Site icon GEO Polityka

Orban zablokował amerykański warunek sfinansowania 50 miliardów dolarów pożyczki dla Ukrainy – Bloomberg

Węgierski premier Viktor Orban ponownie zablokował próby Unii Europejskiej zmiany reżimu sankcji wobec Rosji. Jest to warunek, pod którym Stany Zjednoczone są gotowe udostępnić Ukrainie dodatkowe środki w ramach pożyczki na łączną kwotę 50 miliardów dolarów, która zostanie spłacona wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów. Bloomberg informuje o tym, podając link do swoich źródeł.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach< /p>

Na szczycie UE w Brukseli Orban spełnił swoją obietnicę, blokując decyzję o zmianie reżimu sankcji wobec Rosji przed wyborami w USA.

Obecnie sankcje UE wobec Rosji muszą być odnawiane co sześć miesięcy, co wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich krajów bloku. Unia Europejska proponuje przedłużenie tego okresu do 36 miesięcy, ale Orban w dalszym ciągu blokuje tę zmianę.

Podczas szczytu kilku przywódców UE omawiało tę kwestię z Orbanem, ale nie osiągnięto porozumienia, podają źródła agencji. Jeden z uczestników spotkania zauważył, że stanowisko Węgier nie ma sensu, gdyż wiąże się z dodatkowymi kosztami dla UE.

Stany Zjednoczone nalegają na wydłużenie terminu przeglądu sankcji, obiecując w tym przypadku zwiększenie wkład w ramach pożyczki w wysokości 50 miliardów dolarów, uzgodniony przez kraje G7.

Zmiany w reżimie sankcji wymagają jednak jednomyślności, a weto Orbána skutecznie zwiększa obciążenie finansowe UE w planie pomocowym dla Ukrainy. Biorąc pod uwagę stanowisko Węgier, Komisja Europejska przewidziała możliwość zwiększenia wkładu UE do 35 miliardów euro w ramach planu G7.

Przypomnijmy

Przywódcy krajów G7 uzgodniło mechanizm przyznawania Ukrainie pomocy za 50 miliardów dolarów z wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów. Zgodnie z tym planem udziały UE i USA w całkowitej kwocie kredytu wyniosą 20 miliardów dolarów, a pozostałe 10 miliardów dolarów podzielą Wielka Brytania, Japonia i Kanada.

Stany Zjednoczone wymagają gwarancji, że rosyjskie aktywa , z których większość odbywa się w Europie, pozostała zamrożona. Jeżeli żądanie USA nie zostanie spełnione, Komisja Europejska ogłosiła zamiar zwiększenia udziału UE do 35 miliardów euro w ramach uzgodnionego planu G7.

Oczekuje się, że Parlament Europejski będzie głosował nad tą propozycją w w następnym tygodniu plenarnym w dniach 21–24 października

minfin.com.ua

Exit mobile version