Site icon GEO Polityka

Na Ukrainie proponują wprowadzenie obowiązkowej emerytury kapitałowej: co to może zmienić?

Jeśli ustawa zostanie przyjęta, Ukraińcy będą zobowiązani do corocznego opłacania oszczędności składkę.

Ministerstwo Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy „O obowiązkowym kapitałowym funduszu emerytalnym”.

Tekst projektu ustawy został opublikowany na stronie internetowej Urzędu Federacji Związków Zawodowych Ukrainy i będzie przedmiotem publicznej dyskusji do 28 października.

„Ustawa ta określa podstawy prawne, ekonomiczne i organizacyjne systemu obowiązkowych kapitałowych świadczeń emerytalnych, którego celem jest tworzenie oszczędności emerytalnych przez uczestników systemu i pobieranie przez nich dodatkowych wpłat emerytalnych do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego” – czytamy w dokumencie.

Projekt ustawy przewiduje stopniowe przechodzenie na emerytury kapitałowe. W szczególności proponuje się obniżenie stawki jednolitej składki na ubezpieczenie społeczne na trzy lata:

Jednocześnie wprowadzone zostaną obowiązkowe wpłaty do państwowych i niepaństwowych funduszy emerytalnych wprowadzono, z którego będą płacić nie tylko pracownicy, ale także pracodawcy.

Obowiązkowa składka oszczędnościowa wyniesie w pierwszym roku 1% podstawy memoriałowej, w drugim 2%. Od trzeciego roku wkład ten będzie wynosił 3%. Zapłacą je zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Dodatkowo pracownicy będą mogli, jeśli wyrażą taką chęć, opłacać „dodatkową składkę oszczędnościową”.

Przypomnijmy, że w 2024 roku Ukraińcy będą mieli prawo do przejścia na emeryturę po ukończeniu 60., 63. i 65. roku życia, w zależności od ilość zdobytego doświadczenia ubezpieczeniowego. Pomoc społeczna zapewniana jest emerytom i rencistom bez wystarczającego stażu pracy.

tsn.ua

Exit mobile version