Site icon GEO Polityka

Louis Vuitton stracił na wartości 23 miliardy euro w wyniku słabego popytu w Chinach

Akcje producenta dóbr luksusowych Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) spadły rankiem 16 października o 7,45% i osiągnęły minimum 578,8 euro, wynika z danych giełdy Euronext Paris. W efekcie wartość rynkowa firmy spadła o 23,28 miliarda, do 289,14 miliarda euro.

< i > ► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Spadek przychodów

15 października spółka opublikowała raport finansowy za III kwartał 2024 roku. Przychody LVMH za trzeci kwartał wyniosły 19,08 mld euro, czyli mniej niż początkowo oczekiwano prognozą analityków na poziomie 20,01 mld euro. Sprzedaż zegarków i biżuterii spadła o 4%.

Kluczowy sektor mody i galanterii skórzanej, do którego zaliczają się takie marki jak Louis Vuitton i Christian Dior, odnotował 5% spadek sprzedaży w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku

Przeczytaj: inwestorzy LVMH martwią się słabym popytem ze strony chińskich nabywców na torby za 4300 dolarów

Jak zauważa Bloomberg, jest to najgorszy wynik kwartalny od 2020 roku, czyli okresu pandemii. Największy gracz w branży został dotknięty spadkiem popytu ze strony chińskich konsumentów. Organiczna sprzedaż LVMH w regionie obejmującym Chiny spadła w tym kwartale o 16%.

„Większość naszych rynków, w tym Chiny kontynentalne, boryka się z trudnościami gospodarczymi” – powiedział dyrektor finansowy LVMH Jean-Jacques Guion. Dodał również, że zaufanie konsumentów w Chinach powróciło do historycznie niskich poziomów odnotowanych podczas pandemii Covid-19 w 2020 r.

„Wyniki są wyraźnie negatywne dla branży [towarów luksusowych] przed sezonem wyników, a także przygotowaniami do wyprzedaży świątecznych, takich jak Boże Narodzenie i chiński Nowy Rok” – powiedział analityk Citigroup Thomas Chauvet.

Przeczytaj: Największy spadek: majątek założyciela LVMH spadł od początku roku o 20 miliardów dolarów

Niedawne chińskie środki stymulacyjne miały na celu wsparcie borykającej się z trudnościami giełdy i wzmocnienie przeżywających trudności sektorze nieruchomości, ale nie doprowadziły jeszcze do znaczącego wzrostu konsumpcji, zauważa Bloomberg.

Przypomnijmy

Wcześniej Ministerstwo Finansów napisało, że chińskie Ministerstwo Handlu we wtorek 8 października ogłoszono wprowadzenie tymczasowych środków antydumpingowych na brandy, która pochodzi z Unii Europejskiej. Od 11 października importerzy będą zobowiązani do wpłacania kaucji chińskim organom celnym przy imporcie znaczków wyprodukowanych w UE.

Zacznij zarabiać 10% rocznego dochodu aktywnego i pasywnego

minfin.com.ua

Exit mobile version