Na razie pozostaje perspektywa dalszej dewaluacji hrywny – twierdzą eksperci .
Od lipca 2024 r. kurs hrywny utrzymuje się na dość stabilnym poziomie w przedziale 41-41,5 UAH za dolara. Jednak w ostatnich tygodniach korytarz ten zawęził się do 41,2 UAH/USD.
Analityk Andrey Shevchishin w komentarzu dla Focus powiedział, czego się spodziewać dalej.
Ekspert zgodził się, że Narodowy Bank Polski prowadzi dość zrównoważoną politykę i stara się, choć z dużym wysiłkiem, kontrolować wahania kursu walutowego, aby ograniczyć oczekiwania inflacyjne.
„Jak dotąd klienci banków (mówimy o transakcjach międzybankowych) były prawie stabilne, kupują o 51 milionów dolarów więcej niż sprzedają. A jeśli nie zgromadzimy populacji i biznesu, osiągniemy 90-100 milionów dziennie. Taki jest popyt na walutę, jaki mamy obecnie na rynek wydaje ponad 3 miliardy dolarów na interwencje, aby obniżyć ten popyt, i na tym będziemy być może do końca roku” – zauważył ekspert.
Dyrektor działu analitycznego firmy inwestycyjnej Eavex Capital Dmitry Churin podał prognozę kursu dolara na 2025 rok.
„Na razie hrywna pozostaje obarczona perspektywą dalszej dewaluacji. W przyszłym roku scenariusz bazowy zakłada, że wartość dolara skoczy do poziomu 45 UAH/dolar Jednak w horyzoncie dwóch-trzech miesięcy Narodowy Bank może w dalszym ciągu kontrolować sytuację na rynku międzybankowym i pozostawić kurs walutowy na przedziale 41–43 UAH za dolara” – powiedział Churin.
Przypomnijmy, że szef NBU Andrij Pyszny stwierdził, że podczas tej wojny Narodowy Bank ogłasza tezę o zapewnieniu stabilności rynku walutowego i przywracając jego funkcjonalność.
Pyszny przypomniał, że minął dokładnie rok od ogłoszenia przez NBU rezygnacji ze stałego kursu walutowego w ramach porozumienia z MFW.
„Od 3 października , 2023 r. rynek walutowy i NBU porzuciły jeden z najbardziej rygorystycznych antykryzysowych środków ustalania stóp procentowych i przeszły na system zarządzanej elastyczności. Było to częścią strategii przyjętej w czerwcu 2023 r. i częścią naszych porozumień z MFW”, zauważył Pyszny.