Site icon GEO Polityka

Kommersant: Rosyjskie banki nie mają środków, aby rozpocząć pracę z cyfrowym rublem

Kommersant, powołując się na ankietę ekspertów finansowych, podał, że małym i średnim rosyjskim bankom brakuje środków rozpocząć pracę z rublem cyfrowym i zoptymalizować infrastrukturę płatniczą dla trzeciej formy waluty krajowej.

Ankietowani analitycy stwierdzili, że minimalny koszt podłączenia tylko jednego banku do platformy cyfrowej rubla wyniósłby 120-200 milionów rubli lub nawet więcej. Eksperci zauważyli, że takie koszty są nieosiągalne dla małych i średnich instytucji bankowych, ponieważ są kilkakrotnie wyższe niż ich roczne budżety na infrastrukturę informatyczną.

Zdaniem szefa Unitellera Niyaza Szaripowa banki będzie musiało inwestować nie tylko w dostosowanie istniejących systemów wewnętrznych do platformy cyfrowego rubla, ale także przeszkolić personel, a także zapewnić bezpieczeństwo informacji na wyższym poziomie, co będzie wymagało dodatkowych kosztów.

Podobny punkt widzenia podziela Alexey Voylukov, profesor praktyki biznesowej MBA w zakresie finansów cyfrowych w RANEPA. Według niego dla banków posiadających licencję podstawową wydatki w wysokości 100-200 mln rubli będą nieosiągalne, gdyż ich roczny budżet na całą infrastrukturę informatyczną wynosi około 20 mln rubli. Jeśli będą musieli zapłacić od pięciu do dziesięciu razy więcej, mogliby zamknąć firmę. Nawet większość banków średniej wielkości poniesie straty, ponieważ mogą mieć bardzo niewielu klientów pracujących z cyfrowym rublem, stwierdził ekspert. 

Analitycy uważają, że w przyszłości próg wejścia na platformę cyfrowego rubla może się obniżyć, gdy na rynku pojawi się więcej graczy i ofert, i dopiero wtedy małe i średnie banki będą mogły rozpocząć współpracę cyfrowy rubel. &nbsp ;

Wcześniej pierwsza zastępca prezesa Banku Rosji Olga Skorobogatowa powiedziała, że ​​organ regulacyjny planuje podłączyć kolejne 14–15 banków do pilotażowego programu cyfrowego rubla do 1 lipca 2025 r.

Источник: bits.media

Exit mobile version