Site icon GEO Polityka

Szwajcaria nie będzie stosować sankcji UE wobec Rosji w stosunku do spółek zależnych

Szwajcaria zdecydowała się nie w pełni zaakceptować najnowszy, 14. pakiet sankcji Unii Europejskiej (UE) wobec Rosji, ponieważ szwajcarskie prawo pozwala już na ściganie spółek zależnych mających siedzibę w tym kraju. O tym informuje Bloomberg, podając link do oficjalnego oświadczenia szwajcarskiego rządu.

► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze aktualności o inwestycjach i finansach

„Zgodnie z obowiązującym prawem dotyczącym sankcji Szwajcaria dysponuje już środkami, aby ścigać przedsiębiorstwa za obchodzenie sankcji poprzez wykorzystanie swoich spółek zależnych i aktywnie to robi” – czytamy w raporcie.

Odnotowano również, że szereg takich spraw jest obecnie rozpatrywanych, a jedna została już przekazana szwajcarskiemu prokuratorowi generalnemu.

„W tym kontekście Rada Federalna zdecydowała się nie akceptować tej UE w jej obecnym kształcie”, powiedział, dodając, że Ministerstwo Gospodarki będzie monitorować sytuację.

W oświadczeniu zauważono również, że przyjmując 14. pakiet sankcji, Unia Europejska wprowadziła wspólny obowiązek przedsiębiorstw do dopilnowania, aby ich spółki zależne w krajach trzecich nie podważały unijnych sankcji. Rząd szwajcarski dodał, że w tej sytuacji Rada Federalna zdecydowała się nie akceptować takiego wydarzenia UE w jej obecnym kształcie.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę na początku 2022 r. Szwajcaria wdrożyła większość pakiety sankcji przyjęte przez UE.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę na początku 2022 r. Szwajcaria wdrożyła większość pakietów sankcji przyjętych przez UE. p>

Socjaldemokraci są przeciwni

Nie wszyscy jednak są zadowoleni z decyzji rządu. Szwajcarscy socjaldemokraci nazwali ten krok „skandalicznym”.

„Dzisiejsza zmiana dokonana przez Radę Federalną to ogromny krok wstecz. Rząd otwarcie przedkłada interesy spółek surowcowych ponad solidarność z Ukrainą i pokój międzynarodowy” – powiedział prezes partii Cedric Vermouth.

Socjaldemokraci, druga co do wielkości partia w kraju, wchodzą w skład rządu. Decyzje w organie wykonawczym, składającym się z siedmiu członków, są zwykle podejmowane w drodze konsensusu, często ponad podziałami partyjnymi.

Przypomnijmy

„Ministerstwo Finansów” napisało, że Szwajcarska Rada Federalna zdecydowała do przyłączenia się do większości działań zawartych w 14. pakiecie unijnych sankcji wobec Rosji.

Nowe środki, które wejdą w życie 17 października 2024 r., dotkną sektor energetyczny, handlowy i finansowy i będą dotyczą także kwestii prawnych związanych z ochroną praw szwajcarskich osób prywatnych i firm.

Wśród podjętych środków znajduje się w szczególności zakaz korzystania przez banki z niektórych specjalnych systemów przesyłania wiadomości w przypadku transakcji płatniczych, które są alternatywa dla SWIFT.

minfin.com.ua

Exit mobile version