Site icon GEO Polityka

W Chinach od początku roku za korupcję postawiono 589 000 osób.

W Chinach od początku tego roku w ramach zakrojonej na szeroką skalę kampanii mającej na celu zwalczanie korupcji funkcjonariusze organów ścigania postawili przed sądem 589 000 osób. Poinformowano o tym na stronie internetowej Centralnej Komisji Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odpowiedzialnej za kontrolę dyscypliny.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Walka z korupcją

Łącznie od stycznia do września 2024 r. organy nadzorcze w Chinach otrzymały 2,7 ​​mln zgłoszeń o nielegalnych działaniach urzędników, w tym 756 tys. skarg. 2972 sprawy przekazano do prokuratury do dalszego rozpoznania.

Wszczęto sprawy o przekupstwo wobec 19 000 osób.

20 maja Minister Rolnictwa i Spraw Wsi Ludowej Republika Chińska Tang Renjian został oskarżonym w śledztwie pod zarzutem „poważnego naruszenia dyscypliny partyjnej i prawa”. To sformułowanie jest zwykle używane w Chinach, gdy zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa korupcyjnego.

Przeczytaj: Chińska gospodarka: co tak naprawdę kryje się za boomem technologicznym i dlaczego stolice miliarderów skaczą

p>

Po reelekcji Xi Jinpinga na XX Kongresie KPCh w październiku 2022 r. pojawiły się wieści o podobnych postępowaniach przeciwko wysokiemu rządowi urzędnicy zaczęli coraz częściej przyjeżdżać z Chin.

W listopadzie 2022 r. były Minister Sprawiedliwości Chińskiej Republiki Ludowej Fu Zhenghua uznał winnym korupcji i skazał na karę śmierci w zawieszeniu na dwa lata (w Chińskie realia oznaczają dożywocie). W kwietniu 2024 roku poinformowano, że wobec jego następcy Tang Yijuna również toczy się śledztwo w związku z podejrzeniem korupcji – publikacja Caixin powiązała jego sprawę z upadłym deweloperem China Evergrande.

Exit mobile version