Site icon GEO Polityka

Zełenski nie podpisał jeszcze ustawy o podwyżce podatków. Jakie są konsekwencje

Do 17 października nie została podpisana ustawa o podwyższeniu podatków. I zgodnie z tą ustawą jutro jest ostatni dzień, w którym osoby będące „robotnikami zjednoczonymi” mogą opłacić składki wojskowe (VZ) za październik. Ponadto brak jest wyjaśnień ze strony Państwowej Służby Skarbowej i Ministerstwa Finansów w sprawie innowacji i zasad wykorzystywania faktur do opłacania EOI przez „pracowników unitarnych”. Donosi o tym Debet-Credit.

► Czytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Ustawa powinna wejść w życie następnego dnia po dniu jej publikacji, z wyjątkiem niektórych norm, które będą obowiązywać od 1 stycznia , 2025.

Nie dotyczy to nowej stawki EOI wynoszącej 5%. Podwyżka OS zacznie obowiązywać od dnia wejścia w życie ustawy. Ale do 17 października nie została jeszcze podpisana. W związku z tym nie wejdzie ona w życie 18 października.

Jakie będą konsekwencje dla podatników

Po pierwsze, od 17 października obowiązuje tylko jedna stawka EOI – 1,5%. Oznacza to, że przy płaceniu zwolnień lekarskich, wynagrodzeń urlopowych i zaliczek, a także innych dochodów osób fizycznych należy stosować wyłącznie aktualną stawkę.

Po drugie, EOI dla firm jednoosobowych i osób prawnych z trzeciej grupy wprowadza ustawa z dniem 1 października. W prawie nie ma normy, która przewidywałaby możliwość opóźnienia w zapłacie faktury za październik przez przedsiębiorcę indywidualnego.

W związku z tym, w związku z nie podpisaniem ustawy przed 17 października, przy opłacaniu rachunku za październik indywidualnym osobom z grup I, II i IV po 18 października (dzień ten, zgodnie z kalendarzem Państwowej Służby Skarbowej, jest ostatnim dniem rozliczenia wpłacając zaliczkę do PE i odpowiednio będzie taka sama dla rachunku). Co stanie się z tak nieterminową płatnością, pokaże czas i działania Państwowej Służby Skarbowej.

W sprawie faktur za zapłatę faktur przez „zjednoczonych pracowników”

Obecnie istnieje tylko jeden rachunek ogólny dla EOI, który służy do wpłacania potrąconego EOI z dochodów osób fizycznych i przedsiębiorców indywidualnych w systemie powszechnym. Ministerstwo Finansów nie ma projektu wprowadzenia nowego odrębnego rachunku. W związku z tym należy oczekiwać wyjaśnień ze strony Państwowej Służby Skarbowej i Ministerstwa Finansów w sprawie zasad płacenia podatku przez „jednostki indywidualne”.

Czy indywidualny przedsiębiorca powinien płacić podatek słoneczny od jednego podatku przed podpisaniem ustawy

Od strony prawnej pojawia się pytanie, czy jednoosobowa działalność gospodarcza powinna płacić od jednego podatku podatek, a wszyscy pozostali podatnicy przed wejściem w życie ustawy nie mają obowiązków wynikających z nowych norm Ordynacji podatkowej. Nie ma zatem powodu do dokonywania wpłat i jeszcze raz podkreślmy, że nie wprowadzono odrębnego konta do takiej wpłaty.

I nie ma sensu kierować środków na istniejące rachunki, gdyż taka wpłata będzie będzie błędna i nie zostanie później uwzględniona w zapłacie roszczenia.< /p>

Przypomnijmy

„Ministerstwo Finansów” napisało, że 15 października Marszałek Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk podpisał ustawę podatkową nr 11416-d i przesłał ją do Kancelarii Prezydenta.

Ustawa przewiduje:

minfin.com.ua

Exit mobile version