Site icon GEO Polityka

Unijne magazyny gazu są zapełnione w 95% – Komisja Europejska

Obecnie europejskie magazyny są zapełnione w 95% i mieszczą w sobie 100 miliardów metrów sześciennych gazu, co stanowi prawie jedną trzecią rocznego zużycia tego paliwa w UE. Tim McPhee, przedstawiciel Komisji Europejskiej ds. energii, ogłosił to na odprawie w Brukseli, podaje Ukrinform.

Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne aktualności finansowe

„Zgodnie z działaniami nadzwyczajnymi podjętymi w czasie kryzysu energetycznego 2022 r. dla krajów członkowskich określono wiążący cel prawny: zapełnienie magazynów gazu obiektów co najmniej o 90% do 1 listopada każdego roku. Termin upływa jutro.

Mogę poinformować, że na dzień dzisiejszy europejskie magazyny gazu są zapełnione w 95% swojej pojemności. Oznacza to, że w magazynach znajduje się około 100 miliardów metrów sześciennych gazu, co pokrywa około jednej trzeciej naszego rocznego zapotrzebowania” – powiedział spiker Komisji Europejskiej.

Komentując to, europejska komisarz ds. energii Kadri Simson zauważyła, że ​​właściwe napełnienie europejskich magazynów gazu przed sezonem grzewczym daje UE silną pozycję do zapewnienia stabilnych dostaw i ograniczenia cen energii następnej zimy, co umożliwi jej dalsze wysiłki na rzecz pozbycia się importu rosyjskich paliw kopalnych.

„Wchodzimy w tę zimę z odpowiednim poziomem gazu w magazynach w całej Europie” – powiedziała Simson.

Podkreśliła, że ​​taki wynik udało się osiągnąć dzięki dywersyfikacji szlaków dostaw gazu, zwiększeniu udziału źródeł odnawialnych w europejskiego koszyka energetycznego, a także obowiązków krajów członkowskich w zakresie efektywnego wykorzystania i oszczędzania energii.

Przypomnijmy

Jak doniesiono, po inwazji na Ukrainę na pełną skalę, Rosja zaczęli szantażować Europę ograniczając dostawy gazu i prowokując gwałtowny wzrost cen energii i surowców energetycznych, aby zmusić kraje UE do rezygnacji z politycznego i wojskowego wsparcia dla Ukrainy.

UE odpowiedziała na ten szantaż skonsolidowanym stanowiska i przyjęcie planu strategicznego REPowerEU, który przewidywał dywersyfikację dróg dostaw energii do UE, działania mające na celu zachowanie i zwiększenie jej efektywności energetycznej przemysłu i sektora gospodarstw domowych, masowe inwestycje w rozwój krajowej produkcji energii z wykorzystaniem źródeł odnawialnych .

minfin.com.ua

Exit mobile version