Rozmowa z szefem jest przerażająca, ale konieczna jest, aby uniknąć wypalenia zawodowego Źródło: freepik.com < /i>
Przerażające jest przyznać się do tego ty Potrzebuję pomocy w pracy, ale muszę o tym porozmawiać. Duże obciążenie pracą może nie tylko powodować niepotrzebny stres i narażać Cię na ryzyko wypalenia, ale może również zagrozić Twojej zdolności do osiągania najlepszych wyników. A to będzie miało wpływ na Twoją karierę w dłuższej perspektywie. Jak powiedzieć przełożonemu, że jesteś przepracowany? TreśćJak powiedzieć menadżerowi, że jesteś przepracowany: Przestań mówić „tak” Wskazówka 2: Skonsultuj się ze współpracownikiem Jak powiedzieć menadżerowi, że jesteś przepracowany: Wybierz odpowiedni moment Wskazówka 4: Sugeruj rozwiązania (i bądź otwarty na sugestie) Jesteś przepracowany: zawsze postępuj zgodnie ze wskazówkami Wskazówka 6: staraj się zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości
WomanEL podzieli się z Tobą prostymi wskazówkami i trikami od eksperta ds. kariera Jenny Devonshire.
Jak powiedzieć menadżerowi, że jesteś przepracowany: przestań mówić „tak”
Przede wszystkim upewnij się, że nie bierzesz na siebie więcej pracy, niż potrzebujesz. „Pierwszym krokiem jest sporządzenie listy bieżących zadań i obowiązków oraz uszeregowanie ich pod względem ważności i pilności” – radzi Phelps.
Pozwól sobie grzecznie odmówić, gdy szef lub współpracownik poprosi Cię o 10 minut na zrobienie czegoś dla nich. Wyjaśnij, że nie możesz im pomóc, bo pracujesz nad X, który jest na szczycie Twojej listy priorytetów.”
Wskazówka 2: Skonsultuj się ze współpracownikiem
Zanim umówisz się na spotkanie lub usiądziesz z szefem, Devonshire zaleca sprawdzenie u zaufanego przyjaciela lub współpracownika, czy rzeczywiście jesteś „przepracowany”.
„Możesz czuć się bardzo zestresowany pracy, że popadniesz w panikę. Może to prowadzić do niezdolności do produktywności” – wyjaśnia. „W takim przypadku możesz porozmawiać ze współpracownikiem lub przyjacielem o tym, jak podzielić swoje zadania na łatwiejsze do wykonania i opracować plan mądrego zarządzania czasem.”
Devonshire kontynuuje: „Jeśli zgodzą się, że nie da się wytrzymać z Twoim obciążeniem pracą, będziesz mieć większą pewność, że Twoje obawy są uzasadnione, a nie pytania dotyczące Twoich umiejętności”.
Na tym etapie warto także zastanowić się, co sprawia, że czujesz się przytłoczony, i porozmawiać o tym ze współpracownikiem. Czy jest to ilość powierzonych Ci zadań, czy też krótkie terminy ich wykonania? Masz problemy z niejasnymi priorytetami lub jesteś zmęczony wielogodzinną pracą? „Pomóż sobie zrozumieć, jak się czujesz i co możesz zrobić, aby pomóc, łatwiej będzie ci rozmawiać z szefem o problemach i oferować rozwiązania” – mówi Phelps.
Czy podejrzewasz, że twój szef po prostu nie lubi cię? Dowiedz się, jak poprawić swoją relację i dalej efektywnie dla niego pracować.
Jak powiedzieć menadżerowi, że jesteś przepracowany: wybierz odpowiedni moment
Wyznaczenie odpowiedniego czasu spotkania ma kluczowe znaczenie. Może to mieć wpływ na przebieg rozmowy. „Umów się na spotkanie ze swoim szefem w czasie, gdy jest mniej prawdopodobne, że poczuje się przytłoczony. Nie zmuszaj go do zaimprowizowanej rozmowy i wybierz ciche otoczenie, w którym możesz się skoncentrować i gdzie nikt Ci nie przeszkadza, mówi Phelps.
Kiedy już ustalisz datę (uzgodnienie konkretnej godziny to najlepszy sposób, aby mieć pewność, że rozmowa faktycznie się odbędzie, wyjaśnia Devonshire), musisz zapisać wszystko, co chcesz omówić na spotkaniu.
„Upewnij się, że jasno wyobrażasz sobie, czego potrzebujesz i co chcesz powiedzieć” – mówi. „Zapisując punkty i zabierając ze sobą notatki na spotkania, możesz utrzymać właściwy tok rozmowy i zwięźle przekazać swoje przemyślenia”.
