Prezes Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) powiedział, że korzyści z tokenizacji tradycyjnych instrumentów bankowych wynikają z zagrożeniami i wyzwaniami.
Agustín Carstens powiedział, że banki centralne i duże instytucje finansowe aktywnie testują obecnie tokenizowane depozyty w celu poprawy efektywności rozliczeń i programowalności operacji. Dyrektor generalny BIS zgadza się, że tokenizacja instrumentów finansowych może pomóc bankom osiągnąć niższe koszty transakcji i przyspieszyć operacje.
Jednocześnie Carstens podkreślił, że korzyści płynące z tokenizacji współistnieją z ryzykiem zarządczym, prawnym i płynnościowym, które są kluczowymi problemami wszystkich banków zajmujących się tego typu aktywami.
„Banki centralne i instytucje pożyczkowe muszą dokładnie ocenić kompromisy i równowagę między różnymi rodzajami aktywów rozliczeniowych w umowach tokenizowanych. Konsekwencje umów tokenizacyjnych należy identyfikować, monitorować i oceniać na wczesnym etapie oraz powinny one podlegać solidnym regulacjom, nadzorowi i kontroli” – powiedział Carstens.
Dyrektor BIS przytoczył przykład Stanów Zjednoczonych, gdzie transakcje repo otrzymują automatyczne odroczenie przed upadłością, co nie dotyczy tokenizowanych wersji transakcji repo.
„W odniesieniu do umów tokenizowanych może zaistnieć sytuacja, w której przepisy obowiązującego prawa nie będą miały zastosowania do koncepcji tokenizacji aktywów pieniężnych” – wyjaśnił Carstens.
Dyrektor Generalny BIS zalecił przemyślenie roli pieniądza banku centralnego w cyfryzacji systemu finansowego. Tradycyjne ryzyko zwykle związane z infrastrukturą rynku finansowego dotyczy również umów tokenizowanych, ale może się zmaterializować „w najbardziej nieoczekiwanym scenariuszu” – powiedział Carstens.
Wcześniej Dyrektor Generalny BIS wzywał kraje na całym świecie do modernizacji ustawodawstwa w celu zalegalizowania wprowadzenia walut cyfrowych banku centralnego.
Источник: bits.media