Site icon GEO Polityka

Recenzja wrześniowa: Dlaczego Privat każe klientom czekać 3 lata na wymianę zużytych banknotów

Redakcja Ministerstwa Finansów wyłoniła zwycięzcę konkursu na przegląd miesiąca o pracy banków we wrześniu. To nasz czytelnik pod pseudonimem Wasilij Kostyanecki. Ta recenzja może być przydatna dla tych czytelników, którzy planują wymianę uszkodzonych banknotów w dolarach i euro, oto dlaczego.

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Wasilij Kostyanecki powiedział, że zniszczył banknoty o wartości 30 euro i 200 dolarów i chce je wymienić w Privatbanku.

„No cóż, postanowiłam zrobić wszystko zgodnie z prawem, że tak powiem, no cóż, jako emerytka, która nadal ufa specjalistom, stwierdziłam, że u nas nic takiego nie może się zdarzyć, och, jak bardzo się myliłam. Przy kasie bardzo uprzejmie naliczyli mi za tę usługę ponad 1000 hrywien, kilkukrotnie zapewniając pod przysięgą, że zajmie to maksymalnie 6 miesięcy, a według jej doświadczenia generalnie oddawałem 4-5 miesięcy wszystko, opłaciło, wydali mi 2 karty rocznie w euro i dolarach, zapewniając, że w ciągu 6 miesięcy otrzymają moją wcześniej wpłaconą kwotę” – pisze czytelnik.

Sześć miesięcy później, nie otrzymawszy pieniędzy, postanowił dowiedzieć się, co się dzieje. Musiałem się tego dowiedzieć w oddziale, gdzie autor recenzji dowiedział się, że odbiór waluty trwa aż do trzech lat.

Co mówią bankierzy i prawnicy

Na naszą prośbę Privatbank poinformował, że warunki i koszt odbioru waluty nie uległy zmianie i są publikowane na stronie internetowej banku. W związku z tym, dlaczego bank oferuje tak długie terminy świadczenia usługi, bank wyjaśnił, że nie ma na to wpływu: takie są wymagania banku korespondenta.

Ministerstwo Finansów zapytało prawników, jak obecnie wygląda odbiór walut regulowane. Prawnik Kancelarii Prawnej Ares Igor Tereszczenko wyjaśnił, że wydłużenie terminów windykacji wynika z agresji na pełną skalę na Ukrainę, która znacznie skomplikowała relacje logistyczne.

Wcześniej, jak twierdzi prawnik, uszkodzoną walutę obcą przewożono za granicę głównie samolotami. „Z oczywistych powodów ta ścieżka jest obecnie niedostępna. Dlatego nie warto oczekiwać poprawy sytuacji przed zakończeniem działań wojennych” – dodaje.

W wyjaśnieniach z dnia 23 czerwca 2023 r. Narodowy Bank wskazał, że termin wypłaty odszkodowań dla klientom za zużyte banknoty zagraniczne (zwrot natychmiast po przyjęciu banknotów od klienta lub po otrzymaniu odszkodowania od zagranicznego banku korespondenta) banki ustalają samodzielnie.

„Jeśli chodzi o celowość regulowania harmonogramu działań NBU, oczywiście chciałbym, aby organ regulacyjny aktywniej korzystał ze swoich uprawnień i wyznaczał terminy odbioru, aby ludzie nie musieli czekać latami na tę operację do przeprowadzenia.

Jasne jest jednak, dlaczego Narodowy Bank zajmuje ostrożne stanowisko, gdyż w przypadku wyznaczenia terminów operacji może dojść do sytuacji, w której banki po prostu nie będą mogły ich dotrzymać ze względu na braki logistyczne ” – mówi Igor Tereszczenko.

Jednocześnie przypomina, że ​​bank musi poinformować klienta o warunkach usługi i o prowizji pobieranej za jej świadczenie.

„Oprócz tego, że kasjer musi zapoznać się z warunkami transakcji, informacja taka musi być umieszczona w miejscu widocznym dla klientów” – podsumowuje Igor Tereszczenko. Jeżeli w oddziale nie ma takiej informacji wizualnej, jest to naruszenie ze strony banku – uważa prawnik.

Regulamin konkursu „Przegląd Miesiąca”

Nagroda za najlepszą recenzję miesiąca wynosi 500 UAH. Aby recenzja znalazła się na liście pretendentów do tytułu „najlepsza”, musi spełniać szereg kryteriów:

Więcej o zasadach „Przeglądu miesiąca” przeczytasz tutaj.

minfin.com.ua

Exit mobile version