Ważne jest, aby już od najmłodszych lat kształtować u dziecka zdrowy stosunek do jedzenia .com < /i>
Badania pokazują, że zachowanie dorosłych – to, co myślimy o jedzeniu naszych dzieci i własnym – ma wiele wspólnego z tym, co jedzą dzieci. Wszyscy chcemy dla nich jak najlepiej i rozumiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Ale jak rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe u małego dziecka?
TreśćJak kształtować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka: wskazówka 1 Nie wywieraj presji na dziecku Jak kształtować u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe: wskazówka 3 Nie rezygnuj zbyt wcześnie z nowych potraw Jak kształtować u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe : wskazówka 5
WomanEL podzieli się wskazówkami, które Ci w tym pomogą. Wszystko nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.
Jak rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka: wskazówka 1
Pierwsza rzecz, którą możesz zrobić, aby uniknąć problemów z karmieniem u niemowląt? Jedz dobrze sam – w ich obecności. Dorośli, którzy lubią różnorodne, pożywne jedzenie w szczęśliwym otoczeniu, znacznie częściej mają dzieci ze zdrowym stosunkiem do jedzenia niż dorośli, którzy chronicznie stosują dietę, objadają się, pomijają warzywa lub po prostu zostawiają swoje dzieci same do jedzenia. Tak twierdzi Jane Cowher, która bada wybredne jedzenie w Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.
Modelowanie zdrowej relacji z jedzeniem nie tylko pomaga dzieciom w dokonywaniu wyborów żywieniowych. Pomaga im to zrozumieć, kiedy są głodni. Może również pomóc w zapobieganiu zaburzonym nawykom żywieniowym.
Czy Twoje dziecko ma problemy z wyrażaniem złości? Dowiedz się, jak pomóc mu poradzić sobie z negatywnymi emocjami.
Nie naciskaj dziecka
Eksperci sprzeciwiają się jakimkolwiek naciskom rodziców na jedzenie. „Dzieci są przytłoczone” – mówi dietetyczka Ellyn Setter. „Nawet jeśli dzieci zjadają dane jedzenie, prawdopodobnie będą go unikać przy pierwszej okazji”.
Ponadto presja sprawia, że jedzenie staje się kwestią kontroli. „Nie chodzi już o jedzenie, ale o potrzebę niezależności dziecka” – mówi dietetyczka Betty Ruth Carruth.
Zmuszanie dziecka do jedzenia można rozpocząć od pierwszej łyżki owsianki ryżowej. „Nowe tekstury nie zostaną zaakceptowane od razu” – mówi dr Brian Vartabedian. „Zaoferuj trzy lub cztery łyżki, daj jej śliniaczek i odłóż łyżkę”. Niektóre dzieci wolą domowe przeciery, które pozwalają na bardzo stopniową zmianę konsystencji. Gdy dzieci zaczną same się karmić, Setter zaleca strategię podziału odpowiedzialności, którą popiera wielu dietetyków i lekarzy. „Ojcowie decydują o tym, co i jak im służyć” – wyjaśnia. „Dzieci są odpowiedzialne za to, ile i czy jedzą.”
Jak rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka: wskazówka 3
Unikaj jedzenia jako nagrody. Źródło Oferowanie dzieciom ciasta tylko wtedy, gdy jedzą brokuły, jest kolejną formą presji. Zwiększa to stres podczas posiłku i nie pomoże im tak jak brokuły.
W rzeczywistości może to mieć odwrotny skutek, mówi dr Leanne Birch. Kolejny problem: gdy nagrodą jest deser, wysyła to błędny komunikat o tym, co warto zjeść, a słodycze stają się cenniejsze od mięsa i warzyw. Ponadto badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że nawet jeśli dzieci otrzymują nagrodę w postaci jedzenia za wykonanie zadania poznawczego, pożywienie staje się dla nich cenniejsze niż dla dzieci, które otrzymują jedzenie bez wykonania zadania.
Unikaj tych problemów, oferując im tylko owoce. i słodycze” – mówi dr Vartabedian.
Nie rezygnuj zbyt wcześnie z nowości
Wielu rodziców zachęca swoje dziecko do jedzenia niezdrowej żywności, ponieważ zjada ją bez narzekania. „Aby stosować zróżnicowaną dietę, trzeba oferować różnorodne produkty” – mówi dietetyk Jean Skinner.
Musisz być wytrwały. Doktor Birch twierdzi, że potrzeba od 10 do 15 prób, aby dziecko zaakceptowało nowy pokarm. „Musisz stale podawać jedzenie, oczekując, że dziecko je zje” – mówi Setter.
Jak rozwijać u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe: wskazówka 5
Niektóre dzieci przez cały dzień podjadają ciasteczka, krakersy i inne przekąski, popijając sokami. Żaden nawyk nie pomaga w zdrowym odżywianiu. Dzieci są syte i nie chcą jeść więcej. pożywne jedzenie, kiedy nadchodzi pora posiłku.
Nie rezygnuj całkowicie z przekąsek i napojów, mówi dr Vartabedian. Zamiast tego rodzice powinni postrzegać przekąski jako okazję do zaoferowania pożywnych alternatyw lub nowych smaków”. Oferuj wiele zdrowych przekąsek o określonych porach dnia. Spożycie soku przez Twoje dziecko wynosi do 118 ml dziennie w przypadku dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Sok zawiera niewiele składników odżywczych i dużo cukru.
Czy wiesz, które warzywo ma dużo wapnia? ;pamiętaj, żeby pozyskiwać go wyłącznie z mleka.