Site icon GEO Polityka

UE planuje podnieść cła na produkty rolno-spożywcze z Rosji i Białorusi – Bloomberg

W Unii Europejskiej omawiane są kwestie zwiększenia ceł na dodatkowe produkty rolno-spożywcze i nawozy z Rosji i Białorusi. Bloomberg podaje to, podając link do swoich źródeł.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów » na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Kilka państw członkowskich UE, chcąc ograniczyć dochody Moskwy, wzywa blok do wprowadzenia podatków od importu produktów rolnych i ryb z Rosji i Białorusi do UE, oprócz wyższych ceł na produkty zbożowe nałożonych na początku tego roku.

< p> Inni wzywali do ostrożności, prosząc w pierwszej kolejności o ocenę wpływu wszelkich środków na europejski import i ceny żywności, anonimowe źródła poinformowały Bloomberg.

Należy zauważyć, że w przeciwieństwie do sankcji środki handlowe nie zawsze wymagają wsparcia wszystkich państw członkowskich. UE nadal analizuje, na jakie produkty mogłaby się zdecydować. Jakiekolwiek posunięcia w sprawie nawozów zostałyby prawdopodobnie przyjęte z zadowoleniem przez europejski przemysł nawozów do upraw, który lobbuje za silniejszą ochroną.

Jednak termin wprowadzenia jakichkolwiek nowych obowiązków jest niejasny, biorąc pod uwagę przeszkody prawne i polityczne, podało jedno ze źródeł .

Rosja jest największym na świecie eksporterem nawozów z udziałem w rynku wynoszącym 18%. Choć branża nie została objęta sankcjami, zmuszona była do ograniczenia eksportu w związku z inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku ze względu na problemy z logistyką i płatnościami. Według Rosyjskiego Stowarzyszenia Producentów Nawozów eksport został wznowiony i oczekuje się, że w tym roku osiągnie rekordowy poziom w 2021 r.

Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybołówstwo i hodowla ryb odpowiadały za około 2% produktu krajowego brutto Rosji w pierwszej połowie tego roku.

Nowy pakiet sankcji

Odrębnie, według źródeł, trwają prace trwają prace nad nowym pakietem sankcji. Jednak z szeroko zakrojonymi działaniami być może trzeba będzie poczekać do zakończenia prezydencji Węgier w UE, ponieważ Budapeszt blokuje większość posunięć związanych z Rosją. Od nowego roku przewodnictwo przechodzi w ręce Polski.

Kilka rządów UE zwróciło się w tym tygodniu do organu wykonawczego bloku o rozważenie węższego zestawu ograniczeń, na przykład uwzględnienia większej liczby statków łamiących sankcje przewożących rosyjską ropę naftową na listę i wykorzystaj nowy system UE do identyfikacji osób szerzących dezinformację.

minfin.com.ua

Exit mobile version