Konflikt, który doprowadzi do powszechnych zakłóceń w handlu i łańcuchach dostaw, może kosztować światową gospodarkę 14,5 biliona dolarów w ciągu pięciu lat. Jest to omawiane w scenariuszu abstrakcyjnego konfliktu geopolitycznego, który opisał jeden z czołowych graczy światowego rynku ubezpieczeń i reasekuracji, brytyjska firma Lloyd’s, we współpracy z Cambridge Centre for Risk Research.
► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe
Szczegóły< /h3>
Scenariusz symuluje trzy scenariusze rozwoju takiego konfliktu: podstawowy, poważny i ekstremalny.
Główny scenariusz zakłada konflikt regionalny, w którym inwazja ogranicza się do bezpośredniej strefy działań bojowych, wpływając na szlaki morskie i łańcuchy dostaw. Konflikt trwa pomiędzy dwoma głównymi uczestnikami – agresorem i dotkniętym terytorium, podczas gdy inne mocarstwa światowe udzielają jedynie pomocy wojskowej bez bezpośredniej interwencji.
Czas trwania skutków konfliktu wynosi około roku. Analogiem tego scenariusza może być wojna sześciodniowa z 1967 r.
Trudny scenariusz zakłada zaangażowanie największych mocarstw światowych, które wysyłają swoje siły, aby przeciwstawić się agresorowi. Działania wojskowe rozszerzają się na sąsiednie regiony, pogarszając sytuację i prowadząc do trwałych konsekwencji. Czas trwania konfliktu wynosi ponad rok, analogią do tego scenariusza jest wojna w Zatoce Perskiej z 1991 roku.
Scenariusz skrajny charakteryzuje się zaangażowaniem małych mocarstw, prowadzącym do eskalacji na dużą skalę i przedłużających się działań wojennych obejmujących większą część świata. Skutkuje to poważnymi i długotrwałymi zakłóceniami w światowym handlu i łańcuchach dostaw, których konsekwencje trwają ponad trzy lata. Przykładem takiego scenariusza jest wojna koreańska z 1951 r.
Jakie szkody
Wykorzystując globalny produkt krajowy brutto (PKB) jako główny wskaźnik, Lloyd's i Centrum Badań nad Ryzykiem w Cambridge obliczyli średnia ważona globalnych szkód w trzech scenariuszach, która wyniosła 14,5 biliona dolarów w okresie pięciu lat.
W zależności od powagi scenariusza szacowane straty wahają się od 7,8 biliona dolarów w najmniej poważnym przypadku do 50 dolarów bilion w najbardziej ekstremalnym scenariuszu.< /p>
Takie szkody wynikają z faktu, że konflikt geopolityczny wpływa na kluczowe światowe szlaki handlowe i łańcuchy dostaw – wyjaśniają autorzy badania. Ponad 80% światowego handlu odbywa się drogą morską (co odpowiada około 11 miliardom ton towarów), a zamknięcie głównych szlaków handlowych może spowodować niedobory niezbędnych surowców dla gospodarki. Będzie to miało negatywny wpływ na gospodarkę światową, szczególnie na te kraje i regiony, które są w dużym stopniu uzależnione od towarów importowanych.
Na przykład Europa, która jest w dużym stopniu uzależniona od dostaw towarów takich jak półprzewodniki, ponosi straty sięgające 3,4 biliona dolarów. Wprowadzenie sankcji i zakłócenia w funkcjonowaniu linii żeglugowych również zwiększą trudności gospodarcze przedsiębiorstw, zauważa Lloyd’s.
„Stawka jest naprawdę bardzo wysoka. Wiele kluczowych szlaków żeglugowych kontroluje dostęp do dużych skupisk kluczowych zasobów, a możliwość kontrolowania lub odmawiania dostępu do tej krytycznej części łańcucha dostaw może być kluczową bronią w arsenale rządów pragnących wywrzeć presję na przeciwników lub inne kraje – stwierdził Lloyd’s. „Jeśli tylko kilka głównych węzłów żeglugowych zostanie znacząco zakłóconych, stawką będzie kilka bilionów dolarów kosztów przerw w handlu i działalności.”
Ubezpieczyciel zauważa, że przed wojną między Rosją a Ukrainą kraje te wyprodukowały 30 % światowego eksportu pszenicy i 55% światowego eksportu słonecznika, a wybuch działań wojennych doprowadził do poważnych zakłóceń w dostawach żywności, szczególnie w najbiedniejszych krajach świata.
Według Lloyd's ubezpieczenie może złagodzić skutki ekonomiczne konsekwencje konfliktu geopolitycznego, ryzyko polityczne, które chroni aktywa w niestabilnych regionach, ubezpieczenie kredytu, które zapewnia ochronę przed brakiem płatności oraz ubezpieczenie od warunkowych przerw w działalności (CBI), które pomaga zrekompensować straty spowodowane zakłóceniami w łańcuchu dostaw i transporcie morskim; ubezpieczenie lotnicze.
- Ekonomia