Site icon GEO Polityka

W Czechach znacząco spadła liczba uchodźców z Ukrainy przebywających w bezpłatnych mieszkaniach

Dziś z bezpłatnych mieszkań interwencyjnych w Czechach korzysta zaledwie 756 uchodźców z Ukrainy, podczas gdy w połowie lipca było ich już ponad 12 tys. Jak pisze „European Pravda” Novinky.

►Przeczytaj stronę „Ministerstwo Finansów” » na Facebooku: główne aktualności finansowe

Co wiadomo

Od września obowiązują nowe warunki , gdy z tego typu mieszkań humanitarnych mogą korzystać wyłącznie osoby, którym nie przyznano tymczasowej ochrony na okres dłuższy niż 90 dni.

Do początków września istniał wyjątek dla bezbronnych kategorii ludności – kobiet z małymi dziećmi, które mogły korzystać z bezpłatnych mieszkań przez czas nieokreślony.

„Łączna liczba osób w HUMPO, które czyli liczba osób spełniających prawne warunki bezpłatnego pobytu wynosi 756 osób” – powiedziała Hana Mala, przedstawicielka MSWiA.

Przeczytaj: Czechy w ciągu sześciu miesięcy zarobiły na ukraińskich uchodźcach 4,4 miliarda koron

HUMPO to system informacyjny, do którego wprowadzane są m.in. informacje o dostępnych noclegach. To dane na dzień 6 października, natomiast 14 lipca takich osób było wielokrotnie więcej – 12 213.

Gwałtowny spadek wynika z faktu, że wraz z upływem wyjątku wśród osób znajdujących się w trudnej sytuacji znalazły się także osoby musiał znaleźć płatne mieszkanie, które jednak państwo nadal promuje.

„Najbardziej bezbronni są ludzie starsi, niepełnosprawni i samotne matki z małymi dziećmi. To znaczy osoby, które z pewnych powodów nie mogą być aktywne zawodowo” – stwierdziła Elena Vachova z organizacji non-profit People in Need.

Ministerstwo Pracy i Spraw Socjalnych zauważa, że ​​osoby bezbronne to osoby starsze , osoby opiekujące się dzieckiem do lat 6, dziećmi do lat 18, osobami niepełnosprawnymi i opiekującymi się nimi, a także studentami do lat 26 lub kobietami w ciąży.

Od 1 sierpnia państwo płaci osobie bezdomnej 6 tys. CZK na pokrycie kosztów mieszkania, 4860 CZK na osobę dorosłą i 3490 CZK na dziecko oraz 4188 CZK na dziecko w wieku od 6 do 10 lat.

Wszystkie wymienione płatności realizowane są w ramach tzw. pomocy humanitarnej. Jeżeli dana osoba pracuje, wówczas z tej pomocy liczony jest dochód. Średnio państwo płaci ponad 7300 CZK na osobę, łącznie ze wspomnianymi kosztami mieszkaniowymi, ogółowi świadczeniobiorców, świadczenie otrzymuje 44 procent kobiet i 39 procent dzieci.

Przeczytaj: W Czechach podwyższa się wypłaty dla ukraińskich uchodźców. Zmiany wejdą w życie 1 sierpnia

Liczba odbiorców pomocy humanitarnej maleje, w sierpniu było ich 93 tysiące, w styczniu – około 97 tysięcy.

„Z naszych danych jasno wynika, że ​​dzięki udziałowi w rynku pracy uchodźcy ukraińscy dają więcej pieniędzy, niż otrzymują, na przykład w ramach pomocy humanitarnej” – mówiła wcześniej Minister Pracy i Spraw Socjalnych Marian Jurecka o danych za drugi kwartał tego roku.

Według tych statystyk w 2013 r. w drugim kwartale uchodźcy wpłacili do budżetu państwa 5,9 miliarda koron, a koszty poniesione przez nich wyniosły 3,5 miliarda koron.

Uchodźcy płacą więcej, niż otrzymują od trzeciego kwartału ubiegłego roku, kiedy to uchodźcy płacą więcej, niż otrzymują tendencja uległa odwróceniu.

B Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Komunikacji, w Czechach legalnie pracuje ponad 122 tys. osób objętych ochroną tymczasową. Według aktualnych danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w kraju przebywa ponad 379 tysięcy uchodźców z Ukrainy objętych czasową ochroną wszystkich kategorii wiekowych, w tym dzieci i osób starszych.

minfin.com.ua

Exit mobile version