Site icon GEO Polityka

40% firm planuje wejście na rynki zagraniczne, a co piąty korzysta z AI – badanie

Co szósty ankietowany ukraiński przedsiębiorca otworzył swoją obecną działalność po rozpoczęciu wojny na pełną skalę, a 66% z nich nie miało żadnego doświadczenia biznesowego. Dziś 75% przedsiębiorców aktywnie wykorzystuje kanały cyfrowe w sprzedaży i komunikacji z klientami, a 56% respondentów eksportuje lub planuje wejść na inne rynki. Tak wynika z badania Mastercard SME Index 2024.

► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe

Trend w stronę bezgotówkowości stale rośnie

Dziś 9 na 10 ukraińskich MŚP świadczy usługi możliwość zapłaty za towar lub usługę bezgotówkowo, w ciągu ostatnich dwóch lat 17% z nich zaczęło akceptować takie formy płatności.

Warto zauważyć, że dla 80% przedsiębiorców płatności bezgotówkowe osiągają ponad połowę swoich dochodów – to wzrost o 8 punktów procentowych. więcej w porównaniu do roku poprzedniego.

W szczególności wzrosła liczba form płatności: przelewem bankowym (ten rodzaj płatności oferuje 58% ankietowanych przedsiębiorców), terminalem POS (34%) oraz płatnością on-line na stronie internetowej lub za pośrednictwem serwisów płatniczych (34% ). Jednocześnie o 6 punktów procentowych spadła liczba przelewów na kartę (40%) jako formę płatności. w porównaniu do ubiegłego roku.

Cyfryzacja i wdrażanie sztucznej inteligencji

Już 3 na 4 przedsiębiorców aktywnie wykorzystuje kanały cyfrowe do prezentacji produktów i usług swojej marki. W szczególności 37% przedsiębiorstw ma własną stronę internetową, jedna czwarta respondentów (24%) jest reprezentowana na platformach handlowych, a co szósty przedsiębiorca (16%) stworzył aplikację mobilną dla swojej firmy.

W ponadto ukraińscy przedsiębiorcy aktywnie wdrażają w swojej działalności innowacyjne narzędzia i usługi, w szczególności ze sztuczną inteligencją.

Tym samym co piąty przedsiębiorca (21%) wykorzystuje w swojej działalności funkcjonalność AI: wśród mikroprzedsiębiorstw odsetek ten wynosi 16%, wśród małych firm – 30%, a wśród średnich – 47%. Kolejne 34% respondentów stwierdziło, że jest zainteresowane poznaniem możliwości tych technologii.

Najczęstsze obszary zastosowania narzędzi i usług opartych na AI wśród przedsiębiorców to rozwój marketingu, SMM i komunikacji strategie, tłumaczenia na inne języki, komunikacja z klientami w kanałach cyfrowych, generowanie obrazów i pisanie tekstów.

Kluczowe potrzeby i nastawienie na eksport

Do głównych wyzwań, jakie dostrzegają ukraińscy przedsiębiorcy, należy konieczność finansowania rozwoju biznesu, a także brak zamówień i rynków zbytu. Ponadto co piąty respondent wskazuje na braki kadrowe.

Mimo obecnych wyzwań ukraińskie małe przedsiębiorstwa są elastyczne i szukają sposobów wsparcia i rozwoju swojego biznesu. Tym samym 27% przedsiębiorców wzięło udział w programach dotacyjnych ze strony państwa lub innych organizacji.

Ukraińscy przedsiębiorcy uważają rozwój eksportu za jeden z głównych sposobów skalowania. Co szósty respondent (16%) sprzedaje już swoje towary lub usługi za granicą, a kolejne 40% planuje wejście na rynki zagraniczne.

Najpopularniejszymi krajami eksportu były Polska (32%) i Niemcy (22%) , USA (16%), Litwa i Włochy (po 13%).

Warto zauważyć, że 88% przedsiębiorców prowadzących działalność zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym zauważyło w ciągu ostatnich lat wzrost popytu wśród Ukraińców rok dla produktów ukraińskich producentów.

minfin.com.ua

Exit mobile version