Site icon GEO Polityka

FATF dodał Algierię, Angolę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liban do szarej listy i usunął z niej Senegal

FATF (Financial Action Task Force) umieścił Algierię, Angolę, Wybrzeże Kości Słoniowej i Liban na tzw. „szarej liście”, czyli na liście jurysdykcji objętych wzmożonym monitorowaniem organizacji. Pisze o tym Interfax-Ukraine.

►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Jednocześnie z „szarej listy” skreślono Senegal ”.

Jakie jurysdykcje są uwzględnione

Obecnie na liście znajdują się 24 jurysdykcje: Algieria, Angola, Bułgaria, Burkina Faso, Wietnam, Wenezuela, Haiti, Demokratyczna Republika Konga, Jemen, Kamerun, Kenia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liban, Mali, Mozambik, Monako, Namibia, Nigeria, Południowa Sudan, Syria, Tanzania, Filipiny, Chorwacja, Republika Południowej Afryki, Jemen.

Przeczytaj: FATF ponownie nie umieścił Rosji na czarnej liście – media

FATF pozostawił bez zmian listę jurysdykcji wysokiego ryzyka, tzw. „czarną listę”, która obejmuje KRLD, Iran i Birmę.

Decyzja w sprawie Federacji Rosyjskiej

Jak napisało Ministerstwo Finansów 22 października Międzynarodowa Grupa ds. Zwalczania Prania Pieniędzy (FATF) po raz kolejny nie umieściła Rosji na „czarnej” liście.

FATF zawiesił członkostwo Rosji w lutym 2023 r. – rok po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę, ale jak dotąd wstrzymuje się od wpisania Rosji na „czarną listę”.

Przeczytaj: FATF odmawia dodania Rosji do „czarną listę”

Publicznie FATF oświadczył, że postrzega „agresję Rosji jako niedopuszczalną i sprzeczną z jej podstawowymi zasadami”, jednak umieszczenie kraju na „czarnej” liście wymaga konsensusu wielu członków organizacji.

To obejmuje obecnie około 40 krajów, w tym Chiny, Indie, Brazylię, RPA i Arabię ​​Saudyjską. Trzy razy w roku członkowie FATF spotykają się, aby ocenić, które kraje powinny zostać umieszczone lub usunięte z „szarej” i „czarnej” listy.

Dossier przedstawione członkom FATF do przeglądu wskazuje na ścisłą współpracę finansową i wojskową między Rosja i kraje wysokiego ryzyka, takie jak Korea Północna i Iran.

Odnotowuje także finansowanie przez Rosję prywatnych firm wojskowych, w tym Grupy Wagnera. W dokumencie podkreślono także rolę niektórych kanałów Telegramu i kryptowalut w ułatwianiu finansowania terroryzmu i prania pieniędzy w Rosji, pisze publikacja.

To nie pierwszy raz, kiedy Ukraina zwróciła się do FATF ze wniosek o dodanie Rosji do „czarnej” listy. Już w 2023 roku kwestię tę podnosiło Ministerstwo Finansów Ukrainy. Jednak FATF za każdym razem odmawiał stronie ukraińskiej.

minfin.com.ua

Exit mobile version