Site icon GEO Polityka

Inwestowanie na pierwotnym rynku mieszkań: ekspert wyjaśnił, czego można się spodziewać po cenach mieszkań w 2025 roku

Biorąc pod uwagę, że w 2025 roku oczekiwana inflacja wyniesie prawie 10%, a kurs dolara osiągnie 45 UAH, coraz więcej obywateli inwestuje na pierwotnym rynku mieszkaniowym, aby zachować i powiększyć fundusze. Mówiła o tym Marianna Begunets, dyrektor sprzedaży firmy budowlanej GAZDA.

Przeczytaj: Do 23%: jak chcą zmienić podatki przy sprzedaży nieruchomości

Jak zauważył ekspert, inwestowanie w mieszkania dotyczy nie tylko obiektów, których budowa jest w końcowej fazie budowy: kupujący zaczynają aktywniej inwestować w kompleksy mieszkaniowe już na początku budowy. Jednocześnie liczba zakupów mieszkań w stanie surowym sięga 10% ogólnej liczby sprzedaży, ale ponad 2/3 kupujących jest zainteresowanych nieruchomościami na etapie ukończenia 60% i wyższym ( czyli w którym trwają prace inżynieryjne, elewacyjne i wykończeniowe wnętrz).

Jednocześnie, jak przewiduje specjalista, ze względu na duże ryzyko, ponad 80-85% nabywców planujących zakup mieszkania w początkowej fazie budowy skoncentruje się na nieruchomościach sprawdzonych firm, które działają na rynku od ponad roku. niż 10 lat i posiadają znaczny portfel ukończonych projektów.

Ponadto dla takich inwestorów ważne będzie uczestnictwo dewelopera w państwowym programie „єOselya” i możliwość skorzystania z „єVіdnovlennya” certyfikat, bo np. akredytacja w programie państwowego kredytu hipotecznego wymaga od dewelopera spełnienia szeregu ważnych wymagań: 1) ciągłość budowy; 2) wysoka jakość obiektu; 3) zgodność obiektu z deklarowanymi parametrami i właściwościami.

„Nie wykluczamy, że dla potencjalnego inwestora istotne będą inne parametry i cechy, np. sposób, w jaki deweloper planuje rozwiązać problem ewentualnych przerw w dostawie prądu czy obecność wiat w obiektach” – zauważyła Marianna Bigunets.

Zalety inwestowania w mieszkanie w budowie

Szczegółowo opowiedziała także o zaletach inwestowania w mieszkanie na etapie budowy w porównaniu z innymi mechanizmami generowania dochodu pasywnego.

Tak więc, według niej, do końca roku rentowność depozytów w hrywny wyniesie maksymalnie 15% rocznie w hrywnach, ale tylko w przypadku depozytów długoterminowych na okres od 1 do 2,5 roku. Ale dochody z depozytów w dolarach i euro pozostaną skąpe i nie przekroczą 1,5% rocznie.

Przeczytaj: Ceny nieruchomości na Ukrainie mogą wzrosnąć o 3-5 % do końca roku – ekspert

„Po wzroście cła wojskowego wysokość dochodów z depozytów w hrywnych zmniejszy się o 23%. Ponadto inflacja nie dotyczy wyłącznie hrywny: na przykład inflacja dolara amerykańskiego i euro wyniosła w tym roku odpowiednio 3% i 2,7%. Inaczej mówiąc, lokowanie środków na lokatach jedynie w ograniczonym zakresie można uznać za skuteczny sposób na zabezpieczenie środków, ale obywatel raczej nie będzie w stanie na nich zarobić znaczących pieniędzy” – zauważył specjalista.

Inwestując w nieruchomość mieszkalną na początku budowy, obywatel może otrzymać co najmniej 40% zysku tylko dzięki planowanemu wzrostowi cen w trakcie budowy obiektu.

Ubezpieczenie mieszkania od konsekwencje „przybycia”

minfin.com.ua

Exit mobile version