Site icon GEO Polityka

Zadłużenie 26 najbiedniejszych krajów świata osiągnęło najwyższy poziom od 18 lat.

Zadłużenie 26 najbiedniejszych krajów osiągnęło najwyższy poziom od 18 lat, a kraje te stają się coraz bardziej podatne na klęski żywiołowe i inne wstrząsy. Stwierdza to nowy raport Banku Światowego, pisze Reuters.

►Zasubskrybuj Strona Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Raport

W raporcie zauważono, że gospodarki te są obecnie średnio biedniejsze niż przed pandemią Covid-19, chociaż znaczna część świata już wyszła z kryzysu i wznowiła wzrost.

Raport opublikowano tydzień przed pandemią corocznych spotkań Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie i potwierdza znaczący krok wstecz w wysiłkach na rzecz przezwyciężenia skrajnego ubóstwa.

W raporcie podkreślono także wysiłki Banku Światowego mające na celu zebranie w tym roku 100 miliardów dolarów na uzupełnienie funduszu finansowego dla najbiedniejszych krajów świata, Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA).

Według raportu 26 najbiedniejszych gospodarek z Populacja o rocznym dochodzie na mieszkańca poniżej 1145 dolarów jest w coraz większym stopniu uzależniona od dotacji i pożyczek ARP o prawie zerowych stopach procentowych, ponieważ finansowanie rynkowe w dużej mierze się wyczerpało.

Ich średni stosunek długu do PKB wynosi 72%, najwyższy od 18 lat, a połowa z tych krajów albo już znajduje się w kryzysie zadłużenia, albo jest w dużym stopniu zagrożona jego popadnięciem.

Kraje

Większość krajów badanych w ramach raportu znajdują się w krajach Afryki Subsaharyjskiej, takich jak Etiopia, Czad i Kongo, ale lista obejmuje także Afganistan i Jemen.

Dwie trzecie z 26 najbiedniejszych krajów jest w konflikcie zbrojnym lub doświadcza trudności. utrzymanie porządku ze względu na niestabilność instytucjonalną i społeczną, która odstrasza inwestycje zagraniczne.

Prawie wszystkie kraje eksportują surowce, poddając je częstym cyklom wzrostów i spadków.

minfin.com.ua

Exit mobile version