Site icon GEO Polityka

Gwarantowany zysk: czym jest handel carry i cash and carry

Opinia Zarabianie na kursach kryptowalut nie jest takie proste – one, podobnie jak kursy innych aktywów, może zająć dużo czasu. Istnieją jednak strategie osiągania zysku niezależnie od trendu, takie jak handel carry i cash and carry.

Carry trade

Koncepcja carry trade przyszła do branży kryptowalut z tradycyjnych finansów. Czasami carry trade rozumiany jest jako arbitraż stóp procentowych. Carry trade to strategia zarabiania pieniędzy, w której uczestnicy wykorzystują różnicę w stopach procentowych różnych aktywów. Najpierw pobierane jest aktywo z niskim oprocentowaniem, a następnie przenoszone na inny instrument, na którym można zarobić więcej na lokacie. Po upływie terminu pieniądze są zwracane pożyczkodawcy, a deponent pozostaje w zysku ze względu na różnicę stóp procentowych.

Na przykład obecne stopy procentowe w amerykańskich bankach wynoszą około 5%. Nie wystarczająco źle, ale w branży kryptowalut istnieją platformy, które oferują więcej do wpłat. Dlatego niektóre firmy oferują zarobki do 18% na kryptowalutach i monetach stabilnych. W takich warunkach logiczne jest zaciągnięcie kredytu w zwykłym banku, zainwestowanie w USDT lub USDC i złożenie ich w depozycie. 

Być może pojawi się pytanie, po co stablecoiny, skoro mogą nie mieć najkorzystniejszych warunków? Jest to niewątpliwie prawdą. Ale jeśli nie inwestujesz w monety typu stablecoin, musisz wziąć pod uwagę zmiany cen w obrębie samych kryptowalut. Wartość aktywa może spaść tak bardzo, że nie będzie można zarobić na różnicy kursów, a USDC i USDT są powiązane z dolarem, więc taki czynnik jest tutaj wykluczony.

Cash and carry

Cash and carry to kolejna strategia handlu arbitrażowego. Jego znaczenie polega na otwarciu pozycji długiej (zakupie) kryptowaluty i jednoczesnej sprzedaży kontraktu futures na ten sam aktyw. Jednocześnie ceny pierwszego i drugiego instrumentu powinny być różne. Czasami opcje mogą również działać jako druga pochodna.

Załóżmy, że kupujesz 1 BTC po cenie 65 000 USD. W tym samym czasie sprzedawany jest kontrakt futures po cenie 66 000 USD. Następnie utrzymujesz pozycję do wygaśnięcia instrumentu pochodnego. W wyniku transakcji osiągasz zysk w wysokości 1000 USD

Carry trade vs cash and carry

Zatem carry trade i cash and carry to dwa rodzaje transakcji arbitrażowych. Mają podobną nazwę, ale różnią się zasadą działania. Pierwszy wykorzystuje rozbieżność stóp procentowych platform lub banków, a drugi wykorzystuje rozbieżność między aktywem kryptograficznym a ceną kontraktu futures. Ale co jest lepsze w praktyce?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Cash and carry wymaga poważnej analizy rynków kontraktów terminowych. Nie należy się tutaj spodziewać dużych rozbieżności, a co za tym idzie, poważnych zarobków. Żaden uczestnik rynku nie jest zainteresowany zapewnianiem gwarancji zysku pozbawionego ryzyka. Ponadto często pojawiają się dodatkowe koszty związane z przechowywaniem kryptowaluty lub prowadzeniem konta, które pokrywają zyski z arbitrażu.

Z drugiej strony prawie zawsze ma miejsce transakcja carry trade – w każdej chwili można znaleźć walutę fiducjarną z niskimi kursami. Jednocześnie zawsze będzie platforma zapewniająca najlepszy zwrot z kryptowaluty. Wszystko sprowadza się do tego, aby strona była godna zaufania. Pisanie o wysokich stopach procentowych na stronie internetowej nie jest trudne. Pytanie brzmi: czy platforma dotrzyma obietnic?

W tradycyjnej ekonomii transakcje carry są najczęściej wykorzystywane przez banki i inwestorów instytucjonalnych. Dzieje się tak dlatego, że mają oni terminowy dostęp do niezbędnych informacji, a wielkość kapitału jest znacznie większa niż w przypadku przedsiębiorców prywatnych. Ponadto należy wziąć pod uwagę, że sytuacja zarówno w zakresie stawek bankowych, jak i stóp procentowych na platformach kryptowalutowych może się zmienić. Dlatego to, że jedna strategia zadziałała dzisiaj, nie oznacza, że ​​będzie działać jutro.

Wnioski

Okazuje się, że transakcja carry trade może średnio zapewnić większą rentowność transakcji arbitrażowych. Z drugiej strony jest to niebezpieczne, ponieważ można natknąć się na oszustów. Cash and carry to mniej dochodowa strategia, ale kontrakty futures i opcje są przedmiotem obrotu na bardziej niezawodnych platformach. Aby skorzystać z obu tych strategii, trzeba uważnie monitorować sytuację gospodarczą w różnych krajach, a także warunki, jakie oferują poszczególne platformy kryptowalutowe.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version