Site icon GEO Polityka

Dlaczego budzimy się o trzeciej w nocy: wyjaśnienia i porady psychologa

Ważne jest, aby zrozumieć, że budzenie się w nocy jest naturalną częścią życia cykl snu, a nie powinieneś być z tego powodu dodatkowo zestresowany.

Budzenie się o trzeciej noce to całkowicie naturalne zjawisko związane z cyklami snu. Stres i niepokój mogą zamienić krótkie przebudzenie w długotrwałą bezsenność.

Pisze o tym IFL Science.

Naukowcy wyjaśniają, że w nocy człowiek przechodzi kilka cykli snu, z których każdy trwa około czterech godzin. Cykl rozpoczyna się lekkim snem, przechodzi w głęboki sen inny niż REM, a następnie w bardziej aktywną fazę szybkich ruchów gałek ocznych (REM). To właśnie po fazie BRO najprawdopodobniej następuje krótkotrwałe przebudzenie.

Okazuje się zatem, że jeśli człowiek zasypia zazwyczaj około godziny 23:00, to naturalne przebudzenie może nastąpić około godziny 3:00. W normalnych warunkach przerwa w śnie trwa tylko kilka minut. Jeśli jednak dana osoba jest już wplątana w „spiralę negatywnych myśli”, chwilowe przebudzenie może przerodzić się w bezsenność.

Psycholog i terapeuta poznawczy Greg Murray wyjaśnił, żew nocy nasze problemy narosłe w ciągu dnia wydają się poważniejsze ze względu na brak możliwości ich aktywnego rozwiązania. W ciągu dnia możemy działać, aby przezwyciężyć trudności, ale w nocy jedyne, co możemy zrobić, to martwić się, na co nasz umysł jest o tej porze szczególnie podatny – zauważył.

Co zrobić, aby walcz z nocnym niepokojem

Wskazówki Murraya:

Ważne jest, aby zrozumieć, że budzenie się w nocy jest naturalną częścią cyklu snu i nie należy się stresować o tym.

Pamiętaj, że psycholog Elena Smirnova doradzała, co robić, gdy się boisz. W szczególności zauważa: powinieneś zrozumieć, że jeśli atak paniki zdarzy się raz, może się powtórzyć, a najważniejsze są tutaj Twoje dalsze działania.

Po co spać długo szkodliwe? Naukowcy odkryli negatywny wpływ na zdrowie!


tsn.ua

Exit mobile version