Site icon GEO Polityka

Tajwan ogłosił całkowite zaprzestanie dostaw do Federacji Rosyjskiej obrabiarek wykorzystywanych w przedsiębiorstwach wojskowych

Po opublikowaniu serii dochodzeń w sprawie takich dostaw zaostrzono zasady kontroli eksportu. 

Ministerstwo Gospodarki Tajwanu ogłosiło całkowite zaprzestanie dostaw do Rosji obrabiarek, które mogą znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach wojskowych. 

Pisze o tym Deutsche Welle.

Po opublikowaniu serii śledztw w sprawie dostaw na wyspę zaostrzono zasady kontroli eksportu. W szczególności znacznie podwyższona została wysokość kary za początkowe naruszenie sankcji nałożonych na Federację Rosyjską i Białoruś – do 1 mln dolarów tajwańskich (około 31 100 dolarów amerykańskich). 

Ponadto Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że prowadzi „aktywne prace wyjaśniające” z producentami, wzywając ich do przestrzegania prawa i kontrolowania końcowego przepływu produktów.

Według resortu zmiany są skuteczne, a wolumen eksportu obrabiarek z Tajwanu do Rosji „spadł do zera”.

Subskrybuj nasze Google News

Tajwan był najbardziej ważny dostawca obrabiarek do Federacji Rosyjskiej

W styczniu tego roku rosyjskie wydanie „The Insider” i tajwański „The Reporter” opublikowały wspólne śledztwo, w którym stwierdzono, że Tajwan, pomimo proukraińskiego stanowiska władz, stał się głównym dostawcą maszyn do obróbki metalu dla przedsiębiorstw rosyjskich kompleks wojskowo-przemysłowy. W publikacji wskazano, że eksport ten odbywa się przez kraje trzecie, np. Turcję. 

W lutym Tajpej nałożyło sankcje na kilka rosyjskich firm, o których mowa w artykule.

W lipcu ukazało się nowe śledztwo przeprowadzone przez The Insider, z którego wynika, że ​​tajwańska firma Giant Force zamierza ominąć ograniczenia dostarczenie Rosji urządzenia do badania żaroodpornych powłok korpusów rakiet – komory mgły solnej. Jak wynika z publikacji, w programie tym uczestniczyła chińska fabryka tajwańskiej firmy, malezyjska firma transportowa i kirgiski bank. W efekcie dostawy zostały zakłócone ze względu na czujność banków, zwłaszcza chińskich, które obawiały się sankcji za eksport towarów podwójnego zastosowania.

O dostawach tajwańskich obrabiarek do Rosji wspominano także w raporty brytyjskiego Królewskiego Zjednoczonego Instytutu Studiów Obronnych i Open Source Center – rządowego amerykańskiego centrum analizującego informacje z otwartych źródeł na potrzeby amerykańskich agencji wywiadowczych.

lb.ua

Exit mobile version