Aby żyć długo, należy dbać o swoją dietę, bo to właśnie pożywienie dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych i witamin.
Jest to witamina D, która jest bardzo potrzebna naszemu organizmowi z kilku powodów. Pomaga wchłaniać wapń, przyczyniając się do wzmocnienia tkanki kostnej, poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, łagodzi stany zapalne i zapobiega chorobom układu oddechowego. Naukowcy udowodnili także, że poziom witaminy D w organizmie człowieka ma bezpośredni wpływ na ryzyko śmiertelności. Tę leczniczą witaminę można pozyskać na kilka sposobów – pod wpływem promieni słonecznych, z pożywienia lub w formie suplementów. Mówimy Ci, jak witamina D wpływa na długowieczność i które pokarmy zawierają ją najwięcej.
Jak witamina D zmniejsza ryzyko śmiertelności: badania naukowe
Amerykańscy i europejscy naukowcy przeprowadzili badania dotyczące wpływu witaminy D na ogólny stan zdrowia i długość życia. Podczas badań brano pod uwagę kilka wskaźników: wiek, płeć, wskaźnik masy ciała, grupę krwi, obecność złych nawyków, poziom aktywności fizycznej oraz obecność chorób przewlekłych.
Jeden z eksperymentów wykazał, że u osób z prawidłowym poziomem witaminy D w organizmie ryzyko śmierci było o 57% niższe w porównaniu z osobami z niedoborami tej witaminy. Należy zaznaczyć, że badanymi były osoby w wieku 50 lat i starsze, które cierpiały już na przewlekłe choroby związane z wiekiem.
Które produkty spożywcze zawierają najwięcej witaminy D
Naukowcy przedstawili listę produktów spożywczych które zawierają najwięcej witaminy D.
- Czerwone mięso i wątrobasą doskonałymi źródłami witaminy D.
- Tłuste ryby – tuńczyk, łosoś, sardynka.
- Owoce morza – ostrygi, krewetki, małże.
- Żółtko jaja jest również dobrym źródłem witaminy D.
- Grzyby – głównie grzyby leśne i pieczarki.
- Produkty mleczne – mleko fermentowane i sery twarde, mleko , śmietana.
- Mleko sojowe i produkty sojowe. Niektóre produkty wegetariańskie, takie jak mleko sojowe, tofu i produkty sojowe, mogą być wzbogacane witaminą D.
Jeśli witamina D jest słabo wchłaniana, na przykład ze względu na stan zdrowia, można ją pozyskać z różnych suplementów diety. W takim przypadku lepiej skonsultować się z lekarzem.