Site icon GEO Polityka

Naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju zhakowali algorytmy szyfrowania portfeli kryptowalut

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Szanghaju stwierdził, że udało mu się wdrożyć pierwszy na świecie skuteczny atak na powszechnie używane metody szyfrowania portfele kryptowalut. Naukowcy wykorzystali moc komputera protokwantowego D-Wave.

Autorzy badania poinformowali, że udało im się uzyskać faktoryzację liczb całkowitych chronionych RSA, co jest kluczowym elementem łamania algorytmów szyfrowania. Naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju zbadali możliwości rozwiązania problemu D-Wave w odniesieniu do modelu Ising wykrywania kolizji i konstruowania funkcji skrótu, wpływających na jakość algorytmu szyfrowania. 

Funkcje skrótu służą do tworzenia elektronicznego podpisu cyfrowego, przechowywania i przetwarzania informacji w bazach danych oraz rozwiązywania problemów związanych z bezpieczeństwem informacji. Najbardziej znane funkcje skrótu to MD5 i SHA-1, opracowane pod koniec XX wieku. Naukowcy zauważyli, że pomimo wykrytych luk funkcje skrótu MD5 i SHA-1 są nadal wykorzystywane w wielu dziedzinach i stanowią podstawę bardziej nowoczesnych szyfrowanie algorytmów.

„To pierwszy raz, kiedy prawdziwy komputer kwantowy odniósł sukces i stanowi realne zagrożenie dla wielu używanych obecnie pełnowymiarowych, ustrukturyzowanych algorytmów sieci substytucji-permutacji” – stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Szanghaju.

Bardziej szczegółowe szczegóły badania nie są podawane „ze względu na wrażliwość tematu badań naukowych”. Jednak zdaniem naukowców w miarę rozszerzania się i rozwoju obliczeń kwantowych może stanowić poważne zagrożenie dla kryptowalut i technologii blockchain.

„To tylko kwestia czasu, zanim komputery kwantowe będą w stanie zidentyfikować ogromne liczby pierwsze, które są kluczowymi składnikami klucza prywatnego BTC. Istnieje warunek:  chyba że zostaną opracowane skuteczne środki zaradcze” – podsumowali autorzy badania.  

W 2020 roku Google wezwał firmy i specjalistów ds. bezpieczeństwa do porzucenia algorytmu szyfrowania SHA-1 i wykorzystania w swojej pracy skrótu kryptograficznego SHA-256 – algorytmu, na którym opiera się mechanizm konsensusu Dowód -of-Work (PoW) w sieci Bitcoin.

Источник: bits.media

Exit mobile version