Site icon GEO Polityka

Narodowy Bank Polski odniósł się do wzrostu inflacji we wrześniu

We wrześniu 2024 r. inflacja konsumencka w ujęciu rocznym (r/a) przyspieszyła do 8,6% z 7,5% w sierpniu. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 1,5%. Świadczą o tym dane opublikowane przez Państwową Służbę Statystyczną Ukrainy. NBU skomentował sytuację.

► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Według regulatora rzeczywiste tempo wzrostu cen było wyższe od prognoz opublikowanych w Raporcie o inflacji za lipiec 2024 r.

Odchylenie od prognozy wynika przede wszystkim z szybszego przyspieszenia inflacji żywności ze względu na ograniczoną podaż niektórych produktów spożywczych.

Fundamentalna presja inflacyjna również wzrosła mocniej niż oczekiwano. Tym samym inflacja bazowa we wrześniu wzrosła do 7,3% z 6,5% w sierpniu.

Zauważa się, że dynamika ta wynikała ze wzrostu cen przetworzonych produktów spożywczych pod wpływem wyższych kosztów surowców żywnościowych, a także dalszy wzrost kosztów produkcji, w szczególności dostaw energii i kosztów pracy. Wspierane przez presję cenową i efekty pass-through osłabienia kursu hrywny w poprzednich miesiącach.

Wzrost cen surowców żywnościowych gwałtownie przyspieszył do 7,1% r/r

Upał bez deszczu wpłynął na plon, czas dojrzewania i parametry jakościowe szeregu warzyw i owoców, co wpłynęło na ich podaż.

p>

W szczególności szybciej rosły ceny warzyw barszczowych i pomidorów, a dynamika cen ogórków utrzymywała się na wysokim poziomie. Wzrost cen surowców i kosztów produkcji wpłynął na ceny mąki i zbóż.

Wzrost cen mleka przyspieszył ze względu na ograniczoną podaż, przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego popytu ze strony przedsiębiorstw przetwórstwa mlecznego i zwiększonego eksportu. Ceny kurczaków ponownie rosły, a wieprzowina nadal taniejała. W związku z wysoką podażą w dalszym ciągu spadały także ceny cukru i jaj.

Wzrost cen regulowanych administracyjnie nieznacznie przyspieszył – do 14,0% r/r< /h3

Wyroby tytoniowe drożały szybciej, m.in. pod wpływem walki z podejrzanymi wyrobami. Ceny napojów alkoholowych spadały nieco wolniej, prawdopodobnie w wyniku podwyżki niektórych podatków akcyzowych.

Przyspieszył wzrost cen produktów farmaceutycznych, wyrobów medycznych i sprzętu, prawdopodobnie pod wpływem czynnika kursowego oraz wzrostu cen w zachorowalności. Inflację w dalszym ciągu hamowało moratorium na podwyżki taryf na niektóre mieszkania i usługi komunalne dla ludności.

Wzrost cen paliw gwałtownie wyhamował do 6,0% r/r

Pierwszy etap podwyżki akcyzy na paliwa od września znalazł odzwierciedlenie przede wszystkim we wzroście cen autogazu, podczas gdy jednocześnie niskie ceny ropy naftowej i wysokie zapasy powstrzymywały wzrost cen benzyny i oleju napędowego.

Inflacja bazowa wzrosła do 7,3% r/r g

Wzrost cen przetworzonych produktów spożywczych gwałtownie przyspieszył do 8,9% r/r. Tempo wzrostu cen pieczywa, niektórych mąk i wyrobów cukierniczych znacznie wzrosło ze względu na wyższe koszty produkcji.

Ceny większości fermentowanych przetworów mlecznych, serów i masła wzrosły pod wpływem ograniczonej podaży mleka surowego, rosnących cen skupu oraz zwiększonego eksportu towarów towarowych.

Poszczególne towary importowane, w tym kawa, herbata, czekolada i oliwa z oliwek, cena ropy wzrosła także szybciej. Ceny oleju słonecznikowego wyhamowały swój spadek pod wpływem tendencji cenowych na rynkach światowych. Zaostrzająca się presja ze strony kosztów produkcji zahamowała długoterminowe spowolnienie wzrostu cen przetworów mięsnych.

Ceny artykułów nieżywnościowych umiarkowanie przyspieszyły wzrost (o 2,2% r/r), przede wszystkim pod wpływem wymiany walut współczynnik stopy procentowej w poprzednich miesiącach

Spadek cen odzieży i obuwia utrzymał się na poziomie poprzedniego miesiąca, prawdopodobnie na skutek zwiększonej konkurencji pomiędzy produktami krajowymi a importowanymi.

Nieco szybciej rosły także usługi – o 10,9% r/r poniżej presja kosztów biznesowych na płace, energię i żywność. Szybciej rosły zwłaszcza ceny usług z zakresu opieki zdrowotnej, komunikacji, edukacji, restauracji i hoteli. Wyhamowała dynamika kosztów ubezpieczeń, usług transportowych i eksploatacji pojazdów własnych.

Prognoza

NBU przewiduje, że w nadchodzących miesiącach presja inflacyjna utrzyma się ze względu na wzrost wydatków budżetowych, dalsze pogłębienie nierównowagi na rynku pracy, a także spodziewane zwiększenie niedoborów energii elektrycznej w sezonie grzewczym.

Polityka pieniężna NBU będzie nakierowana na utrzymanie umiarkowanej inflacji w tym roku, jej stopniowe spowolnienie od drugiej połowy 2025 r. i późniejszy powrót do celu 5%

minfin.com.ua

Exit mobile version