Site icon GEO Polityka

Matematyczna prognoza ceny Bitcoina: czym jest prawo mocy

Opinia Inwestorzy i analitycy korzystają z różnych narzędzi do przewidywania cen kryptowalut. Niektórzy wolą analizę techniczną, inni wolą analizę fundamentalną. Są też tacy, którzy opierają się na matematyce, korzystając z prawa mocy.

Prawo mocy w kryptowalutach

Ogólnie rzecz biorąc, prawo mocy to związek między dwiema wielkościami, w którym zmiana jednej powoduje proporcjonalną zmianę drugiej. W tym przypadku zależność wyraża się za pomocą funkcji potęgowej. Najbardziej uderzający przykład: związek między długością boku kwadratu a jego polem. Tak więc, jeśli pierwszy parametr zostanie zwiększony pięciokrotnie, drugi wzrośnie 25 razy, czyli pięć do drugiej potęgi.

W Bitcoinie prawo mocy jest stosowane w odniesieniu do relacji między ceną a czasem. Po raz pierwszy został zidentyfikowany w 2018 roku przez fizyka i analityka finansowego Giovanniego Santostasi. Wyniki opublikowano w serwisie Reddit. 

Co ciekawe, Santostasi w swoich badaniach posługiwał się skalą logarytmiczną (czyli długość odcinków na wykresie odzwierciedla logarytm stosunku wartości, a nie ich różnicę), zarówno dla osi X, jak i Y, co jest zupełnie nie -standard. Santostasi uważał, że Prawo Mocy ma również zastosowanie do oceny innych parametrów Bitcoina, takich jak hashrate i liczba adresów.

Jak zastosować prawo energetyczne w praktyce

W tym celu tworzony jest harmonogram. Rysowane są na niej trzy linie: centralna linia regresji, która jest odzwierciedleniem prawa potęgowego, górna linia oporu i dolna linia wsparcia. Dwie ostatnie są dokładną kopią linii środkowej. Prawie idealnie oddają wszystkie spadki i szczyty Bitcoina – był tylko jeden wyjątek w 2013 roku.

Źródło: wykresy. bitbo.io/long-term-power-law/

Linię centralną oblicza się według wzoru opracowanego przez Giovanniego Santostasi:

Cena rozliczeniowa = A * liczba dni od blok genezy

  • A jest stałą (wartością stałą) równą 10-17;

  • blok genezy – pierwszy blok Bitcoina, wygenerowany 3 stycznia 2009;

  • n – 5,8.

  • W ten sposób możesz określić minimalne i maksymalne możliwe, a także uczciwe ceny Bitcoina w określonym momencie. Na przykład 16 października rzeczywista wartość BTC wynosi nieco ponad 67 000 dolarów, co mieści się w granicach prawa energetycznego: dolna wartość wynosi 34 812,99 dolarów, a górna 353 916,44 dolarów. Jednocześnie uczciwa cena za Santostasi z 16 października wynosi 92 821,66 dolarów.

    Długoterminowa prognoza ceny BTC

    Na początku 2030 roku cena Bitcoina powinna wahać się od 174 500 dolarów do 1,49 miliona dolarów, zatem za zaledwie sześć lat cena minimalna będzie ponad dwukrotnie wyższa od historycznego maksimum Październik tego roku. Do początku 2040 roku cena Bitcoina może osiągnąć nawet 10 milionów dolarów i nie powinna spaść poniżej 1,6 miliona dolarów.

    Jednak sam Giovanni Santostasi twierdzi, że Prawa Mocy nie należy wykorzystywać do długoterminowej prognozy ceny Bitcoina. Za 16 lat sytuacja powinna się znacznie zmienić i nie da się przewidzieć, co się stanie.

    Wady prawa energetycznego

    Zgodnie z prawem energetycznym cena Bitcoina powinna rosnąć niemal na zawsze, ale nigdy w historii nie zdarzyło się to żadnemu towarowi. Sam Santostasi z tym nie polemizuje i przyznaje, że z biegiem czasu Prawo energetyczne dotyczące kryptowalut będzie musiało zostać zmodyfikowane.

    Ponadto prawo potęgowe przyjmuje założenia dotyczące przyszłej ceny na podstawie przeszłości. Fakt, że dawało to dotychczas pozytywne wyniki, może świadczyć nie tylko o poprawności modelu, ale także o tym, że próba w wieku 15 lat jest nadal niewielka. Co więcej, różnice cen wynikające z prawa energetycznego z biegiem czasu stają się coraz większe, co nie może nie być niepokojące.

    Innym problemem jest to, że niewiele osób zna podwójną skalę logarytmiczną. Jest częściej stosowany w fizyce niż w ekonomii. W tym przypadku znacznie częściej stosuje się pojedynczą skalę logarytmiczną, ale czas liczony jest zwykle liniowo.

    Warto również zauważyć, że prawo energetyczne uwzględnia jedynie cenę i czas, ignorując zmienne ekonomiczne, takie jak podaż i popyt. Z tego powodu dane mogą zostać zniekształcone.

    Wnioski

    Jak dotąd Prawo Mocy dość dokładnie opisuje wahania cen Bitcoina. Wciąż jednak pojawia się szereg pytań o to, w jaki sposób dobierane były wartości do wzoru, nie mówiąc już o tym, że stały wzrost ceny BTC jest niemożliwy.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version