Komisja Europejska bada możliwość zezwolenia grupie finansowej Euroclear na wykorzystanie części zamrożonych aktywów Rosji, powiedział Politico trzech urzędników zaznajomionych z dyskusjami.
Co wiadomo
< p>KE zamierza w ten sposób zabezpieczyć się przed działaniami odwetowymi ze strony Moskwy za udzielenie Ukrainie pożyczki w wysokości 45 miliardów euro przez kraje Wielkiej Siódemki (G7) – czytamy w publikacji.
Komisja Europejska uważa ten krok za ostatni sposób na zrekompensowanie grupie finansowej, w skład której wchodzi depozytariusz o tej samej nazwie oraz Euroclear Bank, za straty poniesione w Rosji w związku z przestrzeganiem zachodnich sankcji – stwierdzili rozmówcy Politico.Przeczytaj: Euroclear zarobił 5,1 miliarda euro w ciągu 9 miesięcy na zamrożonych rosyjskich aktywach
Na pokrycie kosztów związanych z postępowaniami przed rosyjskimi sądami Euroclear rezerwuje około 10% dochodu z zamrożonych aktywów.
Według urzędników, z którymi rozmawiał Politico, bardziej „opłacalny” byłby scenariusz wykorzystujący część rosyjskich aktywów bezpośrednio do pokrycia tych zobowiązań.
Przypomnijmy
Rada Unii Europejskiej przyjęła wprowadzono zasady zobowiązujące depozyty centralne przechowujące aktywa Banku Rosji o wartości przekraczającej 1 milion euro od 15 lutego będą stosować specjalne zasady dotyczące zgromadzonych w nich środków pieniężnych w związku z obostrzeniami wobec Rosji.
Depozytariusze muszą teraz prowadzić odrębną ewidencję takich funduszy, a także oddzielnie rozliczać zyski uzyskane z tych aktywów. Nie mają prawa samodzielnie zarządzać tym zyskiem, w tym kierować go na wypłatę dywidendy. Zyski uzyskane z inwestowania zgromadzonych aktywów powinny od 15 lutego trafiać na pomoc Europejskiego Funduszu na rzecz Ukrainy.
Przeczytaj: Euroclear zarobił w pierwszym kwartale 1,56 miliarda euro na zamrożonych aktywach kwartał rosyjskich aktywów
Władze UE zezwoliły Euroclear na zatrzymanie zysków uzyskanych z zablokowanych aktywów Banku Centralnego Federacji Rosyjskiej na lata 2022-2023 jako „ubezpieczenie” na wypadek procesów sądowych z Rosji lub innych krajów. Bazując na wynikach całego ubiegłego roku, depozyt zarobił na inwestowaniu zamrożonych rosyjskich aktywów 4,4 mld euro, a w 2022 r. – 0,8 mld euro.
W lipcu depozytariusz dokonał pierwszego przelewu do Funduszu Europejskiego na Pomoc dla Ukrainy na kwotę 1,55 miliarda euro. W sumie na koniec września Euroclear zarezerwował na te cele 2,888 miliarda euro (kwota ta uwzględnia dokonaną już wpłatę), jak wynika ze swojego sprawozdania.
Przeczytaj: UE zdecydowała się nie przekazywać Ukrainie dochodów z zamrożonych rosyjskich aktywów na lata 2022-2023 – media
Depozyt wskazał, że przyszłe dochody z rosyjskich aktywów zależą od zmieniających się stóp procentowych w gospodarce. Według obliczeń Euroclear obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny (EBC) o 0,25 punktu procentowego (pp) zmniejsza potencjalną składkę depozytariusza do Europejskiego Funduszu Ratunkowego dla Ukrainy w ujęciu kwartalnym o 51 mln euro.
- Ekonomia