Do końca roku oprocentowanie depozytów pozostanie bez zmian. Poinformował o tym szef zarządu Globus Banku Siergiej Mamedow.
► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Co stanie się z oprocentowaniem depozytów
Maksymalne stawki na najdłuższych depozytach w hrywnach (od 1 roku do 2,5 roku) będzie kształtować się na poziomie 15−15,5%, a stopa zwrotu z depozytów w walucie obcej nie przekroczy 1,5% w skali roku.
Jednocześnie oprocentowanie lokat ultrakrótkoterminowych z okresem lokowania wynoszącym 3 miesiące lub dłużej. do 6 miesięcy będzie nadal powoli spadać: możliwe, że pod koniec roku średnie oprocentowanie tego typu depozytów obniży się do 1-1,5% i wyniesie średnio 8,5% w skali roku.
Wg dla bankiera głównymi czynnikami wpływającymi na stabilną rentowność depozytów są:
Ważna i profesjonalna polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego: stopa dyskontowa (13%) i stopa 3-miesięcznych certyfikatów depozytowych ( 15,5%);
Inflacja kontrolowana, która do końca roku nie przekroczy 8,5%, co pokrywa się z aktualnymi prognozami makro;
Skuteczna strategia Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym i „miękki” wpływ inflacji na wskaźniki kursowe: wahania kursu walut w ciągu kilku miesięcy są w miarę akceptowalne, a na rynku nie ma pośpiechu.
Jakie depozyty poleca bankier
Odpowiadając na pytanie, jaki depozyt wybrać dla obywatela chcącego chronić pieniądze przed deprecjacją, bankier radzi wziąć pod uwagę przede wszystkim cel lokowania środków (zakup towarów, oszczędzanie środków przed inflacją, inwestycje pasywne, itp.), osobiste plany, kiedy ulokowane środki mogą być potrzebne, istotna jest także kwota, którą obywatel planuje przeznaczyć na taką inwestycję.Według niego, jeśli obywatel w najbliższym czasie planuje np. , na zakup samochodu lub zaciągnięcie kredytu hipotecznego, logiczne byłoby lokowanie środków na ultrakrótkich lokatach na okres 3 miesięcy. do 6 miesięcy
„Taka lokata pozwoli przynajmniej „zindeksować” gotówkę do poziomu inflacji. Jeśli jednak obywatel planuje nie tylko oszczędzać środki, ale także otrzymywać dochód pasywny, to najwygodniej i opłacalnie dla niego może być założenie lokaty na 1 rok przy maksymalnym oprocentowaniu” – zauważył ekspert.
Według jego prognozy dla obywateli planujących lokowanie środków na lokacie priorytetem będzie wysokość uzyskanego zysku (oprocentowanie) oraz możliwość otrzymania dodatkowych „premii” (np. banki oferują dodatkowy 1% do dotychczasowych stawek), a także wygodę założenia lokaty (możliwość zrobienia tego online w aplikacji bankowej).
„Połączenie opłacalności, wygody i termin lokaty stanie się czynnikiem decydującym o lokowaniu środków w banku. Obecnie spodziewamy się, że liczba depozytów będzie nadal rosła: w. W okresie październik-grudzień w porównaniu do trzeciego kwartału może wzrosnąć liczba nowych deponentów. o 7-10%, z czego zdecydowana większość będzie w depozytach w hrywnach” – podsumował Mamedov.
Wypełnij wniosek i otrzymaj premię do 2% rocznie od kwoty depozytu
- Depozyt