Jak możesz podkreślić, dlaczego Twoje obciążenie pracą jest zbyt duże? Devonshire zaleca sporządzenie listy wszystkich projektów, nad którymi pracujesz, wraz z godzinami potrzebnymi na ich ukończenie, aby móc wykazać, że nie da się ukończyć wszystkiego w godzinach pracy.
„Przykłady ilustracyjne pomóż namalować wyraźniejszy obraz. I trudno dyskutować z faktami” – mówi. „Jeśli przedstawisz to w ten sposób, jest bardziej prawdopodobne, że Twój szef zrozumie sytuację i będzie chciał znaleźć rozwiązanie”.
„Możesz także chcieć odbyć próbną rozmowę z przyjacielem lub współpracownikiem – perspektywa innej osoby jest zawsze pomocna. A głośna próba doda Ci pewności siebie przed spotkaniem. Twój przyjaciel lub współpracownik może również zaproponować alternatywne odpowiedzi lub pytania, które pomogą Ci lepiej się przygotować.”
Wskazówka 4: Zaproponuj rozwiązania (i bądź otwarty na sugestie)
W idealnym świecie Twój szef mógłby zdjąć z Ciebie kilka zadań. Ale życie nie zawsze toczy się tak, jak byśmy sobie tego życzyli. W rzeczywistości prawdopodobnie Twój szef będzie szukał sposobów na wykonanie pracy, ale przy większej elastyczności w zakresie terminów. Zasugeruj, jak można to zrobić, aby rozmowa przebiegała sprawniej. Może to obejmować wydłużanie terminów, delegowanie zadań współpracownikom (bez wywoływania poczucia przytłoczenia) lub praktyczne sposoby, w jakie szef może Cię wesprzeć.
„Oferowanie rozwiązań nie tylko pomoże rozwiązać sytuację. To pokaże Twojemu szefowi, że aktywnie starasz się ulepszać sytuację i jesteś odpowiedzialnym pracownikiem” – wyjaśnia Devonshire.
„Wymyślanie własnych rozwiązań pomaga również poczuć się bardziej niezależnym w swoich obowiązkach, co daje ci większą władzę”. Podjęcie odpowiedzialności w ten sposób powinno budować zaufanie między tobą a twoim szefem. Zobaczy, że aktywnie próbujesz współpracować, a nie tylko ograniczać listę rzeczy do zrobienia.
Niektóre potencjalne rozwiązania zalecane przez Devonshire obejmują:
- Przesunięcie terminów. „Czy można odłożyć na bok projekty, które nie są pilne, dzięki czemu możesz skupić się na innych rzeczach bez poczucia, że poniosłeś porażkę?”
- Korzystanie z zasobów „Czy istnieją zasoby, które pomogą Ci szybciej wykonać pracę czy bardziej efektywnie? Jeśli tak, poproś szefa, aby w nie zainwestował.” abyś miał więcej czasu na ważniejsze sprawy?
- Delegowanie. swoje zadania lub udostępnić je współpracownikom?”
Jak powiedzieć menadżerowi, że jesteś przeciążony pracą: zawsze monitoruj postępy
Po odbyciu spotkania nie zostawiaj wszystkiego na później. „Po spotkaniu skontaktuj się ze swoim szefem, aby upewnić się, że jesteście na tej samej stronie i że macie jasność co do dalszych kroków” – mówi Phelps.
„Nie bój się jasno określić swoich granic przed swoim zespołem, nie tylko przed szefem. Powinieneś unikać dodatkowych zadań, robić sobie przerwy, kiedy ich potrzebujesz, a priorytetem jest dbanie o siebie oraz dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne.”
Wskazówka 6: Postaraj się zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości
Choć bardzo łatwo jest zgodzić się na wszystko, co ci się oferuje, Devonshire zaleca potraktowanie tego doświadczenia jako lekcji. Pomoże Ci to w wyznaczeniu granic w przyszłości.
„Następnym razem, gdy szef lub współpracownik poprosi Cię o podjęcie nowego zadania, realistycznie określ, ile czasu zajmie ta praca” – mówi. „Wyjaśnij im, jaki jest twój obecny zakres prac i ile czasu zajmie ich ukończenie. Możesz wtedy sprawdzić, czy to nowe zadanie jest pilne. Dowiedz się, czy chcą, abyś nadał temu priorytetowi inne rzeczy na liście rzeczy do zrobienia.”
„Wyjaśnienie sytuacji w ten sposób pomoże Ci również w zarządzaniu czasem. W końcu jasno zrozumiesz, co jest wykonalne i co jest priorytetem. Pomoże to także zwrócić uwagę szefowi i/lub współpracownikom, jak duży jest Twój nakład pracy, zamiast myśleć, że nie pracujesz wydajnie.”
Co możesz zrobić, aby częściej zauważano Cię w praca? Oto najlepsze wskazówki, które zapewnią Ci awans, na który zasługujesz.