Site icon GEO Polityka

Historyczna podwyżka podatków na Ukrainie: kto i ile teraz zapłaci

Główne zmiany dotyczą zwiększenia służby wojskowej dla osób, które już opłaciły it.< /strong>

10 października Rada Najwyższa poparła historyczną podwyżkę podatków. W szczególności podatek wojskowy wzrośnie z 1,5 do 5%. Jednak takie zmiany nie dotkną wszystkich.

Za co i ile teraz zapłacą każdy Ukrainiec i firma – zajrzyj na wyłączność TSN.UA.

Rekordowe podwyżki podatków

Rada Najwyższa przyjęła w całości projekt ustawy o podnoszeniu podatków, który już został nazwany historycznym. Rozpatrywanie projektu ustawy w drugim czytaniu rozpoczęło się 9 października w praktycznie pustej sali, w której zasiadało około trzydziestu posłów. Kiedy projekt był rozpatrywany, w loży rządowej nie było nikogo. Do projektu ustawy zgłoszono ponad 1300 poprawek. Większość z nich nie została uwzględniona.

A już 10 października posłowie ludowi głosowali za projektem ustawy w drugim czytaniu. Decyzję poparło 247 parlamentarzystów, powiedział Jarosław Żeleznyak, zastępca ludowy frakcji Gołos, wiceprzewodniczący Komisji ds. Polityki Podatkowej Rady Najwyższej. Warto zauważyć, że posłowie zgodzili się nie zwiększać podatku wojskowego dla samego wojska, którego finansowanie wymaga dodatkowych środków budżetowych.

Jak i jakie podatki zmienią się

Zatem główne zmiany dotyczą zwiększenia cła wojskowego dla tych, którzy już je zapłacili, a także jego wprowadzenia dla tych, którzy pracują w uproszczonym systemie podatkowym. Ustawa przewiduje w szczególności co następuje.

Cytat:

“Przedsiębiorcy indywidualni 1., 2. i 4. 1. grupa zapłacą podatek wojskowy w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia ustalonego na 1. dzień miesiąca sprawozdawczego (od października 2024 r. jest to 800 UAH miesięcznie), a indywidualni przedsiębiorcy 3. grupy zapłacą 1 % dochodu w formie podatku wojskowego”< /em>, głosi komunikat.

Klauzula stanova oznacza, że ​​indywidualni przedsiębiorcy z trzeciej grupy, płacący jednorazowy podatek w wysokości 5% dochodu, zapłacą dodatkowo kolejny 1% podatek wojskowy. Na przykład teraz za każdy 1 tysiąc hrywien miesięcznych dochodów indywidualni przedsiębiorcy z trzeciej grupy płacą 50 hrywien jednolitego podatku. A od października będą płacić 60 hrywien. Ustawa przewiduje także zmiany w zakresie opodatkowania banków i instytucji finansowych.

W 2024 roku banki będą musiały zapłacić 50% podatku dochodowego. Oraz instytucje finansowe (z wyjątkiem ubezpieczycieli) – 25% zysków, począwszy od 1 stycznia 2025 r. Istnieją także odrębne zmiany „sektorowe” w prawie. Określa na przykład, w jaki sposób stacje benzynowe powinny wpłacać zaliczki na podatek dochodowy – w wysokości 30, 45 lub 60 tys. UAH, w zależności od rodzaju stacji, za każde miejsce sprzedaży paliwa. T

wiąże także stawki podatku zaliczkowego dla kantorów walutowych z kursem wymiany euro. Opłata ta wyniesie 700 euro za każdy kantor w Kijowie, 600 euro w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców i 200 euro w pozostałych miejscowościach. Ustalono również minimalny podatek gruntowy (MLT) w wysokości 700 UAH. i 1400 UAH. za hektar, a czynsz za wydobycie skał na tłuczeń, granit i piasek wynosi co najmniej 5 dolarów za tonę.

Warto zauważyć, że prawo przewiduje przejście z kwartalnej na miesięczną sprawozdawczość przedsiębiorstw i firm w zakresie płatności na rzecz osób fizycznych. Odbiera się to jako sygnał, że rząd przygotowuje się do wprowadzenia zastrzeżenia ekonomicznego opartego na poziomie wynagrodzeń.

Jednak zdaniem deputowanego ludowego Jarosława Żeleznyaka przyjęta ustawa prawdopodobnie będzie musiała zostać ponownie przegłosowany.

