Site icon GEO Polityka

Deutsche Bank badał reakcje rynku na wybory prezydenckie w USA od 2000 roku

Ponieważ inwestorzy z niecierpliwością oczekują wtorkowych wyborów w USA, Deutsche Bank zbadał reakcje rynku na wybory prezydenckie od 2000 roku. Pisze o tym Investing.com.

► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Według banku reakcja była bardzo zróżnicowana. Z sześciu wyborów przeprowadzonych od 2000 r. w trzech przypadkach indeks S&P 500 wzrósł do końca listopada, a w trzech spadł.

2020: Biden kontra Trump

Wybory w 2020 r. odbyły się w początkowej niepewności, ponieważ prezydent Trump przekroczył prognozy, co spowodowało, że wyścig był bardziej zacięty niż oczekiwano.

Mimo to rynki wzrosły, gdy stało się jasne, że Biden wygra, co podsyciło nadzieje podzielonego rządu które będą w stanie ograniczyć zmiany w regulacjach i podatkach.

Nastroje te dodatkowo wzmocniło ogłoszenie firmy Pfizer wkrótce po dniu wyborów, że stworzyło wysoce skuteczną szczepionkę na Covid-19, co wzmocniło optymizm rynku i zwiększyło ryzykowne aktywa.

2016: Trump kontra Clinton

< p>Wybory w 2016 r. były jednym z najbardziej nieoczekiwanych wyników, ponieważ Donald Trump sprzeciwił się oczekiwaniom sondaży.

Rynki szybko zareagowały na perspektywę przejęcia przez Republikanów kontroli zarówno nad prezydenturą, jak i Kongresem. Dzień po wyborach rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła o 20 punktów bazowych i nadal rosła, napędzana oczekiwaniami na bodźce fiskalne, których kulminacją była ustawa o obniżkach podatków i zatrudnieniu z 2017 r.

Wzrósł także indeks S&P 500 , odzwierciedlając optymizm inwestorów co do możliwych zmian polityki.

2012: Obama kontra Romney

Reelekcja Obamy wywołała reakcję wycofania się z ryzyka, na którą wpłynął nadchodzący „klif fiskalny” – automatycznie podwyższa podatki i cięcia wydatków zaplanowane na początek 2013 r.

Indeks S&P 500 spadł o 2,4% dzień po wyborach i spadł o kolejne 1,2% drugiego dnia.

Obawy dotyczące polityki fiskalnej USA pogłębiła niepewność związana z negocjacjami w sprawie ratowania Grecji, co doprowadziło do wzrostu spreadów na europejskich obligacjach skarbowych obligacje i negatywne nastroje na świecie.

2008: Obama kontra McCain

Zwycięstwo Obamy w 2008 roku było w dużej mierze oczekiwane i nie miało bezpośredniego wpływu na rynki. Wybory odbyły się jednak w kontekście światowego kryzysu finansowego, a rynki znajdowały się już pod poważną presją.

Indeks S&P 500 spadł o 5,3% dzień po wyborach, a następnego dnia o kolejne 5,0%. , na co złożyły się gorsze niż oczekiwano wyniki gospodarcze, takie jak znaczny spadek zatrudnienia w ADP i słaby indeks usług ISM.

2004: Bush kontra Kerry

Rynki zareagowały pozytywnie odnosi się do reelekcji prezydenta George'a W. Busha Jr. w 2004 r., postrzegając to jako sygnał ciągłości polityki.

Indeks S&P 500 wzrósł o 1,1% dzień po wyborach io kolejne 1,6% następnego dnia, zauważył Deutsche Bank. Wzrostowi sprzyjały lepsze od oczekiwań dane ekonomiczne, w tym wskaźnik aktywności pozaprodukcyjnej ISM na poziomie 59,8 i wyższe od prognoz początkowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych.

2000: Bush kontra Gore

Wybory w 2000 roku naznaczone były niepewnością, ponieważ ich wynik zależał od dokładności liczenia głosów na Florydzie, co doprowadziło do tygodni batalii prawnych. Ta utrzymująca się niepewność wywołała wyraźną reakcję na ryzyko.

Dzień po wyborach indeks S&P 500 spadł o 1,6% i nadal spadał, osiągając w listopadzie 8%, co stanowi najgorszy miesięczny wynik w całym roku. Inwestorzy szukali schronienia w amerykańskich obligacjach skarbowych, a rentowność 10-letnich obligacji spadła z 5,86% w dniu wyborów do 5,26% do czasu, gdy Gore przyznał się do winy w połowie grudnia.

minfin.com.ua

Exit mobile version