Site icon GEO Polityka

Rada Najwyższa podwyższyła podatki: kto teraz będzie płacił i ile?

Podatek wojskowy wzrósł do 5%. Nie dotyczy to jednak jednej kategorii obywateli.

Rada Najwyższa głosowała w drugim czytaniu za projektem ustawy nr 11416d. Historyczną podwyżkę podatków poparło 247 posłów Rady Najwyższej.

To prawda, że ​​nie wszystkie zmiany przewidziane w projekcie ustawy zostały zaakceptowane przez posłów. W szczególności dla wojska pozostawiono podatek wojskowy na poziomie 1,5% (stawka podatku miała wzrosnąć z 1,5% do 5%).

„Podwyżka datku nie będzie dotyczyć tylko wojska! Inni przedłużyli podwyżkę datku wojskowego do 5%” – dodał poseł Solidarności Europejskiej Aleksey Goncharenko.

Następnie poseł ludowy Jarosław Żeleznyak zauważył, że „powalony” podczas przeglądu edycja nr 988 stanowi problem. Ponieważ w rzeczywistości jest to połowa prawa.

„Jest fizycznie rozpisany na 10 stronach A4. Dlatego wydaje mi się, że ustawę trzeba będzie przegłosować, żeby po prostu ją uporządkować… Krótko mówiąc, myślę, że jest obecnie wiele problemów prawnych. z tekstem” – dodał poseł.

W związku z tym, że nie głosowano za poprawką nr 988:

Co przewiduje prawo

Miesięczne rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych, służby wojskowej oraz jednolitych składek na ubezpieczenia społeczne rozpocznie się 1 stycznia 2025 roku. Jest to niezbędne do dalszej realizacji „rezerwacji ekonomicznej”.

Oczekuje się, że takie zmiany podatkowe powinny wnieść do budżetu państwa 58 miliardów hrywien w 2024 roku i 137 miliardów w 2025 roku. Jest to konieczne, aby załatać „dziurę w budżecie” i sfinansować ukraińską armię na wymaganym poziomie.

Wielu przedsiębiorców ostro skrytykowało projekt podniesienia podatków. Getmantsev napisał pod koniec lipca, że ​​projekt nie jest jeszcze sfinalizowany, ale w sumie nie da się uniknąć podniesienia podatków. Eksperci nie wykluczają, że podwyżki podatków doprowadzą do zmniejszenia liczby miejsc pracy, wzrostu szarej strefy i całkowitego zamknięcia przedsiębiorstw.

Przedstawiciele rządu są jednak innego zdania. W szczególności, zdaniem szefowej komisji budżetowej Rady Najwyższej Roksolany Podlasy, jeśli Rada nie zdecyduje się na podwyżkę podatków, wojsko może pozostać bez wynagrodzeń.

Apeluje o sprawdzenie innych źródeł finansowania budżetu państwa słychać także z zagranicy. W szczególności Amerykańska Izba Handlowa na Ukrainie skrytykowała wcześniej plany podatkowe rządu, wzywając rząd i organy ścigania do zintensyfikowania walki z szarą strefą w celu zapewnienia dochodów budżetowych i uczciwej konkurencji.

tsn.ua

Exit mobile version