Site icon GEO Polityka

Chiny chcą być mediatorem między Ukrainą a Federacją Rosyjską: Welt ujawnił plany Pekinu

Twitter LinkedIn

Ponieważ Chiny stają się coraz bardziej agresywne wobec Tajwanu, wzywają do dialogu na Bliskim Wschodzie i przedstawiają tak zwany „plan pokojowy”. dla Ukrainy.

Poinformowało o tym URA-Inform w odniesieniu do Welt.

Zaangażowanie się w rolę mediatora ma zupełnie inny cel, gdyż ChRL zamiast Stanów Zjednoczonych chce stać się najpotężniejszym państwem. Jak zauważa publikacja, Chiny od pewnego czasu unikają udziału w konfliktach międzynarodowych. Jednak Pekin coraz częściej wzywa do rozmów pokojowych w związku z wojnami na Bliskim Wschodzie i na Ukrainie, podczas gdy konflikt z Tajwanem stale się nasila.

Podczas zakrojonych na szeroką skalę ćwiczeń wojskowych, które odbyły się na początku tego tygodnia, okrążyli Tajwan i dokonali kilka wtargnięć w jego przestrzeń wodną i powietrzną. Dzień wcześniej na południu wyspy zauważono chiński lotniskowiec – pomimo wyraźnego ostrzeżenia sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena przed „prowokacyjnymi” działaniami; środki przeciwko Tajwanowi.

Od lata 2022 r. społeczność międzynarodowa obserwuje, jak Chiny regularnie przekraczają uznane na arenie międzynarodowej granice w celu dochodzenia swoich samozwańczych roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim. Pekin w coraz większym stopniu kwestionuje zdominowany przez Zachód porządek światowy poza regionem.

Chiny chcą do 2049 roku zastąpić USA w roli najpotężniejszego państwa świata. Te osiągnięcia pokazują nowo odkrytą pewność siebie Chin, ale chiński plan często nadal ma ograniczenia. Na arenie międzynarodowej Chiny w coraz większym stopniu pozycjonują się jako pośrednik pokojowy. We wrześniu na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Wang Yi promował niedawno chińską „inicjatywę pokojową” wobec Ukrainy. Został on przedstawiony w maju wspólnie z Brazylią i popierany przez Rosję.

To drugie wskazuje, że Chiny nie są neutralnym mediatorem. W dokumencie nie ma mowy o integralności terytorialnej Ukrainy ani o wycofaniu wojsk rosyjskich, czego wymaga 10-punktowy plan pokojowy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Chiny i Rosję łączy głęboka przyjaźń i współpraca gospodarcza. USA i NATO nazywają także Chiny „zastępcą agenta” Rosji, ponieważ dostarczają one Rosji sprzęt i narzędzia dla przemysłu wojskowego.

Ponadto coraz bardziej agresywne zachowanie wobec Tajwanu budzi wątpliwości co do prawdziwości chińskiego pokoju plan. Jednak rola Pekinu jako mediatora nie polega tak naprawdę na ustanowieniu pokoju, ale na wzmocnieniu swojej pozycji głównego gracza w geopolityce.

Tymczasem Zachód otwarcie żąda, aby Zełenski prowadził negocjacje z Federacją Rosyjską: osoba mająca dostęp do informacji poufnych ujawniła, co się dzieje
Źródło informacji

Exit mobile version