Jak się okazuje, nadwaga nie tylko wpływa na zdrowie fizyczne, ale także niesie ze sobą poważne ryzyko dla funkcji poznawczych, potwierdzają najnowsze badania.
Poinformuje o tym URA-Inform, powołując się na kanał telegramu „Doktor w kieszeni”.
Lekarze odkryli, że otyłość może prowadzić do katastrofalnych zmian w genach odpowiedzialnych za pamięć i procesy mentalne. Wpływ ten jest potencjalnie długotrwały i dotyczy nawet młodszego pokolenia.
Badanie: jak wskaźnik masy ciała wpływa na funkcje poznawcze?
W ramach zakrojonego na szeroką skalę eksperymentu eksperci obserwowali grupę uczestników w wieku od 18 do 35 lat. Wyniki testów pamięci wykazały bezpośrednią zależność: im wyższy wskaźnik masy ciała, tym niższa wydajność poznawcza. Osoby z nadwagą gorzej radziły sobie z zadaniami związanymi z pamięcią i koncentracją.
Zmiany genetyczne: wpływ otyłości na mózg
Lekarze wyjaśniają, że nadwaga powoduje niekorzystne zmiany w neurogenezie i aktywuje procesy destrukcyjne w genach odpowiedzialnych za pamięć. Prowadzi to do tłumienia funkcji hipokampu, kluczowej części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i przetwarzanie informacji. Pogorszenie funkcji poznawczych związane z otyłością może wystąpić we wczesnym okresie życia i trwać wraz z wiekiem, pogłębiając pogorszenie funkcji poznawczych.
Zagrożenia na przyszłość: choroba Alzheimera i inne zagrożenia
/strong
Jednym z najbardziej alarmujących odkryć było to, że nadwaga zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy zauważają, że zmiany metaboliczne i stany zapalne spowodowane otyłością zwiększają obciążenie mózgu, co może przyspieszyć wystąpienie objawów demencji.
Lekarze rozmawiali również o tym, jakie jedzenie pomaga radzić sobie ze stresem.
Lekarze rozmawiali również o tym, które jedzenie pomaga radzić sobie ze stresem.