Site icon GEO Polityka

Popularne mity z dzieciństwa: 5 zdań, które naszym rodzicom okazały się nieprawdziwe

Chociaż kochamy naszych rodziców, nie powinniśmy wierzyć we wszystko, co mówią, Źródło: freepik.com

Ile wątpliwych rzeczy powiedzieli ci rodzice i inne autorytety, a po latach okazało się, że nie było w nich prawdy? W tamtym czasie nie było możliwości sprawdzenia tych informacji bez przeprowadzenia własnych badań. I żaden dziesięciolatek nie spędzi soboty w bibliotece, próbując dowiedzieć się, ile czasu zajmuje trawienie gumy do żucia, skoro mógłby wyjść z przyjaciółmi do centrum handlowego. Chociaż każdy z nas ma swoje dzieciństwo, poniższe popularne mity z dzieciństwa będą Ci się wydawać znajome. Najprawdopodobniej przynajmniej część tych informacji słyszałeś od swoich rodziców!

TreśćPopularne mity z dzieciństwa: kawa spowalnia wzrost Mit zdrowia: telewizja popsuje oczy Mit zdrowia: jeśli zamoczą Ci się włosy, zachorujesz Popularne mity z dzieciństwa: po jedzeniu nie można pływać Popularne mity z dzieciństwa: zajmuje to lata przetrawić

WomanEL postanowiła je rozwiać, abyście nie mówili już tych zwrotów swoim własnym dzieciom. Dlaczego? Nic z tego nie jest prawdą.

Popularne mity z dzieciństwa: kawa spowalnia wzrost

Nie, przepraszam, to nieprawda. „Nie ma naukowo udowodnionych dowodów na to, że kawa może spowolnić rozwój człowieka” – podaje czasopismo Harvard Health. Pomysł ten mógł zrodzić się z błędnego przekonania, że ​​kawa powoduje osteoporozę (stan, który może wiązać się z utratą wzrostu).

Innym problemem związanym z teorią „kawa hamuje wzrost” jest to, że wzrost następuje na długo przed tym, zanim większość ludzi zacznie regularnie pić kawę. W okresie dojrzewania większość ludzi osiąga prawie pełny wzrost. U dziewcząt następuje to zwykle przed 15.-17. rokiem życia, u chłopców nieco później. Nie można „zahamować” wzrostu kości po jego zakończeniu.”

Mit zdrowotny: telewizja zniszczy Ci oczy

Nie, siedzenie zbyt blisko telewizora nie zaszkodzi oczom. Ale może to być oznaką słabego wzroku. „Siedzenie zbyt blisko ekranu telewizora lub komputera nie ma żadnego negatywnego wpływu na oczy” – mówi lekarz weterynarii Ethan Stern. Może to jednak być niewygodne dla niektórych osób z dalekowzrocznością lub chorobą, w której pobliskie obiekty wydają się niewyraźne.”

Jeśli dziecko siedzi blisko telewizora, może to być sygnał ostrzegawczy, że rozwinął się zez, problem z ustawieniem oczu lub dziecko może potrzebować okularów.”

Mit zdrowotny: zachorujesz, jeśli zamoczą Ci się włosy

Mokre włosy nie wpływają na możliwość kontaktu z wirusem Źródło: freepik.com nie spowoduje automatycznie przeziębienia. „Przykro mi, mamo, ale krótka odpowiedź brzmi: nie” – mówi lekarz Carmen Dargel. „Mokre włosy w zimnym pomieszczeniu i miejscu mogą powodować uczucie zimna i dyskomfortu. Ale to nie spowoduje przeziębienia.

Wirusy przenoszone przez płyny ustrojowe powodują przeziębienie, grypę i COVID-19. Aby zarazić się wirusami, należy mieć kontakt z płynami. Zwykle ma to miejsce, gdy pacjent kicha, kaszle lub wydmuchuje nos. Mokre włosy nie zwiększą atrakcyjności dla wirusów i nie zwiększą ryzyka zachorowania.”

Aby przede wszystkim uniknąć zachorowania, sugerujemy nauczenie się, jak zapobiegać przeziębieniom. Nic skomplikowanego, ale warto wiedzieć.

Popularne mity z dzieciństwa: po jedzeniu nie można pływać

Czy będzie Ci wygodnie? Może nie. Czy to naprawdę niebezpieczne? NIE. „Żadna większa organizacja zajmująca się bezpieczeństwem zdrowia nie zaleca czekania z kąpielą po jedzeniu.

Pływanie w ciągu godziny po posiłku nie zwiększa ryzyka utonięcia u dorosłych i dzieci uczestniczących w pływaniu rekreacyjnym lub wyczynowym, twierdzi Amerykański Czerwony Krzyż.

Popularne mity z dzieciństwa: guma do żucia trawi się 7 lat

Zwykle guma do żucia jest usuwana z organizmu w ciągu 48 godzin, ale na pewno nie w ciągu siedmiu lat! „Od dawna mówi się, że połknięta guma spędza siedem lat w żołądku, zanim zostanie strawiona” – mówi dr Elizabeth Rajan. „Ale to nieprawda. Jeśli połkniesz gumę, prawdą jest, że organizm nie jest w stanie jej strawić. w stosunkowo nienaruszonym stanie i jest wydalany z kałem.”

Czy słyszałeś o czymś takim jak syndrom pustego gniazda? Tutaj udostępniliśmy jego znaki i definicję.

Źródło informacji

Exit mobile version