Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na środę 9 października: atak balistyczny na Odessę, bitwy w kierunku Kurachowskiego, posiedzenie Rady Najwyższej

Działania bojowe w obwodzie donieckim, 119 starć zbrojnych, ostrzał wroga, nowe zasady dobrowolnego poboru, szczyt Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia. Jak zostanie zapamiętany 959. dzień wojny na pełną skalę?

Konsekwencje ostrzału obwodu sumskiego

Rosjanie przeprowadzili atak balistyczny na infrastrukturę portową obwodu odeskiego.

W wyniku tego ataku zginęło 5 osób, a 9 zostało rannych. Wszystkie ofiary to Ukraińcy, otrzymują pomoc medyczną, pięciu rannych jest w ciężkim stanie.

Uratowano także cywilny statek pływający pod banderą Panamy, kontenerowiec Shui Spirit uszkodzony podczas ataku.

>

„To trzeci zagraniczny statek zaatakowany przez Rosję w ciągu ostatnich czterech dni” – przypomniał Minister Rozwoju Wspólnot i Terytoriów Ukrainy Aleksiej Kuleba.< /p>

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że według stanu na godzinę 22:00 w dniu 9 października odnotowano 119 starć zbrojnych.

W dniu dzisiejszym najwięcej starć zbrojnych miało miejsce w rejonie Kurachowskiego kierunku o różnym natężeniu, w sumie odnotowano w tym czasie 31 prób zajęcia naszych pozycji. Okupanci najaktywniej próbowali posunąć się naprzód w rejonach Gorniaka, Nowoselidiwki, Kurachowki, Tsukurinoje, Ostroja, Georgiewki, Konstantinówki, Jekateryniwki i Antonówki.

Więcej o sytuacji operacyjnej przeczytacie wieczorem 9 października.

Dziś w Chorwacji odbył się trzeci szczyt „Ukraina – Europa Południowo-Wschodnia”. W wydarzeniu wziął udział prezydent Ukrainy Władimir Zełenski.

Premier Chorwacji Andrej Plenkovic zapowiedział podpisanie długoterminowej umowy o współpracy z Ukrainą. Podkreślił, że wsparcie jego kraju dla Ukraińców będzie kontynuowane.

Na dzisiejszym szczycie zebrali się przywódcy państw regionu. Zamierzają przyjąć wspólną deklarację poparcia dla Ukrainy.

Więcej informacji w wiadomościach.

Zełenski zapowiedział także wizyty we Francji, Włochy, Wielka Brytania i Niemcy: będą rozmawiać o Planie Zwycięstwa.

Plan ten zależy od woli politycznej sojuszników, dlatego uda się go omówić osobno w każdym kraju.

Przeczytaj więcej w wiadomościach.

Na wspólnej odprawie przedstawiciele Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Ministerstwa Obrony Narodowej i cywilnych rekruterów wyjaśnili nowe zasady ochotniczego poboru do służby wojskowej w celu mobilizacji, które zaczęły obowiązywać 5 października. Główne innowacje wymieniła platforma Lobby X, która prowadzi rekrutację do Sił Bezpieczeństwa i Obrony.

W szczególności teraz wszyscy ochotnicy biorący udział w procesie mobilizacji wchodzą w interakcję wyłącznie bezpośrednio z wybraną do tego jednostką wojskową praca. Aby się zarejestrować, nie musisz już przychodzić do TCC i SP.

Dowódcy jednostek wojskowych otrzymali uprawnienia do bezpośredniego wydawania poleceń Dowództwu Wojskowemu. Posiadanie skierowania do VLK uniemożliwia mobilizację przymusową przez co najmniej pięć dni od dnia jego wystawienia. który niedawno publicznie ogłosił swoje samowolne odejście z jednostki.

Mówimy o żołnierzu 56. oddzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej. Biuro Prokuratora Generalnego nie podało nazwiska, ale mówimy o Siergieju Gniezdelowie – potwierdził on zatrzymanie.

„W ramach wszczętego w związku z tym śledztwa funkcjonariusze organów ścigania ustalili jego miejsce zamieszkania i przeprowadzili tam przeszukanie. Obecnie wojskowy przebywa w areszcie zgodnie z art. 208 KPKU i rozstrzygana jest kwestia zgłoszenia jego podejrzenia działania kwalifikują się jako dezercja (art. 408 Kodeksu karnego Ukrainy)” – czytamy w komunikacie. Dezercja w stanie wojennym grozi karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Oprócz artykułu o dezercji istnieje przewidziana kara i niedozwolone porzucenie jednostki (jest to art. 107). Tam kara jest łagodniejsza – za samowolne opuszczenie jednostki lub miejsca służby w stanie wojennym przewidziana jest kara pozbawienia wolności od pięciu do dziesięciu lat.

Więcej na ten temat – w materiale aktywnie omawiane problem personelu wojskowego i konieczność demobilizacji. Co na to wojsko i czy jest reakcja państwa.”

Rada Najwyższa na posiedzeniu w dniu 9 października zakazała mobilizacji młodych mężczyzn o ograniczonej sprawności fizycznej w wieku 18–25 lat.

Za przyjęciem głosowało 311 posłów. Stało się to znane dzięki audycji posła Ludowego Aleksieja Gonczarenko.

Ustawa została przegłosowana bez dyskusji. Pierwszą wersję projektu ustawy Gonczarenko przedstawił już w czerwcu. Na jej podstawie stworzono alternatywę, którą przyjęli posłowie ludowi.

Ustawa nie przewidywała demobilizacji.

„Usunięto fragment dotyczący demobilizacji powołanych” – wyjaśnił Goncharenko.

Obiecują, że na mocy odrębnej ustawy nakażą demobilizację już powołanych. Coś takiego już gdzieś słyszeliśmy, prawda?

Jednak wiceprzewodniczący Komisji ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej Jegor Czerniew powiedział na odprawie w Radzie Najwyższej, że nie ma jeszcze podstaw do demobilizacji personelu wojskowego w wieku 18–25 lat.

Według niego, na zamkniętym posiedzeniu Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego poinformowano, że tempo mobilizacji do wydalenia ze służby w tej kategorii jest niewystarczające – podaje korespondent LB.ua. „Po prostu nie ma ich kto zastąpić” – stwierdził Czerniów.

Według niego, jeśli pojawią się odpowiednie wskaźniki mobilizacji, wówczas kwestia demobilizacji zostanie rozważona.

Jednocześnie poseł Petro Poroszenko powiedział, że za dwa tygodnie powstanie odrębny projekt ustawy o demobilizacji personelu wojskowego w wieku 18–25 lat. Wygląda na to, że posłów ludowych jest tyle, ile opinii.

Rada Najwyższa rozpatrywała dziś zmianę nazw pięciu porozumień, które zostały złożone oddzielnie od głosowania nad pakietem wrześniowym. Głosowanie transmitował poseł ludowy Aleksiej Gonczarenko.

Nie można zmienić nazwy Pierwomajska, obwód mikołajewski. Zaproponowali Olvię i Olviopol, ale żadna uchwała nie uzyskała niezbędnego wsparcia.

Nie mogli zmienić nazwy Sinelnikowo w obwodzie dniepropietrowskim. Zaproponowano Równopole, ale głosowało tylko 180 parlamentarzystów. Sinelnikow jest generałem cesarskim.

Nazwy Pawłogradu również nie można było zmienić. Zaproponowali Matwiejewa.

Udała się jedynie zmiana nazw Jużnoukrainsk i Jużnoje – teraz są to Jużnoukrainsk i Jużnoje.

Najpełniejszy obraz dzisiaj jest na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version