„Nie powiedziałbym teraz, że ustawa podatkowa została przyjęta…. Jak pisałem, w trakcie rozważań odrzucono poprawkę nr 988. Dla zrozumienia, ta nowelizacja to połowa ustawy – jest ona fizycznie określona 10 stron A4 Dlatego coś mi się wydaje, że ustawę trzeba będzie przegłosować, żeby po prostu ją uporządkować. Krótko mówiąc, myślę, że obecnie jest wiele problemów prawnych z tekstem brzmi komunikat.

Deputowany Ludowy opisał, że nie jest usatysfakcjonowany dokumentem.

Cytat: 1 ) EOI dla wszystkich z wyjątkiem uproszczonych przedsiębiorców indywidualnych jest podwyższany od dnia ustawa wchodzi w życie, a nie od 1 października. Co prawda, jak liczyć to teraz od połowy miesiąca, pozostaje kwestią otwartą….

2) EOI dla uproszczonych przedsiębiorców indywidualnych nadal obowiązuje od 1 października;

< p>3) dla nikogo nie ma przesunięć EOI na 1 stycznia;

4) e-rezydenci podlegają także obowiązkowi wojskowemu. I to był, do cholery, mój edit, który z jakiegoś powodu nie został osobno uwzględniony;

5) kołki prawne (jest ich kilkadziesiąt), które zostały zabici, aby konstrukcja dobrze się trzymała, wszyscy odpadli;

6) wyjątki dla przedsiębiorców indywidualnych, którzy znajdowali się na terytoriach okupowanych i na terenie strefy działań wojennych, odpadli;

7 ) nowy EOI dla indywidualnych przedsiębiorców wMinisterstwie Podatków nie zostanie uwzględniony;

Aplikacja biznesowa

W kwestii podwyżki podatków głos zabrał także biznes. Współzałożyciel Monobanku Oleg Gorokhovsky powiedział, że „kiedy firma przegrywa, nikt nie wygrywa”. Ponadto zdaniem pracodawców proponowana podwyżka doprowadzi do zwiększenia obciążeń podatkowych w szczególności legalnych podmiotów gospodarczych, co z kolei doprowadzi do większego cieniowania wynagrodzeń w sektorze prywatnym.

Ale, jak widzimy, nie miało to wpływu na władze. W związku z tym podniesienie podatku wojskowego z 1,5% do 5%, zdaniem Jarosława Żeleznyaka, uderzy w Ukraińców dość boleśnie. Zastępca ludowy zauważył to nawet po głosowaniu nad dokumentem w Radzie w pierwszym czytaniu. Wtedy przedstawiciel ludu był bardzo oburzony, że można płacić podatki z mocą wsteczną.

Powinno to dotknąć pracowników agencji rządowych i pracowników sektora publicznego w sferze społecznej. A co powinien zrobić pracodawca, jeśli wpłacił już zaliczkę?

A po głosowaniu nad projektem ustawy o podwyżce podatków w drugim czytaniu, które odbyło się 10 października, Żeleznyak zauważył, że w rzeczywistości dla większości podatników nie będzie retroaktywnego opodatkowania dochodów. Pozostaje jednak jeden niuans.

„No cóż, na papierze jest to data od 1 października, ale ponieważ ustawa zostanie oczywiście podpisana później, w rzeczywistości nie ma mechanizmu ustalającego tę „datę z mocą wsteczną”. Wojsko szkoleń dla wszystkich, z wyjątkiem uproszczonych przedsiębiorców indywidualnych, wzrasta od dnia wejścia w życie ustawy, a nie od 1 października. Otwartym pozostaje jednak sposób, w jaki obecnie jest ona liczona od połowy miesiąca.. .” – głosi komunikat.

< h2>Po co podnosić podatki

Według wyliczeń rządu zmiany podatkowe powinny w tym roku zasilić budżet budżetu dodatkowymi 58 miliardami UAH, a w przyszłym 137 miliardami UAH. Rząd twierdzi, że potrzebne są pieniądze, aby pokryć braki w funduszach na armię.

Jednak mówią też, że tylko w tym roku na wydatki wojskowe brakuje co najmniej 500 miliardów hrywien. W szczególności, jak stwierdził premier Denis Shmigal, potrzebne są dodatkowe środki na dodatkową mobilizację.

„Wiemy, że finansowanie budżetu każdego żołnierza kosztuje 1,2 mln hrywien. W związku z tym przy wyborze ludzi musimy zwiększyć budżet Sił Zbrojnych Ukrainy. Zapowiadana i przedstawiona kwota 500 miliardów to deficyt czego Siły Zbrojne Ukrainy potrzebują do końca tego roku” – głosi komunikat.

