Lista obejmuje HIV, malarię i gruźlicę.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przedstawiła pierwszą światową listę patogenów endemicznych i zauważyła potrzebę pilnego opracowania szczepionek przeciwko nim.
Organizacja poinformowała o tym na swojej oficjalnej stronie internetowej.< /p>
Do głównych zagrożeń zalicza się HIV, malarię i gruźlicę, które co roku zabijają 2,5 miliona ludzi na całym świecie. Na liście znalazły się także paciorkowce grupy A i Klebsiella pneumoniae, których oporność na antybiotyki czyni je szczególnie niebezpiecznymi.
Dyrektor ds. szczepień WHO Kate O'Brien podkreśliła, że nowe szczepionki często powstają w oparciu o potencjalny zysk, a nie realne wpływ na życie ludzi.
„W tym badaniu wykorzystano szerokie doświadczenie i dane do oceny szczepionek, które nie tylko znacząco zmniejszą liczbę chorób, które w ogromnym stopniu dotykają współczesnych ludzi, ale także obniżą koszty leczenia, jakie rodziny i systemy opieki zdrowotnej ponoszą zderzają się” – powiedział naukowiec.
WHO przedstawiła także listę chorób, na które należy pilnie opracować szczepionki. Na liście znajdują się:
- paciorkowce grupy A;
- wirus zapalenia wątroby typu C;
- HIV-1;
- zapalenie płuc Klebsiella.
Ponadto WHO zauważyła potrzebę dalszego rozwoju szczepionek przeciwko patogenom, takim jak wirus cytomegalii, wirus grypy, różne typy leiszmanii, salmonella nietyfoidalna, norowirus, malaria, gatunki Shigella i Staphylococcus aureus.
Lista patogenów, przeciwko którym szczepionki są na etapie oficjalnego zatwierdzenia, obejmuje:
- wirus dengi;
- paciorkowce grupy B;< /li>
- pozajelitowa patogenna E. coli;
- Mycobacterium tuberculosis;
- syncytialny wirus oddechowy (RSV)
Ta lista zostanie utworzona stanowić podstawę programu szczepień WHO na następne sześć lat, skupiającego wysiłki na populacji krajów o niskim i średnim dochodzie.
Przypomnijmy, że lekarze wymieniali produkty, które niszczą komórki mózgowe i upośledzają pamięć.
>