Site icon GEO Polityka

Rumunia rozszerzyła listę towarów z Ukrainy, których import wymaga pozwolenia

Zgodnie ze środową decyzją rządu Rumunia rozszerzyła listę towarów importowanych z Ukrainy, których import do kraju wymaga pozwolenia. Powodem tej decyzji są skargi rumuńskich rolników na dumpingowe ceny ukraińskich produktów, podaje Euractive.

► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Rumuńscy producenci drobiu stoją przed „poważnym problemem” w związku z importem jaj i mięsa drobiowego z Ukrainy, które sprzedawane są po cenach znacznie niższych od kosztów produkcji rumuńskiej, powiedział minister rolnictwa Florin Barbu

Po rozmowach z przedstawicielami branży drobiarskiej rząd podjął decyzję o dodaniu jaj i mięsa drobiowego do listy towarów, które można importować z Ukrainy wyłącznie na podstawie licencji.

„Naszym obowiązkiem jest ochrona rumuńskiej produkcji ” – wyjaśnił Barbu.

h3>Co jeszcze znajduje się na liście

Ta lista obejmuje również:

Jako członek UE Rumunia musi przestrzegać określonych wymogów produkcyjnych w sektorze drobiarskim, co powoduje, że koszty są „o 30% wyższe niż na Ukrainie” – dodał Barbu.

Barbu również podkreślił, że nie ma zakazu importu ukraińskich jaj i ptaków.

„Podjęliśmy tę decyzję licencyjną, aby mieć pewność, że jeśli przemysł spożywczy będzie potrzebował tych produktów, a Rumunia nie będzie w pełni samowystarczalna, tylko rumuńscy przetwórcy będą mogli je importować na podstawie licencji” – dodał.

Potem we wrześniu 2023 r. Komisja Europejska podjęła decyzję o nierozszerzaniu zakazu importu ukraińskiego zboża na pięć sąsiednich krajów UE (Bułgaria, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry), Rumunia wprowadziła pozwolenia na import zbóż i nasion oleistych z Ukrainy i Mołdawii . Kontynuowano rozwiązanie wprowadzone w październiku ubiegłego roku.

Zgodnie z tą decyzją jedynie rumuńskie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją olejów i tłuszczów, młynarstwem, produkcją pasz dla zwierząt i hodowlą zwierząt mogą importować produkty rolne produkty z Ukrainy czy Mołdawii.

Przypomnijmy

„Ministerstwo Finansów” napisało, że od 2 lipca 2024 r. Unia Europejska ponownie wprowadziła kontyngenty taryfowe na import jaj i cukru z Ukrainy .

minfin.com.ua

Exit mobile version