Tanie towary z Aliexpress i Temu są zagrożone

Przypomnę, że na Ukrainie też chcą opodatkować przesyłki międzynarodowe. Władze twierdzą, że w wyniku bezcłowego importu towarów z Aliexpress i Temu ukraiński budżet traci co roku miliardy hrywien, a wojsko naprawdę tych pieniędzy potrzebuje. Co więcej, niektóre sektory ukraińskiej przedsiębiorczości są na skraju przetrwania, ponieważ nie są w stanie wytrzymać konkurencji z rynkami międzynarodowymi. Przesyłki z zagranicy o wartości do 150 euro nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT (20%) i cłem (około 10%).

W przypadku paczek, których wartość przekracza ten limit, podatek naliczany jest od nadwyżki: w przypadku paczek o wartości 200 euro podatek należy zapłacić od 50 euro. Dlatego właśnie na tę korzyść Ministerstwo Finansów zdecydowało się już w lipcu 2024 r., kiedy ujawniło pierwsze plany podwyżki podatków na potrzeby obronne.

W trakcie rozmów podnoszono kwestię zniesienia ulg dla przesyłek międzynarodowych odrzucona, ale rząd i posłowie o niej nie zapomnieli.

Świadczenia nie zostały anulowane

Agencja zaproponowała anulowanie świadczenia i zrobienie wyjątku dla przesyłek o charakterze niekomercyjnym, np. prezentów od bliskich wysyłanych z zagranicy. Dla nich zaproponowano naliczenie podatku VAT począwszy od ceny 45 euro.

Według Ministerstwa Finansów inicjatywa ta powinna zapewnić budżetowi 3 miliardy hrywien we wrześniu-grudniu, a całość podatku plan zwiększenia – 125 miliardów UAH. Ale to tylko na papierze; w rzeczywistości obraz nie był tak optymistyczny, więc postanowiono porzucić tę inicjatywę. Do widzenia.

Ukraińska przedsiębiorczość kontra rynki

Nie dziwi fakt, że zniesienie zwolnienia dla przesyłek międzynarodowych jest bodaj jedynym zapisem projektu ustawy podatkowej, który otwarcie popierają największe stowarzyszenia przedsiębiorców. W szczególności zostało to odnotowane w oświadczeniu Ukraińskiej Rady Biznesu, która zrzesza 117 stowarzyszeń biznesowych w kraju.

Giełda Temu, która inwestuje miliony dolarów w agresywny marketing w USA, UE i na Ukrainie , to najbardziej negatywne miejsce, mówią w sieci sklepów „Aurora”. Ukraińscy przedsiębiorcy skarżą się, że firmy pracują w nierównych warunkach.

Media piszą, że wolumen paczek z Temu rośnie w szaleńczym tempie: wiosną Ukraińcy zamawiali tam 300 tysięcy towarów miesięcznie, a jesienią liczba ta mogła sięgnąć 1 miliona. Rosnąca popularność chińskiego targowiska pośrednio świadczy o tym fakt, że zajmuje pierwsze etapy wniosków o zakupy.

Upadek celny

W 2023 roku na Ukrainę sprowadzono prawie 52 miliony paczek o wartości ponad 62 miliardów hrywien. Jednocześnie koszt 51,5 mln paczek o łącznej wartości 40 mld UAH nie przekroczył kwoty wolnej od podatku wynoszącej 150 euro. Oznacza to, że podatki płacone są od mniej niż 1% przesyłek międzynarodowych importowanych na Ukrainę. T

nom zniesienie bezcłowego importu paczek o wartości do 150 euro mogłoby natychmiast i znacząco zwiększyć obciążenia organów celnych i skomplikować życie milionom Ukraińców kupujących towary za granicą. Co więcej, taki napływ paczek po prostu zatrzyma pracę służb celnych, niepokoi się przewodniczący sejmowej komisji finansów, polityki podatkowej i celnej Jarosław Żeleznyak.

Kiedy projekt ustawy będzie gotowy przedstawione?

Chociaż obecnie kwestia anulowania świadczenia dla przesyłek międzynarodowych nie znajduje się w porządku obrad, posłowie już pracują nad odpowiednimi zmianami, zapewnia Getmantsev.

My Pragnę dodać, że dla personelu wojskowego podatek wojskowy pozostawiono na poziomie 1,5% – Rada przyjęła odpowiednią nowelizację ustawy. Dla pozostałych Ukraińców będzie to 5%.

Subskrybuj nasze kanały w Telegramie i Viberze.

tsn.ua

Exit mobile version