Unilever Plc podjął decyzję o opuszczeniu Rosji w związku z utratą kontroli nad swoją działalnością w tym kraju. O tym oświadczył dyrektor generalny Hein Schumacher, pisze Bloomberg.
►Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Według Schumachera firma nie mogła już skutecznie przenosić środków z Rosji i do Rosji, ocenić wyniki swojej pracy lub wpłynąć na zarządzanie markami.
„Nie widziałem w najbliższej przyszłości perspektyw na odzyskanie tej kontroli, i dlatego zdecydowaliśmy się wyjechać z kraju” – powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg.
W październiku Unilever, producent słynnego Dove, sfinalizował sprzedaż swojego rosyjskiego oddziału lokalnej spółce Arnest Group, nie ujawniając kwoty transakcji.
Przeczytaj : Unilever zakończył sprzedaż swoich aktywów w Rosji< /p>
Wartość aktywów dywizji wyniosła około 600 mln euro (629 mln dolarów). Obejmował cztery fabryki i około 3000 pracowników.
Władze rosyjskie utrudniły zachodnim firmom wyjście z kraju, wprowadzając nowe podatki i obniżając wycenę transakcji po nałożeniu sankcji.
Również wycofanie dochodów z kraju wymaga zgody rosyjskiego rządu , co jest trudne do uzyskania.
„W ciągu ostatnich półtora roku była to być może najtrudniejsza decyzja” – powiedział Schumacher, opisując proces opuszczania Rosji jako „wyczerpujący proces”.
Przeczytaj: „Wyjście z rynku nie jest łatwe”: Unilever wyjaśnił, dlaczego nie opuścił Rosji
Przypomnijmy
W 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainę, Unilever wstrzymał dostawy produktów do Rosji rynku i eksportu towarów z terytorium kraju.
Koncern obiecał kontynuację dostaw do Rosjan środków higieny osobistej oraz produktów wytwarzanych lokalnie fabryki Latem 2023 roku prezes holdingu Hein Schumacher ogłosił, że spółka próbuje sprzedać swoje rosyjskie aktywa, ale nie znalazła jeszcze „realnego rozwiązania”.
W skład Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji wchodziły Unilever na liście międzynarodowych sponsorów wojennych.
- Kraje