Akcje bojowe w obwodzie donieckim, 158 starć zbrojnych, ostrzał wroga, kontynuacja stanu wojennego i mobilizacja, dymisja Prokuratora Generalnego. Jak zostanie zapamiętany 979. dzień wojny na pełną skalę?
Rada Najwyższa przedłużyła stan wojenny i mobilizację na Ukrainie To już 13. głosowanie na Ukrainie.
311 deputowanych ludowych głosowało za utrzymaniem stanu wojennego, a 304 głosowało za mobilizacją głosowanie transmitował poseł Aleksiej Gonczarenko.
O ustawach poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Aleksander Litwinienko. Powiedział, że należy zmobilizować ponad 160 000 ludzi. Pozwoli to na obsadzenie jednostek w ponad 80%.
Łącznie zmobilizowano ponad milion.
Stan wojny i mobilizacja zostały przedłużone na 90 dni – do 7 lutego. Propozycję kontynuacji przedstawił Prezydent Ukrainy.
Ustawę jako całość poparło 284 posłów, powiedziała deputowana ludowa Irina Geraszczenko. Zauważyła, że projekt ustawy unowocześnia procedurę komisji ekspertów lekarsko-społecznych (MSEC) poprzez:
- możliwość uczestniczenia osób w posiedzeniach MSEC online, co obniży koszty czasu i pieniędzy pacjentów;
- zmiany w procedurze orzekania o niepełnosprawności: proponuje się uwzględnianie dokumentów osób do badania zamiast osobista obecność;
- wprowadzanie informacji o wynikach MSEC do elektronicznego systemu opieki zdrowotnej (ESOH) w celu uproszczenia lekarzom dostępu do danych oraz przyspieszenia podejmowania decyzji i przejrzystości.
< klasa p="MsoNormal">Jednocześnie, jak zauważa Irina Geraszczenko, pojawia się pytanie o przyszłość MSEC, skoro Zełenski zapowiedział ich likwidację od 1 stycznia 2025 r.
Rada Najwyższa zatwierdziła dymisję obecny prokurator generalny Andrey Kostina. od lipca 2022 r.
Na głosowało 255 posłów ludowych, okazało się z audycji posła Aleksieja Gonczarenko. Teraz dekret o dymisji musi podpisać prezydent.
Andrey Kostin podał się do dymisji w związku ze skandalem związanym z korupcją w MSEC i prokuratorami, którzy zarejestrowali się jako niepełnosprawni, aby otrzymywać świadczenia.
< p Class="MsoNormal">Kostin od dawna wymieniany jest wśród kandydatów na stanowisko ambasadora w Holandii, gdzie mieści się Międzynarodowy Trybunał Karny. Czy jednak sam kraj zgodzi się na takiego ambasadora? Więcej na ten temat w materiale „Efekt MSEC: kto zastąpi Kostina na stanowisku Prokuratora Generalnego?”
Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszym portalu. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.
Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!