Współczesne badania potwierdzają, że aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na rozwój neurogenezy – procesu powstawania nowych neuronów w organizmie mózgu.
Poinformowało o tym URA-Inform w odniesieniu do kanału Telegramu „Doktor w kieszeni”.
Każda aktywność fizyczna, czy to regularne spacery, pływanie czy ćwiczenia na siłowni, zwiększa dotlenienie mózgu, co odgrywa kluczową rolę dla jego zdrowia i funkcjonalności.
Podczas aktywności fizycznej przepływ natlenionej krwi do mózgu wzrasta. Proces ten poprawia funkcje poznawcze, wspomaga pamięć i koncentrację oraz sprzyja tworzeniu nowych połączeń nerwowych.
W dłuższej perspektywie zwiększa neuroplastyczność – zdolność mózgu do przystosowania się do zmian i regeneracji po uszkodzeniach.
Sport aktywuje produkcję endorfin, zwanych „hormonami szczęścia”. Substancje te redukują poziom stresu i pomagają ustabilizować tło emocjonalne, wzmacniając struktury nerwowe. Regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia nastrój, ale także zmniejsza ryzyko depresji i zaburzeń lękowych.
Nawet umiarkowane ćwiczenia wystarczą, aby utrzymać neurogenezę i ogólny stan zdrowia psychicznego:
- 30 minut spaceru dziennie stymuluje procesy poznawcze;
- Ćwiczenia cardio poprawiają krążenie krwi i utrzymują jasność umysłu;
- Joga i medytacja pomagają zmniejszyć stres i wzmacniają komórki układu nerwowego.
Dlatego połączenie regularnych ćwiczeń fizycznych z pracą umysłową tworzy solidną podstawę długoterminowego zdrowia mózgu.
Lekarze mówili także o tym jakie są najgorsze pozy do snu, które są szkodliwe dla zdrowia.