Site icon GEO Polityka

Aby wdrożyć Narodowy Plan na rzecz Energii i Klimatu, Ukraina potrzebuje 140 miliardów euro – Ministerstwo Gospodarki

Aby wdrożyć niedawno zatwierdzony Narodowy Plan na rzecz Energii i Klimatu oraz zapewnić „zieloną transformację” gospodarki, Ukraina będzie potrzebować 140 miliardów euro w ciągu najbliższych 10 lat. O tym oświadczył pierwszy wiceminister gospodarki Aleksiej Sobolew, podaje Ukrinform.

Przeczytaj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne aktualności finansowe

Przypomniał, że Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu do 2030 roku przewiduje ponad 100 różnych polityk, których realizację koordynuje Ministerstwo Gospodarki.

Jednocześnie jednym z warunków otrzymania środków od partnerów międzynarodowych – w szczególności w ramach programu Ukraine Facility – jest zgodność projektów ubiegających się o dofinansowanie z zapisami Krajowego Planu.

Obecnie trwa pierwsza tura zbierania wniosków na różne programy dofinansowania na kwotę prawie 9 miliardów euro.

„Naszym zadaniem jest to, aby te pieniądze jak najszybciej trafiły na Ukrainę, w ręce ukraińskiego biznesu, który z nich coś zbuduje. Dzięki temu nasz PKB będzie rósł, wzrosną wynagrodzenia Ukraińców i wzbogaci się cały kraj” – wyjaśnił Sobolew podczas panelu dyskusyjnego „Przystąpienie Ukrainy do UE – co jest potrzebne dla wzrostu gospodarczego opartego na zrównoważonym rozwoju” w ramach Forum w ramach IV Międzynarodowego Forum Zrównoważonego Rozwoju Rozwój-2024.

Jeśli chodzi o sam Krajowy Plan, aby go wdrożyć w ciągu najbliższych 10 lat, Ukraina, według urzędnika, będzie potrzebować 140 miliardów euro.< /p>

„Teraz ta kwota wydaje się astronomiczna. I jasne jest, że takich środków nie będzie, jeśli nie będziemy zabiegać o ich uzyskanie, o utworzenie koalicji krajów, którym zależy i które są gotowe pomóc nam w realizacji planu. Istnieje grupa wysokiego szczebla z udziałem państw G7 i szeregu międzynarodowych organizacji finansowych, w ramach której pracujemy nad tym, aby rządy krajowe wypracowały mechanizmy włączania się w takie finansowanie w swoich krajach” – powiedział Pierwszy Zastępca Szefa Zespołu ds. Ministerstwo Gospodarki.

Jako przykład podał przygotowanie historycznego porozumienia z Wielką Brytanią skupiającego się na „zielonej transformacji”. Celem jest uzyskanie takich samych porozumień z rządami innych państw partnerskich.

„Dążymy do stworzenia koalicji krajów, która będzie finansować znaczną część „zielonej transformacji” ukraińskiej gospodarki. W ten sposób ukraińskie przedsiębiorstwa będą mogły planować swoją działalność. A otoczenie regulacyjne, które odbudowujemy, będzie przydatne, ponieważ będzie finansowane. Ci, którzy spełnią te standardy regulacyjne, będą mogli zbudować coś nowego. W rezultacie będziemy mieli system, który będzie się sam obsługiwał” – podsumował Sobolew.

minfin.com.ua

Exit mobile version