Planują także zwiększenie odpowiedzialności całego pionu dowodzenia za szkolenie personelu i transformację systemu szkolenia instruktorów.
Szkolenie bojowników Brygady Szturmowej
Planuje się wydłużenie podstawowego programu szkolenia wojskowego w ośrodkach szkolenia mobilizowanych do 1,5 miesiąca.
Poinformował o tym podczas odprawy w Ukrinform na temat „Zmiany w organizacji szkolenia Sił Zbrojnych Ukrainy” Zastępca Szefa Głównego Zarządu Doktryny i Szkolenia Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Bohater Ukraina, pułkownik Jewgienij Mieżevikin.
„Rozbudowa systemu szkolenia planowana jest przede wszystkim w ramach podstawowego szkolenia ogólnowojskowego (BZIN), szkolenia zawodowego, szkolenia zawodowego personelu szeregowego, szkolenia instruktorów i podoficerów. I oczywiście zmiana podejścia do szkoleń zbiorowych. Planujemy zmienić formaty i podejście do szkolenia personelu wojskowego, zwiększyć odpowiedzialność całego pionu dowodzenia za szkolenie personelu oraz przekształcić system szkolenia instruktorów” – powiedział Mezhevikin.
Zauważył, że jeden z ważne kroki podjęte w celu zwiększenia wyszkolenia i poprawy jakości szkolenia personelu wojskowego w ośrodkach szkoleniowych, wydłużenia czasu trwania podstawowego szkolenia ogólnowojskowego. W tym celu opracowano i zatwierdzono program podstawowego szkolenia ogólnowojskowego trwającego półtora miesiąca.
Według niego decyzją Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Aleksandra Syrskiego w czterech kluczowych ośrodkach szkoleniowych rozpoczął się już pilotażowy projekt mający na celu wydłużenie szkolenia o półtora miesiąca, w który obecnie zaangażowanych jest około 500 żołnierzy .
Zaktualizowany program BZIN obejmuje w szczególności:
- podstawy użycia UAV i walki elektronicznej w okopach;
- wykorzystanie środków wywiadu elektronicznego;
- oczekuje się również zwiększenia taktyki szkolenia ogniowego, działań rozpoznawczych i sabotażowych oraz umiejętności przetrwania na polu.
„Szczególnie zwracamy uwagę na działania sezonowe, takie jak przetrwanie w zimnych porach roku , co jest bardzo ważne dla personelu wojskowego różnego szczebla, różnych specjalności podczas wykonywania zadań jesienią, zimą i wiosną” – podkreślił Mezhevikin.
Powiedział, że szkolenie podstawowe będzie prowadzone wyłącznie w ośrodkach szkoleniowych. Jest to istotne z uwagi na fakt, że w przypadku każdego szkolenia poza ośrodkami szkoleniowymi konieczne jest powołanie administracji, przydzielenie kadry instruktorskiej oraz kadry naukowo-dydaktycznej.
Wprowadzanie zachęt jest w toku uznawany za najlepszych kadetów. Na przykład najlepszy żołnierz będzie mógł wybrać miejsce swojej przyszłej służby.
Mezhevikin powiedział także, że po zakończeniu pilotażu jego wyniki zostaną przeanalizowane, a propozycje zostaną przekazane Dowódcy- naczelny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Po zakończeniu projektu pilotażowego w grudniu tego roku wyniki zostaną przeanalizowane z uwzględnieniem harmonogramu szkolenia i przedstawione zostaną propozycje ich dalszego wdrożenia w podstawowym szkoleniu ogólnowojskowym.
Oczekuje się zmian w szkoleniu zawodowym, przeformułowanie programu szkolenia specjalistycznego, wykluczenie podstawowych przedmiotów szkolenia i powielenie treści BZIN, bezwzględnie wypełniając je doświadczeniem bojowym. W szczególności planowane jest uwzględnienie elementów szkolenia potwierdzonych pozytywnymi doświadczeniami bojowymi oraz skutecznym wykorzystaniem broni i sprzętu wojskowego, studiów z zakresu medycyny taktycznej i międzynarodowego prawa humanitarnego.
Jak mówili uczestnicy wydarzenia, planowana jest poprawa sytuacji kadry nauczycielskiej w ośrodkach szkoleniowych – zastąpienie stanowisk oficerskich nauczycieli stanowiskami sierż.. Zmniejszy to zależność ośrodków szkoleniowych od korpusu oficerskiego, zwiększy autorytet i prestiż sierżantów.
Ponadto rozważana jest kwestia utworzenia szkoły instruktorskiej, oraz wykorzystanie internetowych materiałów wideo ze szkoleń Army+ podczas szkolenia personelu wojskowego w trakcie jego służby wojskowej oraz cyfrowa transformacja papierowej rutyny ośrodków szkoleniowych. Odpowiadając na pytanie, kiedy dokładnie nastąpi przejście do nowego programu BZIN, uczestnicy wydarzenia zaznaczyli, że nie da się tego zrobić od razu, aby nie doszło do „osiadania” w dostarczaniu środków mobilizacyjnych na front. Termin i harmonogram realizacji programu zostanie ustalony przez Sztab Generalny na podstawie wyników projektu pilotażowego.