Site icon GEO Polityka

Największe instytucje finansowe z Wall Street udzieliły firmom pożyczek o wartości 11 miliardów dolarów na chipy AI firmy Nvidia

Największe instytucje finansowe na Wall Street udzieliły pożyczek firmom IT kupującym chipy sztucznej inteligencji (AI) od amerykańskiej Nvidii. Jak podaje Financial Times, podając link do źródeł, całkowita kwota zadłużenia wyniosła 11 miliardów dolarów.

►Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Szczegóły

W szczególności Blackstone, Pimco, Carlyle i BlackRock otrzymały pożyczki. W ciągu ostatniego roku wiele z tych firm stworzyło „nowy dochodowy rynek”, pisze gazeta, udostępniając platformy przetwarzania w chmurze firmom tworzącym produkty AI.

Jak wynika z publikacji, Wall Street zaczęła udzielać pożyczek, aby zapewnić inwestorów firm technologicznych, że przedsiębiorstwa będą miały dostęp do zaawansowanych chipów Nvidia do obsługi witryn w chmurze. Eksperci sceptycznie odnieśli się jednak do trendu w kierunku przechowywania w chmurze, zauważając, że sama Nvidia jest inwestorem w taką spółkę.

Przeczytaj: Nvidia zastąpi Intela w indeksie Dow Jones indeks

Przedstawiciele rynku zapewniali także, że wartość chipów może spaść po wypuszczeniu u konkurencji ulepszonych modeli, biorąc pod uwagę redukcję kosztów AI w gospodarce.

1 listopada Apple, Amazon i Intel zakończyły tydzień wielkich technologii na giełdzie. Tydzień raportów korporacyjnych pokazał, że usługi w chmurze stały się jednym z filarów ich działalności, pozostając źródłem wzrostu, jednak ogólne wyniki spółek były poniżej oczekiwań inwestorów.

Rozczarowujące wyniki kwartalne głównych spółek technologicznych obniżyły 31 października indeksy giełdowe, co spowodowało, że indeks S&P 500 odnotował pierwszą miesięczną stratę od kwietnia, zauważył The Wall Street Journal (WSJ). Wcześniej analitycy przewidywali, że ta opcja wymiany jest jak najbardziej możliwa, biorąc pod uwagę słabe raporty Apple.

Przeczytaj: Indyjska firma pomaga Rosji kupić chipy Nvidia AI

< p >W ślad za notowaniami spółek technologicznych zaczęły spadać także indeksy giełd, na których spółki technologiczne handlują aktywami. Największym spadkiem był Nasdaq, który stracił ponad 2% do 18 130.

Akcje spółek technologicznych również ucierpiały z powodu wysokich rentowności 10-letnich obligacji skarbowych. Stopa świadczenia wzrosła do ponad 4,3%. Według raportu Departamentu Skarbu USA wskaźnik cen osobistych wydatków konsumpcyjnych wzrósł we wrześniu o 2,1% w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej. Jest to zgodne z konsensusową prognozą ekonomistów ankietowanych przez Dow Jones i bliskie docelowej inflacji na poziomie 2% wyznaczonej przez decydentów monetarnych.

minfin.com.ua

Exit mobile version