowy od osób fizycznych.
Środki te muszą być wypłacane przez pracodawców pracownikom do ukończenia przez nich 55. roku życia. Aby otrzymać wyższą emeryturę, obywatele będą mogli dodatkowo wpłacać własne środki na konto oszczędnościowe.
Przez pierwsze 3 lata te konta oszczędnościowe gromadzone są w państwowym funduszu inwestycyjnym, a następnie obywatel będzie mógł samodzielnie wybrać, gdzie je przechowywać, także w funduszu niepaństwowym. Projekt ustawy nie przewiduje jednak wsparcia kont oszczędnościowych obywateli przy współfinansowaniu ze strony państwa.
Dzięki reformie emerytalnej każdy człowiek w przyszłości będzie miał możliwość otrzymania emerytury co najmniej 60% ich zarobków, co odpowiada poziomowi europejskiemu, zauważyła Minister Polityki Społecznej Ukrainy Oksana Zholnovich.
„To jest poziom dobrych krajów europejskich. Płaci się określone składki na finansowane systemu emerytalnego lub systemu solidarnościowego, a po przejściu na emeryturę z tych oszczędności będziesz otrzymywać wynagrodzenie w przybliżeniu 60% zarobków, które miałeś przez całe życie” – wyjaśnił Zholnovich.
▶ Na kanale TSN YouTube możesz obejrzeć film pod tym linkiem: HISTORYCZNA WZROST PODATKÓW: ZELENSKY PODPISAŁ PRAWĘ! Co i kiedy się zmieni?