Site icon GEO Polityka

Szara strefa kosztuje budżet 420 miliardów – Getmantsev

Na Ukrainie na początku tego roku w cieniu pozostawało 500 miliardów UAH niezadeklarowanych podatków. Po wykonaniu prac może to być około 420-430 miliardów hrywien. Mówił o tym szef komisji podatkowej Rady Najwyższej Daniił Getmantsev w wywiadzie dla Parlamentu Europejskiego.

►Przeczytaj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: najważniejsze wiadomości finansowe

Szara strefa

„Uważamy, że około połowa gospodarki znajduje się w cieniu, ale są sektory, np. handel, gdzie jest to 60-70%” – zauważył Getmantsev.

Według niego, jeśli porównać wpływy z podatku VAT za 8 miesięcy 2021 r. przy przychodach za ten sam okres w 2024 r. wzrosły o 73%. To znacznie przewyższa inflację, a biorąc pod uwagę załamanie gospodarcze, są to liczby absolutnie normalne.

„Nasza efektywność podatkowa wzrosła o 14,2% – to wskaźnik, który pozwala nam obliczyć, ile podatku VAT płacimy w przeliczeniu na wolumen transakcji podlegających opodatkowaniu. W przypadku alkoholu efektywność podatkowa w 2021 r. wyniosła 5,1%, a obecnie wynosi 7%. W liczbach bezwzględnych jest to „plus” 1,2 miliarda przez 8 miesięcy w roku. Dochody z legalnych napojów alkoholowych wzrosły o 28%” – stwierdził poseł.

Przeczytaj: Szara strefa: dlaczego wojna zabija ją szybciej niż ta legalna

Zauważył także, że w zeszłym tygodniu Rada Najwyższa głosowała za projektem ustawy ustanawiającej gwarantowany obowiązek podatkowy gorzelni na podstawie ich wydajności, a nie ilości wyprodukowanego alkoholu.

„Z paliwa mamy plus 5,1 miliardów hrywien, czyli plus 45% w porównaniu do 2023 roku. Z branży hazardowej przychody w 2021 r. wyniosły 204 mln, w 2022 r. – 730,9 mln, za 8 miesięcy 2023 r. – 5,6 mld, a za 8 miesięcy 2024 r. – 11,7 mld. Teraz jest to już 13,5 miliarda.

Według jego danych przychody z PPO dla branży jubilerskiej na Ukrainie wzrosły o 67,8% w okresie od sierpnia 2024 r. do stycznia 2024 r.

„Bardzo znacząca liczba – automaty – plus 350%. Byli całkowicie w cieniu. Jednak cień to nie tylko biznes cieni, ale także urzędnicy i funkcjonariusze organów ścigania, którzy żywią się tym cieniem. To system klanowy, który kształtował się przez 30 lat i który rządził państwem” – powiedział Getmantsev.

Przeczytaj: Odcień handlu: Na Ukrainie wolumen operacji „białych” wzrósł od początku roku

Podał też inne dane – o przychodach z elektroniki.

„W przypadku elektroniki – plus 34% od początku roku r/r i 157,7% wzrostu wpływów z podatku VAT (rok do roku). Zorganizowaliśmy przesłuchanie w komisji, przyszły do ​​nas sieci „Jabko”, „Jabłoko” i inne. A oni całkiem poważnie powiedzieli: „Spójrzcie, rynek kiedyś tak działał. Potrzebujemy planu działania od rządu, jak wyjść z tej sytuacji.” Mają pewność, że wszystko robią dobrze, jednak potrzebują okresów przejściowych, aby móc pracować „na czas”. I to już trzeci rok wojny” – zauważył Getmantsev.

minfin.com.ua

Exit mobile version