Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył 26-letniego założyciela animatora rynku kryptowalut Gotbit Alexey Andryunin , mieszkający w Portugalii, o oszustwach i zmowie mającej na celu manipulację rynek kryptowalut.
Na początku października Ministerstwo Sprawiedliwości postawiło podobne zarzuty dwóm innym dyrektorom Gotbit, Fedorowi Kedrowowi i Qawi Jalili. Według dokumentów sądowych w latach 2018–2024 Gotbit świadczył usługi manipulacji rynkiem kilku firmom zajmującym się kryptowalutami w celu stworzenia sztucznego wolumenu obrotu. Wśród klientów Gotbita znalazły się firmy kryptograficzne Saitama i Robo Inu, za ich zarządzanie pobierano osobne opłaty.
Ministerstwo Sprawiedliwości wspomniało wywiad Andryunina z 2019 roku, w którym mówił o opracowaniu kodu umożliwiającego fikcyjny handel kryptowalutami. Celowa inflacja wolumenu obrotu miała pomóc firmom kryptowalutowym zaistnieć na renomowanej platformie analitycznej CoinMarketCap, a także wystawić ich cyfrowe aktywa do handlu na głównych giełdach kryptowalut.
Według organów ścigania Andryunin prowadził rejestr manipulacji na rynku przez Gotbit, tworząc arkusze kalkulacyjne, w których porównywał sztucznie utworzony wolumen na podstawie fikcyjnych transakcji z naturalnym wolumenem obrotu. Pracownicy Andryunin i Gotbit, w tym Dzhalili i Kedrov, promowali tę taktykę handlu praniem wśród potencjalnych klientów. Gotbit zarobił miliony dolarów na oszukańczych transakcjach w imieniu klientów, generując dziesiątki milionów dolarów przychodów z oszukańczych usług. Ministerstwo Sprawiedliwości twierdzi, że Andryunin przekazywał dochody Gotbita, które również sięgały milionów dolarów, na jego osobiste konto na giełdzie Binance.
Za oszustwa drogą elektroniczną Andryuninowi grozi do 20 lat więzienia, trzy lata zwolnienia pod nadzorem i grzywna w wysokości 250 000 dolarów. Za spisek mający na celu manipulację na rynku – kara więzienia do pięciu lat i trzech lat zwolnienie z zawieszenia i grzywna w wysokości do 250 000 dolarów
W tym tygodniu Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oskarżył operatora giełdy kryptowalut AurumXchange o pranie kryptowalut dla Darknetu Silk Road. Funkcjonariusze organów ścigania odkryli, że w ramach 100 000 transakcji przez AurumXchange przeszło ponad 30 milionów dolarów.
Источник: bits.media